گزارش فائو از قیمت محصولات اساسی کشاورزی در جهان

رقابت صادراتی قیمت جهانی گندم را کاهش داد

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۸ ق٫ظ
رقابت صادراتی قیمت جهانی گندم را کاهش داد قیمت جهانی گندم در ماه اوت کاهش یافته است، میانگین قیمت پایه گندم در ایالات متحده آمریکا به ۲۴۲ دلار به ازای هر تن رسیده که نسبت به ماه آوت ۳ درصد کاهش یافته اما همچنان ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. کاهش قیمت در ماه سپتامبر به طور کلی به دلیل رقابت شدید برای صادرات و علی‌الخصوص اعلام رسمی کشور روسیه مبنی بر عدم محدودیت صادرات از این کشور نشات می‌گیرد.

طبق گزارش فائو قیمت جهانی گندم در ماه سپتامبر به دلیل رقابت شدید برای صادرات کاهش یافته، قیمت ذرت نیز به دلیل چشم‌انداز تولید بسیار زیاد محصول در ایالات متحده آمریکا کاهش یافته و قیمت صادراتی برنج به طور کلی ثابت مانده است.

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از اتاق بازرگانی ایران، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد  FAO خلاصه‌ای از گزارش وضعیت قیمت جهانی محصولات کشاورزی را در قالب بولتن ماهانه Food Price Monitoring Analysis منتشر می‌کند. در این بولتن قیمت محصولات اساسی کشاورزی در سطح جهانی، ملی و منطقه‌ای با تمرکز بر کشورهای در حال توسعه رصد می‌شود و در خصوص تغییرات قیمت این محصولات به سیاست‌گذاران و فعالان بخش کشاورزی هشدارهای لازم داده می‌شود. مهم‌ترین بخش‌های بولتن فائو در گزارشی از سوی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران منتشر شده است.

طبق گزارش فائو قیمت جهانی گندم در ماه سپتامبر به دلیل رقابت شدید برای صادرات کاهش یافته، قیمت ذرت نیز به دلیل چشم‌انداز تولید بسیار زیاد محصول در ایالات متحده آمریکا کاهش یافته و قیمت صادراتی برنج به طور کلی ثابت مانده است.

در شرق آفریقا، قیمت غلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته در سطحی پایین‌تر تثبیت شده. هرچند این روند در کشورهای سودان و سودان جنوبی به دلایل کاهش ارزش پول ملی، تولید قابل توجه و افزایش هزینه تولید اتفاق نیافتاده است.

در آمریکای مرکزی آب و هوای گرم و خشک باعث از دست رفتن محصول در فصل اصلی کشت شده و از این رو قیمت محصول ذرت سفید در بسیاری از کشورهای این منطقه، (علی‌الخصوص در نیکاراگوئه که قیمت در این کشور ماه سپتامبر به شدت رشد کرده و به رکورد جدید رسیده)، نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر افزایش یافته است.

در آمریکای جنوبی و در کشورهای آرژانتین و برزیل، کاهش شدید ارزش پول ملی باعث افزایش صادرات شده که افزایش قیمت غلات را در ماه سپتامبر به دنبال داشته. در نتیجه قیمت نسبت به مدت مشابه سال گذشته در سطحی بالاتر قرار گرفته است.

کاهش عمومی قیمت غلات در ماه سپتامبر

قیمت جهانی گندم در ماه اوت کاهش یافته است، میانگین قیمت پایه گندم در ایالات متحده آمریکا به ۲۴۲ دلار به ازای هر تن رسیده که نسبت به ماه آوت ۳ درصد کاهش یافته اما همچنان ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر است. کاهش قیمت در ماه سپتامبر به طور کلی به دلیل رقابت شدید برای صادرات و علی‌الخصوص اعلام رسمی کشور روسیه مبنی بر عدم محدودیت صادرات از این کشور نشات می‌گیرد. قیمت صادراتی در اتحادیه اروپا، منطقه دریای سیاه و آرژانتین نیز کاهش یافته، هرچند با وجود کاهش قیمت همچنان قیمت گندم اندکی بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

قیمت جهانی ذرت نیز در ماه سپتامبر کاهش یافته. میانگین قیمت پایه ذرت در ایالات متحده آمریکا با کاهشی در حدود ۴ درصد نسبت به ماه اوت، به ۱۵۶ دلار به ازای هر تن رسیده، هرچند قیمت ذرت نسبت به ماه سپتامبر سال گذشته در حدود ۶ درصد بیشتر است. با وجود نگرانی در خصوص تاثیر بارش شدید باران در مناطق اصلی تولیدکننده ذرت، با آغاز برداشت محصول، چشم‌انداز تولید بهبود یافته که این موضوع بهبود چشم‌انداز تولید در سطح جهان و کاهش قیمت ذرت را به دنبال داشته است. کشور اوکراین، به عنوان صادرکننده بزرگ ذرت، به دلیل شرایط خوب برداشت محصول و چشم‌انداز تولید بسیار مناسب، قیمت ذرت صادراتی به شدت کاهش داشته است.

شاخص قیمت برنج فائو (۱۰۰=۰۴-۲۰۰۲) در ماه سپتامبر در تمامی بازارهای عمده برای سومین ماه پیاپی کاهش یافته است. در بین بزرگترین صادرکنندگان برنج آسیا، بیشترین کاهش قیمت به دلیل چشم‌انداز مناسب فصل کشت پاییزه در کنار کاهش ارزش روپیه و سرعت کم فروش مربوط به کشور هندوستان است. همچنین افزایش ناگهانی تمایل برای خرید با وجود نگرانی‌ در خصوص برداشت محصول ۲۰۱۸ باعث کاهش قیمت برنج در کشور پاکستان شده. همچنین قیمت برنج در آمریکا نیز کاهش یافته است. در مقابل، انتظار افزایش خرید برنج توسط کشور فلیپین، در کنار حمایت از برنج نیمه آماده در تایلند در برابر نوسانات ارزی و همچنین برداشت زود هنگام در انتهای فصل تابستان و ابتدای پاییز در کشور ویتنام قیمت برنج در این کشورها را ثابت نگاه داشته است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری
تابناك وب
تابناك وب
اهواز
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار