توضیحات روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان درباره یک خبر

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ | ۲۱:۵۵ ب٫ظ
توضیحات روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان درباره یک خبر پیرو انتشار خبری با عنوان “مردم ایذه و باغملک و دهدز منتظر آب از سرشاخه های کارون نباشند” و همچنین جمع‌آوری لوله‌های انتقال آب، روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان؛ متن پاسخ روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان به خبر منتشر شده در یکی از خبرگزاری‌ها به شرح زیر است:

طرح جامع آبرسانی به شهرهای شمال شرق خوزستان از سد کارون ۳، جز طرح‌های مهم و در حال پیگیری سازمان آب و برق می باشد و این سازمان تا حصول رضایت مردم و رساندن آب به مناطق مورد نظر از پیگیری و تلاش برای اجرای آن دست بر نمی‌دارد و ارائه خدمت به مردم شریف و بزرگوار آن خطه را افتخار خود می‌داند.

طرح فوق یکی از بزرگترین طرح‌های جامع تأمین آب شرب در کشور می‌باشد. این طرح به منظور تامین آب شرب با کیفیت و کمیت مناسب، برای ۷ شهر ایذه، قلعه‌تل، باغملک، هفتکل، صیدون، رامهرمز، میداوود و ۶۸۹ روستا به میزان ۶۲ میلیون مترمکعب در سال، برای جمعیتی معادل ۷۳۰،۰۰۰ نفر، تا افق ۱۴۲۵ در دست اجرا قرار دارد. اعتبار مورد نیاز این طرح بالغ بر ۵۰۰۰ میلیاردریال از محل اعتبارات ملی و ۴۰۶ میلیون یورو از محل سرمایه‌گذاری خارجی می‌باشد. اقدامات انجام شده در این طرح به شرح زیر می باشد:

الف – اقدامات صورت گرفته با استفاده از اعتبارات ملی (حدفاصل ایذه تا رامهرمز):

علاوه بر طرح‌های کوتاه مدت و میان مدت تأمین آب شرب اجرا شده در شهرهای هدف طرح، در راستای تسریع در اجرای طرح جامع آبرسانی شمال شرق خوزستان، عملیات اجرایی خطوط انتقال پایین دستی به طول ۱۱۸ کیلومتر با اقطار ۷۵۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌متر و به شرح ذیل، از خردادماه سال ۱۳۹۴ آغاز و با توجه به اعتبارات ملی تخصیص یافته، پروژه تاکنون ۶۶ کیلومتر حدفاصل رامهرمز تا روستای کلگه باغملک تکمیل و ادامه مسیر تا ایذه نیز با پیشرفت ۴۰ درصد در حال اجرا می‌باشد.

باتوجه به اعتبارات تخصیص یافته تا این تاریخ بالغ بر ۱،۰۰۰ میلیاردریال برای اجرای بخش‌های پایین دستی پروژه هزینه شده است.

ب – اقدامات صورت گرفته با استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی(حدفاصل سدکارون ۳ تا ایذه):

 ۱٫ مناقصه پروژه سامانه مشترک تأمین آب شرب و کشاورزی از سدکارون ۳ به شهرهای ایذه و باغملک و احداث تصفیه‌خانه به روش EPC+F، پس از اخذ کلیه مجوزهای مورد نیاز و همچنین اخذ مصوبه شورای اقتصاد کشور جهت سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی به مبلغ ۴۰۶،۰۰۰،۰۰۰ یورو، در سال ۱۳۹۶ برگزار گردید و در نهایت مقرر شد، کنسرسیوم مشترک ایران و چین به موازات پیگیری انعقاد قرارداد تأمین مالی، عملیات اجرایی بخش‌هایی از پروژه در قالب کارهای زودهنگام را شروع نماید.

 ۲٫ متأسفانه بدلیل بروز تحریم‌های ظالمانه دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و علیرغم تلاش‌های بی‌وقفه و پیگیری‌های مستمر، پیمانکار ایرانی، قادر به عقد قرارداد و تأمین مالی پروژه با شرکت چینی نشده و این موضوع بطور مکرر از سوی سازمان آب و برق خوزستان به کنسرسیوم مشترک ابلاغ گردید و باتوجه به عدم حصول نتیجه، از ابتدای سال ۹۸ عملیات اجرایی کارهای زودهنگام متوقف گردید. به دلیل عدم تحقق سرمایه‌گذاری خارجی، این بخش از طرح در طی مدت ۲ سال کمتر از یک دهم درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و طبیعی است ادامه این روند نتیجه بخش نبوده و منجر به اتلاف وقت و خسارت می‌گردید که در نهایت به منظور خروج از وضعیت ایجاد شده مناقصه مذکور در اسفندماه ۹۸ ابطال گردید و پیمانکار قبلی نسبت به جمع‌آوری کارگاه و اقلام متعلق به خود اقدام نمود.

 ۳٫ برگزاری مجدد فراخوان ارزیابی شرکت‌ها واجد شرایط اجرا و تأمین مالی خارجی جهت پروژه مذکور در حال انجام می‌باشد و ارزیابی شرکت‌های متقاضی تا شهریورماه سال جاری به اتمام خواهد رسید. علاوه بر این، موضوع استفاده از سرمایه‌گذاری داخلی با استفاده از ظرفیت‌های قانون بودجه به موازات در حال پیگیری است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
تابناك وب
اهواز
تابناك وب
محل كد آمار