فاز ۲ احیای دشت های خوزستان و ایلام سال آینده آغاز می‌شود

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۷ ق٫ظ
فاز ۲ احیای دشت های خوزستان و ایلام سال آینده آغاز می‌شود معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سال آینده بعد از اتمام بخشی از مطالعات، فاز دوم پروژه احیای دشت های ایلام و خوزستان آغاز می شود گفت: وزارت نیرو با توجه به بهبود بارش‌ها برای ۲۳۳ هزار هکتار از ۲۵۵ هزار هکتار باقی مانده اختصاص آب داد.

علی مراد اکبری امروز در نشست خبری اظهار کرد: حکمرانی حوزه آب  کشور را باید به دست مردم بسپاریم  و  لازم است که دولت مشارکت مردم را در این زمینه بیشتر کند.

وی افزود:برای تحقق این امر جلساتی با سازمان‌های مردم نهاد برگزار شده  و انتظار می رود  دولت به مردم در اجرای این پروژه‌ها قدرت عمل بیشتری دهد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد:  ۱۰۲ هزار هکتار از پروژه‌های غرب و شمال غرب کشور راه اندازی شده است که  به شرط تأمین اعتبار ۲۵ هزار هکتار دیگر نیز راه‌اندازی خواهد شد.

راندمان و بهره وری آب کشاورزی افزایش یافت

وی با اشاره به تاثیر اجرای پروژه های نوین آبیاری بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی  تصریح کرد:اجرای پروژه‌های آبیاری نوین باعث شدند راندمان مصرف  آب از ۳۰ به ۴۵ درصد و بهره‌وری هم از ۹۲۰ به ۱۴۵۰ گرم در مترمکعب افزایش یابد.

۸۰ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در دوران کرونا اجرا شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: در سال جاری  ۸۰ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری با اعتبار ۱۱۵۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شد و ۱۲۰ هزار هکتار هم در حال اجرا است.

وی اظهار داشت: براساس برنامه های قبلی قرار بود دولت ۸۵ درصد هزینه های اجرای  پروژه‌ها را متقبل ‌شود  اما به دلیل محدودیت‌های اعتباری ۶۵ درصد هزینه ها را پرداخت کرده است مابقی را مردم پرداخت می کنند.

اکبری با اشاره به بدهی دولت به بخش خصوصی برای اجرای پروژه های آبیاری گفت: بابت اجرای سامانه‌های نوین آبیاری ۸۰۰ میلیارد تومان به  پیمانکاران آب و مردم بدهکار هستیم که امیدواریم  حداکثر فروردین و اردیبهشت سال آینده این بدهی پرداخت ‌شود.

وی با بیان اینکه ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قانون بودجه  برای بخش آب در سال‌ آینده پیش بینی شده است گفت: با توجه به اهمیت آب در افزایش تولیدات کشاورزی و ارتقاء ضریب امنیت غذایی باید اعتبارات بیشتری تخصیص یابد.

۷۲ هزار هکتار پروژه آبیاری نوین تا پایان اسفند افتتاح می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۷۲ هزار هکتار پروژه آبیاری با اعتبار ۱۱۷۰ میلیارد تومان تا پایان اسفند افتتاح می شود.

وی  با بیان اینکه سال آینده  بعد از  اتمام بخشی از مطالعات، فاز دوم پروژه احیایی دشت های ایلام و خوزستان آغاز می شود گفت: وزارت نیرو با توجه به بهبود بارش‌ها برای ۲۳۳ هزار هکتار از ۲۵۵ هزار هکتار باقی مانده اختصاص آب داد.

به گفته این مسؤول راه‌اندازی فاز یک این پروژه ۳٫۵ میلیون تن به تولیدات کشاورزی کشور افزده است و بعد از اجرای فاز دو  این ظرفیت وجود دارد که میزان تولیدات کشاورزی این اراضی بعد از چند سال به ۹ میلیون تن برسد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پیش دبستانی و دبستان امام سجاد (ع)
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار