بازنشستگی کشاورزان و عشایر دیگر آرزو نیست

کشاورزنیوز
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۰ ب٫ظ
بازنشستگی کشاورزان و عشایر دیگر آرزو نیست کشاورزنیوز

دولت با راه اندازی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، آرزوی بیمه شدن و دریافت مستمری پس از بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت را برای روستاییان و عشایر فراهم کرده است؛ خواسته ای که تحقق آن دیگر آرزو نیست.

به گزارش ایرنا، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از سال ۱۳۸۴ تشکیل شد و در آن زمان فقط مختص به روستاییان و عشایر بود اما سال ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که این صندوق به ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر هم خدمت رسانی کند و این مصوبه در سال ۹۵ به مرحله اجرا رسید.
برخورداری از تابعیت جمهوری اسلامی ایران و داشتن سنن ۱۸ تا ۵۰ سال و سکونت متقاضیان در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، روستاها و عشایر از جمله شرایط بهره مندی از خدمات این صندوق اعلام شد و در آن به نوع اشتغال افراد اشاره ای نشده است.
بخشداری ها، شوراهای اسلامی شهر، شهرداری ها و دهیاری ها سکونت افراد متقاضی را در روستاها، عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت تایید می کنند و البته افراد زیر ۴۰ سال با خود اظهاری، نیاز به ارائه تاییدیه مراجع ذیصلاح نیز ندارند.
در همین زمینه خبرنگار ایرنا به گفت و گو با برخی افراد بیمه شده در شهرها و روستاهای شهرستان فیروزکوه پرداخت تا ابعاد مختلف مزایای این بیمه را از زبان آنان بیان و تشریح کند.
فردی که خود را میرزایی معرفی کرد که پدر کشاورزش را ۱۲ سال بیمه بوده و دو سال پیش از دست داده است، می گوید به مدت ۶ ماه روند اداری کار طی شد و از یک سال و نیم گذشته مادرم ماهانه ۴۵۰ هزار تومان مستمری می گیرد و راضی هستیم.
فرد دیگری که خود را در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یوسفیان معرفی کرد اظهارداشت: سالی از ۱۰۰ هزار تومان تا ۴۲۰ هزار تومان بیمه پرداخته ام و دو سال است مستمری بازنشستگی می گیرم.
وی ادامه داد: کشاورز بودم و ساکن روستا هستم؛ اکنون ماهانه ۲۲۰ هزار تومان حقوق می گیرم که مبلغ قابل توجهی نیست اما چندین برابر حق بیمه ای است که پرداخت کرده ام.
یوسفیان می گوید در سطح یک بیمه اجتماعی کشاورزان عضو شده و اگر اطلاعات بیشتری کسب کرده بود، سطوح بالاتری را انتخاب می کرد تا امروز درآمد بیشتری داشته باشد.
تاج الدین که پدر کشاورز و ساکن روستای خود را در سال ۹۱ از دست داده است از خدمات صندوق بیمه اجتماعی راضی است اما از مشکلاتی که در روند اداری برای آنها پیش آمده گلایه دارد و می گوید: پس از گذشت ۶ سال اکنون چند ماهی هست که مادرم ماهانه ۱۳۰ هزار تومان مستمری پدر را دریافت می کند.
تاج الدین تصریح می کند که سه بار مدارک فوت پدر را به بخشداری مرکزی و مسئول مربوطه تحویل داده ایم اما گفتند که گم شده است.
به گفته وی مدارکشان کامل بوده و فقط بی نظمی متصدی باعث این تعویق شده است.
پدر تاج الدین به مدت ۶ سال، سالانه حدود ۹۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت کرده بود.
نقی اسفندیاری ۷۵ سال سن دارد و از جامعه عشایری و دامداران است که ضمن ابراز رضایتمندی از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر می گوید: ۱۲ سال از ۹۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت کرده و اکنون ماهانه ۲۰۰ هزار تومان مستمری می گیرد.
فرد دیگری که خود را یارعلی اسفندیاری معرفی کرد ساکن روستای لزور شهرستان فیروزکوه و در گذشته به رانندگی و مشاغل آزاد مشغول بوده است که گفت: ۱۲ سال از ماهانه ۹۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت کرده ام و اکنون ۱۹۵ هزار تومان مستمری در ماه می گیرم.
اسفندیاری ضمن اعلام رضایت خود از این بیمه ابراز تاسف کرد که اگر آگاهی بیشتری داشت سطوح بالاتر این بیمه را انتخاب می کرد.

** مزایای بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر
به گفته مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران دولت ۷۰ درصد از مبلغ حق عضویت بیمه شدگان را می پردازد که حمایت و یارانه غیرمستقیم دولت برای اقشار کم برخوردار جامعه به شمار می آید.
مهدی ابارشی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: عضویت در صندوق بیمه اجتماعی به هشت سطح تقسیم می شود و انتخاب هرکدام برعهده متقاضی و میزان پرداختی در آنها از هر سال حداقل ۲۴۰ هزار تومان تا حداکثر ۵۴۰ هزار تومان متغیر است.
وی در تشریح هشت سطح صندوق بیمه اجتماعی بیان کرد: روستاییان دریافتی حق بیمه مشخصی ندارند و دولت باید بر اساس شرایط اقتصادی و درآمد خانواده های روستایی رقمی را معین کند که تاکنون ۱۵ درصد درآمد پیش فرض به عنوان حق بیمه دریافت می شود که ۱۰ درصد آن را دولت و پنج درصد را متقاضی پرداخت می کند.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران گفت: بیمه شدگان می توانند با توجه به درآمد خود یکی از هشت سطح بیمه را انتخاب و حق بیمه سالانه خود را یکجا یا تا چهار قسط تقسیم و پرداخت کنند.
وی در پاسخ به اینکه کدامیک از سطوح بیمه مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد اظهارداشت: اکثریت بیمه شدگان در سطح کشور در سطح هفت یا هشت این بیمه ثبت نام می کنند زیرا حقوق و مزایایی که در آینده به آنها تعلق خواهد گرفت به مراتب بیشتر از سطوح پایین تر است.
ابارشی گفت: یکی از مهمترین مزایای بیمه اجتماعی این است که قطع و انفصال بیمه به اختیار خود متقاضی است، اما بیمه کارمندان به تبع عدم فعالیت آنها قطع و بروز این اتفاق پیش از موعد مقرر (بازنشستگی، از کار افتادگی یا فوت) منجر به منتفع نشدن بیمه شده می شود.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان تهران تصریح کرد: تنها محدودیت این بیمه سن افراد (۱۸ تا ۵۰ سال) در زمان ثبت نام اولیه است و اگر فردی عضو شود و حتی چند سال حق بیمه پرداخت نکند می تواند بار دیگر پرداخت بیمه را با حفظ سوابق پیشین خود، ادامه دهد.
مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در استان تهران خطاب به قشر جوان جامعه خاطر نشان کرد: دانش آموزان، دانشجویان و جوانان فاقد شغل با عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر علاوه بر اینکه حداقل امنیت شغلی و معیشتی را برای خود ایجاد می کنند، می توانند در صورت اشتغال در آینده و قرار گرفتن زیرپوشش سایر بیمه ها، سوابق بیمه اجتماعی خود را منتقل کنند.
به گفته وی امکان انتقال سوابق سایر بیمه ها به بیمه اجتماعی کشاورزان نیز امکان پذیر است.

** شرایط دریافت مستمری در بیمه اجتماعی
مهدی ابارشی درباره نحوه بازنشستگی به سه شیوه اشاره و تشریح کرد: در نوع اول، افراد از ۱۸ سالگی به مدت ۳۵ سال بیمه پرداخت می کنند و طبق قوانین و مقررات بازنشسته می شوند؛ در نگاه دیگر کسانی هستند که در سنین بالا (حداکثر ۵۰ سالگی) بیمه می شوند؛ در این صورت دولت با ۱۵ سال سابقه بیمه و ۶۵ سال سن، آنها را مشابه فردی که ۲۰ سال سابقه بیمه دارد بازنشسته می کند.

** آیا صندوق بیمه اجتماعی، خدمات درمانی ارائه می دهد؟
به گفته ابارشی بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خدمات درمانی ارائه نمی کند و دفترچه درمانی ندارد چراکه سازمان بیمه سلامت در کشور عهده دار مسئولیت ارائه بیمه درمانی به تمام آحاد ملت است.
وی تاکید کرد: امروزه با این معضل مواجه هستیم که برخی از افراد جامعه دو یا سه دفترچه درمانی دارند؛ در حالی که کاربری متفاوتی ندارند.

** دولت مکلف به ارائه خدمت بیمه در جامعه است
مهدی یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان فیروکوه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح خدمات بیمه در کشور پرداخت و گفت: طبق اصل ۲۹ قانون اساسی کشور، تامین اجتماعی حق همگانی است و دولت وظیفه دارد از محل منافع عمومی و مشارکت های مردمی زمینه برخورداری آحاد ملت را از آن را ایجاد کند.
وی افزود: تامین اجتماعی یکی از آرمان های نظام جمهوری اسلامی برای ایجاد عدالت اجتماعی، تامین حداقل رفاه، امنیت و حفظ کرامت افراد است.
فرماندار فیروزکوه خاطر نشان کرد: این خدمت در سال های پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن توسط سازمان تامین اجتماعی فقط برای افراد در مشاغل خاص بود و افراد ضعیف جامعه از آن بی بهره بودند، ولیکن برای اولین بار در کشور، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از اوایل سال ۱۳۸۴ این خدمت را برای افراد روستایی، عشایر و کشاورزان که از سطوح کم برخوردارتر جامعه تلقی می شوند ارائه می دهد.

** تشریح خدمات بیمه اجتماعی کشاورزان
یوسفی جمارانی اظهار داشت: خدمات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان همانند بیمه تامین اجتماعی شامل مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت برای بازماندگان بیمه شده است.
فرماندار فیروزکوه خاطرنشان کرد: قشر وسیعی از جامعه ما تصوری از بازنشستگی ندارند، اما بیمه اجتماعی فرصتی ایجاد کرده است تا کشاورزان، روستاییان و عشایر هم مثل کارمندان دولت، کشوری و لشکری بازنشسته شوند.
وی بیان کرد: بیمه شدن اقشار محروم جامعه علاوه بر حمایت مالی، منجر به حفظ عزت، کرامت و منزلت همه آحاد جامعه می شود که در قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده است.
فرماندار فیروزکوه تصریح کرد: تامین مالی و حفظ کرامت افراد می تواند در روند کاهشی مهاجرت از روستاها به شهر تاثیرگذار باشد و حتی این روند را معکوس کند که این امر از اهداف طولانی مدت نظام و دولت نیز هست.
یوسفی جمارانی ابراز کرد: بیشتر مهاجرت هایی که از روستا به شهر اتفاق می افتد در پی کسب شغل مناسب، بیمه شدن و تضمین آینده است که طبق آمارهای اعلام شده، بیمه شدن کشاورزان، روستاییان و عشایر در توقف مهاجرت و حتی مهاجرت معکوس به سمت روستاها تاثیر بسزایی داشته است.
به گفته وی از سال های ۸۹ و ۹۰ که آثار این بیمه و دریافت مستمری از سوی برخی از بیمه شدگان آغاز شد، آگاهی مردم افزایش یافت و تاثیر این خدمت در آمارهای مهاجرتی افراد نمایان شد.
به گزارش ایرنا برابر آمارها دو هزار و ۵۰۰ سرپرست خانوار در فیروزکوه زیر پوشش این بیمه قرار دارند؛ این آمار در استان تهران افزون بر ۳۲ هزار نفر و در کشور بیش از یک میلیون و ۷۰۰هزار نفر اعلام شده است.

منبع:ایرنا


آخرين اخبار
پر بحث ترين
دانشگاه پیام نورمرکزاهواز
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار