کمک به دامدارانی که دام آنها با تگرگ تلف شد

کشاورزنیوز
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۵ ق٫ظ
کمک به دامدارانی که دام آنها با تگرگ تلف شد کشاورزنیوز

مدیرکل عشایر خوزستان گفت: امسال در خصوص تگرگ یک سری تلفات دامی محدود داشتیم که کمک های لازم به آنها با تشکیل پرونده انجام می شود.
به گزارش خبرنگار کشاورزنیوزدرجمع خبرنگاران، علی رحم کریمی ظهر امروز سه شنبه در نشست خبری اظهار کرد: آخرین سرشماری رسمی عشایر در سال ۸۷ انجام شده و امسال نیز مقدمات سرشماری جدید فراهم شده و در آینده این نزدیک شروع می شود.
وی با اشاره به اینکه خوزستان از نظر تعداد و آمار جمعیتی بعد از استان فارس مقام دوم کشور را دارد، افزود: بر اساس آخرین سرشماری رسمی ۲۳ هزار خانوار عشایر کوچنده در خوزستان داریم که برابر با ۱۱.۸ جمعیت عشایری کشور است.
مدیرکل عشایر خوزستان با اشاره به وجود دو میلیون رأس دام سبک (۹ درصد دام سبک عشایر کشور) در خوزستان تصریح کرد: خوزستان قشلاقی است و هفت ماه از سال را میزبان عشایر کوچنده هفت استان کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، همدان، لرستان، ایلام و کرمانشاه هستیم.
کریمی با اشاره به احداث راه های دسترسی برای عشایر ادامه داد: از جمله خدماتی که در حوزه عشایر کوچنده انجام می دهیم، تأمین آب شرب از طریق شبکه های انتقال آب است.
وی با اشاره به مهم بودن موضوع اسکان و ساماندهی عشایر بیان کرد: اسکان داوطلبانه است و عشایری که متقاضی کنار گذاشتن هستند از نظر تملک اراضی، ایجاد شهرک ها و اشتغالزایی مورد حمایت قرار می گیرند.
مدیرکل عشایر خوزستان با اشاره به توزیع و تأمین سوخت فسیلی برای عشایر عنوان کرد: در استان خوزستان ۱۱ تشکل عشایری و یک اتحادیه استانی را دایم که همه خانوارها در این تشکل ها و اتحادیه عضویت دارند.
کریمی با اشاره به تأمین آرد بر اساس سرانه هر فرد ۱۲ کیلوگرم در ماه گفت: تأمین علوفه، افزایش درآمد و صیانت از مشاغل موجود در حوزه عشایر از جمله اقدامات اداره کل امور عشایری است.
وی با اعلام این خبر که سال گذشته ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در حوزه اشتغالزایی به عشایر اختصاص داده شد، گفت: ۷.۸ درصد از این تسهیلات با کارمزد چهار درصد و حدود پنج میلیارد تومان هم تسهیلات ۱۰ درصد پرداخت شد.
مدیرکل عشایر خوزستان یادآور شد: ۲۱ صندوق خرد زنان عشایری داریم که بالغ بر یک هزار عضو دارند و تسهیلات مشاغل خانگی را نیز در اختیار آنها قرار می دهیم.
کریمی با اشاره به اینکه آموزش سواد و مهارت نیز یکی دیگر از برنامه های استان است، تصریح کرد: در میان عشایر خوزستان نرخ باسوادی مردان ۶۱ درصد و زنان نیز ۵۷ درصد است. همچنین برای رفع مشکلات فرهنگی، مذهبی، بهداشتی و درمانی آنها تلاش می کنیم.
وی در پایان با اشاره به عدم حصول گزارش تلف شدن دام ها بر اثر کمبود آب شرب ادامه داد: امسال در خصوص تگرگ یک سری تلفات دامی محدود داشتیم که کمک های لازم به آنها با تشکیل پرونده انجام می شود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری
تابناك وب
تابناك وب
اهواز
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار