مدیریت منابع اب باعث افزایش تولید محصولات زراعی در سال بی ابی بوده است

سیمین غافلی
تاریخ انتشار: جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۷:۲۷ ب٫ظ
مدیریت منابع اب باعث افزایش تولید محصولات زراعی در سال بی ابی بوده است کشاورزنیوز

‎به گزارش کشاورزنیوز به نقل از روابط عمومی فرمانداری کارون, در آیین اختتامیه اولین جشنواره استانی برداشت رطب و خرما به میزبانی شهرستان کارون در روستای ابودبس ، فرماندار کارون اظهار داشت: شهرستان کارون پس از برگزاری موفقیت آمیز جشنواره برداشت انگور ، حال جشنواره استانی برداشت خرما را با استقبال بی نظیر میهمانان داخلی و خارجی برگزار نمود.
‎معصومه خنفری گفت :علیرغم گرمای شدید و
‎طاقت فرسا و نیز کمبود منابع ابی ، با مدیریت صحیح اب ازجمله اجرای ۸۰۰ هکتار ابیاری تحت فشار و همکاری شایسته کشاورزان ، توانستیم در تولید محصولات شیرین خود از جمله انگور، خرما و سایر میوه ها و تولیدات کشاورزی افزایش تولید داشته باشیم .
فرماندار کارون ادامه داد مرغوبترین نوع خارک ، رطب و خرمای برحی در سواحل شرقی رودخانه کارون تولید میشود که بسیار شیرین و دانه درشت است .
وی در خصوص وجه تسمیه روستای ابودبس گفت : دبس یعنی شیره خرما و شیرینترین شیره خرما از گذشته های دور در همین روستا تولید می شده است .
خنفری همچنین علت شیرین بودن خرمای ساحل شرقی کارون را نزدیکی این نخلستانها به اب رودخانه عنوان کرد و گفت قبل از اینکه اب اراضی شور را طی کند این نخلستانها را ابیاری می کند.
وی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی ظرفیتهای استان و حمایت از تولید عنوان کرد و گفت خوزستان رتبه دوم تولید و رتبه اول صادرات خرما در کشور را دارد و می توان با حمایت از نخلداران ، توسعه نخیلات و معرفی بهترین نمونه های خرما و صنایع جانبی ان ، در افزایش تولید و ایجاد فرصتهای شغلی و رونق اقتصادی مبتنی بر ظرفیتهای داخلی تاثیر گزار بود.
وی در پایان از تمامی عوامل دست اندر کار برگزاری این جشنواره و حمایتهای بیدریغ استاندار محترم تقدیر و تشکر نمود.
لازم بذکر است این جشنواره به همت فرمانداری کارون و همکاری دستگاههای اجرایی شهرستان و حمایت استانداری خوزستان به مدت ۲ روز در روزهای ۱۴ و ۱۵ شهریور ۹۷ در روستای ابو دبس شهرستان کارون برگزار گردید ؛ شهرستانهای خرماخیز استان نیز در این جشنواره انواع خرماها و صنایع جانبی ان ، صنایع دستی و موسیقی های بومی محلی خود را به معرض نمایش گذاشتند که با استقبال بی نظیر مهمانان داخلی و خارجی مواجه گردید. برگزاری سمینار علمی ، تقدیر از نخلداران نمونه استان ، نخلستان گردی و برداشت خرما از دیگر برنامه های این جشنواره بود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری
تابناك وب
تابناك وب
اهواز
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار