شیرزاد: حضور نظام صنفی کشاورزی در میادین میوه و تره بار ضروری است

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۷ ق٫ظ
شیرزاد: حضور نظام صنفی کشاورزی در میادین میوه و تره بار ضروری است معاون وزیر جهادکشاورزی کاهش قیمت حاشیه بازار و رسیدن به یک نظام عادلانه قیمت را مستلزم حضور نظام صنفی در میادین میوه و تره بار دانست و گفت: این بخش باید در شورای شهر، میادین میوه و تره بار و مراکز تصمیم سازی حضور یابد.

به گزارش کشاورزی پرس،به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی سازمان تعاون روستایی ایران، جلسه شورای مرکزی نظام های صنفی و کشاورزی کشور صبح امروز در سالن وزارت جهاد کشاورزی با حضور عباس کشاورز، سرپرست جهاد کشاورزی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حسین شیرزاد معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس هیات مدیره تعاون روستایی در خصوص مشکلات کشاورزان در بخش نظام حکمرانی آب گفت: برای حل این مشکل می توان بدون چون و چرا مدیریت و مشارکت بخش خصوصی را با محوریت نظام صنفی کشاورزی جلب نمود و تصدی ها واگذار شود.

وی افزود: این امر در برخی کشورها با عبور از مدیریت دولتی و تشکیل بازار آب در حال پیگیری است و معتقدیم که مشارکت نظام صنفی کشاورزی برای کشور ما تقسیم عادلانه منابع آب را در پی خواهد داشت.

شیرزاد اظهار داشت: راه حل دیگر که اتفاقاً راه پیشنهاد شده در مجامع بین المللی است و حدود ۷ سال است که ادبیات جدید واگذاری منابع پایه محسوب می شود، واگذاری منابع طبیعی پایه به تشکل‌های صنفی کشاورزی است؛ یعنی حکمرانی آب در حوضه های آبریز با مشارکت تعاونی ها به تشکل‌های صنفی واگذار شود این جایگاهی رفیع برای نظام صنفی است تا بتوانند مشکلات آب را دنبال کنندو بحرانها را پشت سر گذراند.

شیرزاد در ادامه گفت: این امر باید در کمیسیون های وزارت نیرو هم مطرح شود و حضور نظام صنفی کشاورزی در این جلسات تصمیم سازی واجب است. از سویی وضع تعرفه های آب بسیار مهم است. نظام صنفی باید در این زمینه اعلام نظر و مواضع کنند و دیدگاه های خود را مطرح کنند و از منافع کشاورزان و بخش کشاورزی کشور دفاع نماید.

در ادامه حسین شیرزاد در مورد مبحث مالیات در بخش کشاورزی صحبت کرد و گفت: بحث مالیات‌ها در حوزه کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و اگر نظام صنفی در این موضوع ورود نکند در آینده با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد و پیامدهای آن در قیمت تمام شده محصولات تاثیر گذاشته، از قدرت رقابت ما در بازارهای صادراتی کاسته و به نفع منافع ملی کشور نیست.

وی افزود: بحث دیگر مسئله مازاد شیر در بهمن ماه و اسفند ماه آتی است که باید به آن رسیدگی شود . مازاد شیرخشک کشور باید حتما صادر شود و اگر این اتفاق نیفتد در شب عید وارد بحرانی در این زمینه خواهیم شد و نظام صنفی موظف است که به ستاد تنظیم بازار میزان مازاد شیر را اعلام کند، حداقل بخشی از صادرات شیر خشک کارخانه ها صورت پذیرد تا کارخانه جات نقدینگی لازم را هم برای خرید مازاد شیر و هم پرداخت بدهی بانکی شان داشته باشند.

رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در بخش بعدی صحبت های خود در مورد عوارض صادراتی خرما در خوزستان عنوان کرد: از نظر تشکل ها عوارض صادراتی خرما بسیار بالاست. عوارض بالای خرمای صادراتی دامنگیر خرمای خوزستان شده است و در چند ماه دیگر دامنگیر خرمای سیستان و بلوچستان هم خواهد شد و باید با نامه نگاری به ستاد تنظیم بازار کشور این مسئله مهم پیگیری شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد مطالبات زعفران کاران گفت: وظیفه سازمان مرکزی تعاون روستایی خرید، انبارش و وضع استاندارد و دستورالعمل ها بوده و این امور را به بهترین شکل ممکن با ۷۲ تن ذخیره زعفران انجام داده است؛ اما فاینانس و تامین مالی این زعفران خریداری شده توسط بانک مرکزی و بانکهای عامل بوده که متاسفانه برخی از بانک ها به تعهدات خود عمل نکرده و در حال رایزنی هستیم با همه مشکلات پیش روی تاکنون ۳۲ درصد تعهدات زعفران کاران در استان ها پرداخت شده و تا ۲۰ روز آینده به ۴۰ درصد خواهد رسید.

وی اظهار داشت: تعهد سازمان تعاونی روستایی تا قبل از فروش زعفران و عرضه در بازارهای بورس حدود ۳۰ درصد است که با تمام تلاش های که شده ما این درصد را تا پایان سال به ۴۰ درصد خواهیم رساند.

شیرزاد در مورد فروش رب فله ای در بورس کالا بیان کرد: این کار برای پرداخت تتمه بدهی گوجه کاران رو به اتمام است و تاکنون ۹۳ درصد بدهی گوجه کاران را پرداخت کرده‌ایم و ۷ درصد باقیمانده تا قبل از عید پرداخت خواهد شد و به صد درصد خواهد رسید. در این شرایط اقتصادی اخذ تسهیلات از بانک ها بسیار سخت است ولی تلاش می‌کنیم که این کار صورت بگیرد .

شیرزاد افزود: یکی از مباحث نفس گیر در کاهش حاشیه بازار و رسیدن به یک نظام عادلانه قیمت حضور نظام صنفی در میادین میوه و تره بار است که از این فرصت تاریخی باید استفاده کنید و نظام صنفی هم در شورای شهر هم در میادین میوه و تره بار و در مجموع در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری عرضه میوه و سبزی در میادین میوه و تره بار برای جمع کردن حاشیه های غیر ضرور بازار حضور پیدا کنند ‌.

در پایان شیرزاد در مورد بحران مازاد تولید در محصولات کشاورزی و دامی گفت: برای حل این بحران حضور آگاهانه نظام صنفی ضروری است و برای حل این بحران ها به جز حضور فعال و آگاهانه نظام صنفی در الگوی کشت و مشارکت در زنجیره های ارزش و انگاره های تولید در دشت ها و قطب های کشاورزی راه حل دیگری وجود ندارد .


آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
اهواز
تابناك وب
محل كد آمار