سند راهبردی فرآوری گیاهان دارویی امسال تکمیل می شود

کشاورزنیوز
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۵ ق٫ظ
سند راهبردی فرآوری گیاهان دارویی امسال تکمیل می شود رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سند راهبردی فرآوری گیاهان دارویی با هدف برنامه ریزی در تولید و تامین بازار فروش تا پایان امسال تدوین می شود.

مهدی عماد روز سه شنبه در حاشیه سفر به استان سمنان به منظور بررسی و تهیه قراردادهای تعریف شده و واحدهای یکسان بهره برداری از محصولات گیاهان دارویی برای کل کشور، در گفت و گو با ایرنا افزود: رای تامین بازار فروش گیاهان دارویی سند راهبردی با عنوان فرآوری گیاهان دارویی از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در حال تدوین است و پیش بینی می شود تا قبل از فصل سرما در سال جاری این سند تکمیل و اجرایی شود.

وی تاکید کرد: کشت گیاهان دارویی زمانی در اقتصاد کشور نقش ایفا می کنند که بازار فروش برای آن تعریف شود.

به گفته عماد، در کشور بیش از ۱۰ کارخانه عصاره گیری فعال وجود دارد که نیاز کشور را در زمینه عصاره گیری از گیاهان دارویی تامین می کند و معروف ترین این کارخانه ها در استان های تهران و چهار محال بختیاری واقع شدند.
وی اظهار داشت: در ایران هفت هزار گونه گیاهان دارویی شناسایی شده که مقاوم نسبت به خشکی و نامساعد بودن هوا است.
عماد تصریح کرد: باریجه، بادرنج بویه، آنغوزه، به لیمو و گل گاو زبان از با ارزش ترین گونه گیاهان دارویی هستند که رویشگاه های آن در کشور ایران است.
رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: در زمان حاضر بیشترین رویشگاه گیاه باریجه در استان های سمنان و اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و تهران و بادرنج بویه و به لیمو در استان های جنوبی و گل گاوزبان در استان های شمالی است.
وی یادآور شد: کاشت گیاهان دارویی با توجه به خشکسالی و کم آبی در کشور بهترین الگوی کشت برای مدیریت منابع آبی است.
رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: گیاهان دارویی از گیاهان پرارزش هستند که می تواند رونق اقتصادی و بهبود معیشت جوامع محلی را به همراه داشته باشد.
به گزارش ایرنا، گردش مالی گیاهان دارویی ۷۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد ریال آن در بخش صادرات بوده و مابقی این درآمد در صنایع غذایی و دارویی کشور است.
سال گذشته تسهیلات گیاهان دارویی هفت هزار میلیارد ریال بود که با سود ۶ درصد در سامانه کارا عرضه شد و امسال نیز با نرخ ۱۰ درصد پرداخت می شود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری
تابناك وب
تابناك وب
اهواز
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار