۱۵۰ هزار هکتار زمین برای احداث شهرک های کشاورزی شناسایی شد

کشاورزنیوز
تاریخ انتشار: یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۵ ق٫ظ
۱۵۰ هزار هکتار زمین برای احداث شهرک های کشاورزی شناسایی شد کشاورزنیوز_ سنندج_مدیرعامل شرکت‌ شهرک‌های کشاورزی گفت: ۱۵۰ هزار هکتار اراضی در کشور برای احداث و ایجاد شهرک های کشاورزی شناسایی و استعداد یابی شده است.

علی اشرف منصوری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاراظهار داشت: در ۳۲ استان کشور برای اجرای شهرک های کشاورزی برنامه استعداد یابی انجام شده که ۱۵۰ هزار هکتار از عرصه ها نیز برای اجرا و توسعه این طرح شناسایی شده اند.
وی افزود: این شرکت مادر تخصصی اکنون بدنبال موضوعاتی از جمله تامین آب، تعیین حریم های ارضی و اخذ مجوزهای لازم از وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست است.
منصوری تاکید کرد: پیش بینی می شود در صورت موافقت سازمان حفاظت محیط زیست مشکلی در احداث این میزان شهرک کشاورزی در کشور وجود نداشته باشد.
وی یادآور شد: تاکنون ۱۳۰ شهرک کشاورزی به وسعت ۱۵ هزار هکتار از ۱۵۰ هزار هکتار شناسایی شده ایجاد شده و سه هزار و ۸۰۰ هکتار آن نیز به سرمایه گذاران برای احداث گلخانه های تولیدی واگذار شده است.
رئیس هیات مدیره شرکت‌ شهرک‌های کشاورزی کشور با بیان اینکه شهرک های کشاورزی طرحی جدید است که به دنبال ایفای نقش خود در اقتصاد کشور می شود، گفت: این شهرک ها در بخش گلخانه ای، دامپروری و شیلات فعالیت می کنند.
وی اضافه کرد: در هر هکتار شهرک های گلخانه ۲۰ شغل مستقیم و غیر متسقیم و در شهرک های شیلاتی در هر مزرعه حدود ۱۰ شغل پیش بینی شده که در صورت تحقق ۱۵۰ هزار هکتار اراضی شناسایی شده، تعداد قابل توجهی شغل ایجاد می شود.
منصوری در خصوص برنامه این شرکت برای استان های مرزی افزود: برای استان های مرزی ایجاد این شهرک ها در حاشیه رودخانه های مرزی در نظر گرفته شده که تاکنون ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار زمین در استان های کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و سیستان و بلوچستان و اردبیل شناسایی شده است.
وی یادآور شد: سهم استان کردستان از این میزان اراضی، حدود ۹۰۰ هکتار است که پس از تخصیص آب از سوی وزارت نیرو قابل اجرا و بهره برداری است.
به گزارش خبرنگار؛ در بخش شهرک های کشاورزی استان کردستان هم اکنون ۲ شهرک در بیجار و دهگلان به وسعت ۴۸ هکتار ایجاد شده است.
هم اکنون ۶۷ واحد گلخانه به مساحت ۱۸۷ هزار متر مربع و تولید سالیانه چهار هزار و ۷۰۰ تن سبزی و صیفی و یک میلیون و ۷۰۰ هزار شاخه گل و گیاه در استان وجود دارد.
در کنار آن، ۹ واحد پرورش قارچ خوراکی و صدفی به مساحت ۳۲ هزار و ۷۰۵ متر مربع با ظرفیت تولید سالانه سه هزار و ۵۷۷ تن قارچ خوراکی نیز در استان مشغول فعالیت هستند.
استان کردستان دارای ۴۳ هزار هکتار اراضی باغی با بیش از ۷۰ هزار بهره بردار است که سالانه بیش از ۳۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی در آنها تولید می شود.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است بطوریکه باغداران استان با تولید سالانه بیش از ۴۵ هزار تن انگور دیم رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده اند، سیب، گلابی، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گیلاس، آلبالو، آلو و گردو از دیگر محصولات باغی کردستان است.
همچنین رتبه اول تولید توت فرنگی با تولید بیش از ۴۷ هزار تن به کردستان تعلق دارد.
میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان بیش از ۵۴۰ میلی متر یعنی ۲ برابر میانگین کشوری است.

منبع:ایرنا


آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری
تابناك وب
تابناك وب
اهواز
تابناك وب
تابناك وب
محل كد آمار