سرپرست فرمانداری:

پیشبینی برداشت ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در شهرستان دزفول/ برای رسیدن به جهش تولید، باید قوانین واردات محور تغییر کند

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۰:۳۳ ق٫ظ
پیشبینی برداشت ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در شهرستان دزفول/ برای رسیدن به جهش تولید، باید قوانین واردات محور تغییر کند پیشبینی برداشت ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در شهرستان دزفول اگر در خوزستان کشت تابستانه برنج صورت نمیگرفت، کشور با چالش جدی مواجه بود برای رسیدن به جهش تولید، باید قوانین واردات محور تغییر کند امید بن عباس سرپرست فرمانداری دزفول در نشست اساتید دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با اعضای کانون هماهنگی صنعت و […]

پیشبینی برداشت ۳۰۰ هزار تن چغندر قند در شهرستان دزفول

اگر در خوزستان کشت تابستانه برنج صورت نمیگرفت، کشور با چالش جدی مواجه بود

برای رسیدن به جهش تولید، باید قوانین واردات محور تغییر کند

امید بن عباس سرپرست فرمانداری دزفول در نشست اساتید دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با اعضای کانون هماهنگی صنعت و بازار قند و شکر گفت: کارخانه قندی که سالها تعطیل بود و از چغندر قند، شکر استحصال می کرد با همت دولت و با اعتباری حدود به ۶۰ میلیارد تومان بازسازی شد و این کارخانه چند سالی است که توسط مالکین اصلی آن مجددا در حال تولید و کشت چغندر قند در منطقه می باشد.

وی افزود: بدلیل اینکه چغندرقند در خارج از فصل کشت می شود بدلیل صرفه جویی اقتصادی که دارد باعث میشود طرح های چغندر قندی در سطح استان خوزستان از کیفیت بهتری برخوردار شوند. به همین تناسب هم در استان برنامه ریزی سطح زیر کشت چغندر انجام شده و امسال در شهرستان دزفول قریب به ۳۰۰ هزار تن چغندر برداشت خواهیم کرد.

سرپرست فرمانداری دزفول اظهار کرد: در سال های گذشته متاسفانه سطح زیر کشت چغندر بسیار تقلیل یافته بود اما با سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در شهرستان دزفول و احداث کارخانه با ظرفیت بالا که اوایل سال آینده آماده بهره برداری خواهد شد ،قاعدتا ظرفیت اقتصادی عظیمی را ایجاد خواهد کرد.

بن عباس ادامه داد: به دلیل اهمیت تولید این محصول که هم به لحاظ استراتژیک در امنیت غذایی کشور موثر است و هم ازنظر توسعه محصول نیشکر و تولید محصولات جانبی مثل شکر دارویی و امثال آن مفید می‌باشد، قطعا با ایجاد چنین مجموعه ای میتوانیم روی بحث های تحقیقاتی محصولات کار کنیم و مشورت های مورد نیاز را به دولت بدهیم تا سیاست های دولت متناسب با این وضعیت و نگاه به داخل تنظیم شود.

وی اذعان کرد: آنچه در کشور مرسوم بوده قوانینی است که به نحوی واردات محور هستند، همانگونه که معاونت علمی ریاست جمهوری اظهار داشتند برای واردات تعداد انگشت شماری مجوز باید اخذ شود، اما برای تولید همان محصول در کشور باید ده ها مجوز را اخذ کرد؛ تا زمانی که این نگاه و این نسبت معکوس نشود آن جهش تولیدی که مقام‌معظم‌ رهبری فرمودند به راحتی اتفاق نخواهد افتاد.

سرپرست فرمانداری ویژه دزفول تصریح کرد: در داخل کشور ظرفیت تولید محور وجود دارد که لازم است سازوکارها و قوانین، متناسب با این نگاه تغییر پیدا کنند و حمایت هایی که دولت نیاز است انجام دهد و نگاه های مسئولین نیز در سطح ملی و استانی باید تغییر پیدا کنند که لازمه آن تولید محتوا توسط جمع حاضر که هم به لحاظ علمی و هم به لحاظ عملیاتی دارای تجربیات ارزنده و گرانبهایی هستند انجام گیرد تا دولت در تمامی شئونات و با محوریت معاونت علمی و فن آوری با وضعیتی که در آینده با آن مواجه خواهیم شد بتواند همگام‌سازی کند.

وی ادامه داد: سال گذشته برای کشور و علی الخصوص استان خوزستان سال سختی بود که با سیل شروع شد و هنوز هم با آثار و تبعات آن در استان درگیر هستیم و آلام زیادی به مردم وارد شد. با تدبیر استاندار محترم خوزستان در جهت تبدیل تهدیدها به فرصت ها، بحث کشت تابستانه برنج در دستور کار استان قرار گرفت و بالغ بر ۵۲۲ هزار تن برنج در سال گذشته در استان برداشت شد. در حالی که در خوش بینانه ترین حالت در سال قبل آن حدود ۱۰۰هزار تن برنج تولید می شد.

بن عباس افزود: استاندار خوزستان به منظور حمایت اجتماعی و اقتصادی از مردمی که همه‌ دارایی شان را در سیل از دست داده بودند این موضوع را پیگیر بودند و همین کشت برنج تا حدود زیادی میتوانست خسارت های وارده به مردم را جبران نماید که علی رغم مخالفت های دولت، انجام شد که با توجه به شیوع کرونا در دنیا و تغییر سیاست های صادراتی کشورها به سمت امنیت غذایی خودشان، و ممنوعیت صادرات برنج توسط کشورهای هند و پاکستان، اگر در خوزستان کشت برنج صورت نمیگرفت، کشور در بحث برنج با چالش جدی مواجه می شد که با توجه به تنگناهای مالی که وجود دارد، هم صرفه جویی ارزی شد و هم به یک نحو کار پدافند غیرعامل انجام گرفت.

وی افزود: در سال گذشته سازمان بازرگانی دولتی بیشتر از ۱۰۰ هزار تن برنج وارد نکرد و این امر باعث شد که دولت امسال از استاندار خوزستان درخواست کرده تا میزان برنج قابل تولید در استان را اعلام نماید. اما در راستای تغییر سیاست ها و نگاهی که وجود دارد امسال شرایط مانند سال گذشته نیست و کارهایی صورت گرفت که به کشور در بحث جلوگیری از خروج ارز و وابستگی به خارج و امنیت غذایی کمک کرد.

امید بن‌عباس گفت: قطعا این مبحثی که شما امروز دنبال میکنید یکی از مباحثی است که میتواند نقش محوری در کشور ایفا کند و شکر را که مصرف آن در کشور از استاندارد جهانی بالاتر بوده و ماده ای است که جز کالاهای اساسی محسوب میشود را بتوانیم هم با کیفیت و کمیت خوب و هم در صنایع جانبی آن در خوزستان و در شهرستان دزفول تولید کنیم و در کنار معاونت ریاست جمهوری هرگونه حمایتی که لازم باشد را انجام دهیم.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
اهواز
تابناك وب
محل كد آمار