چرب ترین رکورد تولید کلزا در خوزستان

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۷ ب٫ظ
چرب ترین رکورد تولید کلزا در خوزستان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: رکوردتولید بیش از یکصد هزار تن دانه روغنی کلزا در خوزستان تحقق یاقت. به گزارش کشاورزی پرس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان گفت: سطح زیر کشت کلزا در استان در سال زراعی گذشته ۷۴ هزار هکتار بوده […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: رکوردتولید بیش از یکصد هزار تن دانه روغنی کلزا در خوزستان تحقق یاقت.

به گزارش کشاورزی پرس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان گفت: سطح زیر کشت کلزا در استان در سال زراعی گذشته ۷۴ هزار هکتار بوده که از این میزان ۶۷ هزار هکتار آبی و ۷ هزار هکتار دیم بوده است.

تورج نوروزی با بیان اینکه بدلیل خشکسالی در سطح دیم بیش از ۵ هزار هکتار غیر قابل برداشت و مابقی دچار خسارت شدند افزود: برداشت دانه روغنی کلزا از ۲۰ فروردین آغاز شده و در حال حاضر به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با پیگیری های وزارت متبوع و سازمان جهاد کشاورزی برای نخستین بار در استان دو کارخانه روغن کشی جهت کشت قراردادی کلزا در سطح ۲۶ هزار هکتار قرارداد منعقد کردند.

نوروزی اظهار داشت: با احتساب خسارات وارده بیش ا ز یکصد و یک هزار تن کلزا از مزارع استان برداشت شده و با توجه به ادامه روند برداش و خرید این محصول در استان های دیگر  پیش بینی می شود که استان خوزستان در  تولید و خرید  کلزا مقام اول را از آن خود کند.

وی با اشاره به اینکه ۷ کارخانه روغن کشی خرید محصول کلزا را برعهده گرفتند اضافه کرد: عمده ارقام کشت شده در استان هایولا ۵۰،تراپر، OP و … می باشد.

نوروزی با بیان اینکه کل خرید دانه روغنی کلزای سال گذشته در استان ۶۸ هزار تن بوده است ادامه داد: افزایش ۴۷ درصدی تولید کلزا در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها علاوه بر تأمین روغن نقش مهمی در خودکفایی کشور در تولید روغن ایفا می کند.

وی به خاصیت تناوبی کلزا در کشت با سایر محصولات از جمله غلات نیز اشاره و تصریح نمود: کلزا یک گیاه با نیاز آبی معمولی می باشد و کشت آن باعث بهبود ساختار خاک می شود و محصولی که پس از کلزا کشت می شود به خصوص غلات  از توان و ظرفیت تولید بالاتری برخوردار خواهد بود همچنین به دلیل تفاوت مورفولوژیکی دو گیاه ،کنترل علف های هرز ، آفات و بیماری های خاص بهتر صورت می گیرد.

نوروزی اضافه کرد: خاصیت خوب گیاه کلزا رونق صنعت زنبورداری را نیز به دنیال دارد .

وی گفت:  با توجه به قیمت تعیین شده و اقتصادی بودن این دانه روغنی پیش بینی می شود در سال زراعی آینده  از نظر سطح کشت و تولید رشد قابل توجهی را در استان شاهد باشیم .


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پیش دبستانی و دبستان امام سجاد (ع)
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار