۱.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی تجهیز و نوسازی شد

سیمین غافلی
تاریخ انتشار: شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۷ ب٫ظ
۱.۵ میلیون هکتار اراضی کشاورزی تجهیز و نوسازی شد کشاورزنیوز_ مدیرکل دفتر امور خاک و آب وزارت جهادکشاورزی گفت: یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی مدرن کشاورزی تاکنون تجهیز و نوسازی شده است.

به گزارش کشاورزنیوز به نقل از وزارت جهادکشاورزی، رضا سرافرازی افزود: تجهیز و نوسازی اراضی با هدف بهینه سازی آب و در شرایطی که امکان اجرای سیستم آبیاری تحت فشار فراهم نیست، انجام می گیرد و از این رو در صورت تامین اعتبار مورد نیاز می توان تا همین میزان به تجهیز و نوسازی اراضی مدرن افزود.
وی اظهار داشت: تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سه بخش اراضی سنتی با اعتبارات استانی، اراضی شالیزاری و مدرن با اعتبارات ملی به طور گسترده در حال اجرا است.
به گفته وی، از ابتدای اجرای برنامه نوسازی اراضی کشاورزی تاکنون ۳۰ درصد ارضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شده اند و برنامه ما این است که نزدیک به ۱۵۰ هزار هکتار دیگر به این میزان اضافه کنیم.
سرافرازی گفت: برنامه ما این است که ۲۵۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری تجهیز و نوسازی شود.
مدیر کل دفتر امور خاک و آب وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: به محض تامین اعتبار، جهش مثبتی در حوزه تجهیز و نوسازی اراضی خواهیم داشت.
۴۰ هزار قنات در کشور فعال شد
وی درباره مرمت و بازسازی قنوات در کشور گفت: حدود ۴۰ هزار رشته قنات در کشور فعال است و امسال ۳۸۹ کیلومتر رشته قنات از محل اعتبارات ملی بازسازی شده است.
سرافرازی با بیان اینکه در سالهای گذشته اعتبارات مناسبی برای مرمت و بازسازی قنوات اختصاص نیافته است، تصریح کرد: در لایحه بودجه ۹۸ اعتبارات مربوط به قنوات دو برابر افزایش یافته به طوری که ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار ملی و ۱۴۰ میلیارد تومان دیگر نیز اعتبار استانی داریم.

به گزارش کشاورزنیوز، طبق آمارها سالیانه ۱۸.۵ میلیون هکتار خاک کشور در چرخه تولید قرار دارد، که از این میزان بیش از ۶ میلیون هکتار مستعد توسعه سامانه های نوین آبیاری است؛ در برنامه ششم توسعه، دولت مکلف شده که سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار توان حاصلخیزی خاک کشور را بهبود دهد و اصلاح خاک را پیگیری کند که با این حال تاکنون اعتباری در لایحه بودجه به آن اختصاص داده نشده است.
گفته می شود، ۶۰ درصد خاک های کشاورزی کشور مواد آلی زیر یک درصد دارند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری
تابناك وب
تابناك وب
اهواز
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار