برقی‌کردن چاه‌های کشاورزی با انرژی‌های تجدیدپذیر کلید خورد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۱ ق٫ظ
برقی‌کردن چاه‌های کشاورزی با انرژی‌های تجدیدپذیر کلید خورد با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان شرکت توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، برای نخستین بار در کشور، برقی کردن چاه‌های کشاورزی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر کلید خورد.

براساس این تفاهم‌نامه که میان آقایان محمدحسن متولی‌زاده، مدیرعامل شرکت توانیر و علی مبینی دهکردی مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت منعقد شد، ۶۰ هزار چاه کشاورزی در طول سه سال برق‌دار خواهد شد.

متولی‌زاده مدیرعامل توانیر در مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت: با اجرای کامل این طرح ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی احداث خواهد شد و این طرح در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است چرا که با تحقق صرفه‌جویی در مصرف نفت گاز و آزاد کردن این ظرفیت برای صادرات به‌ویژه در شرایط کنونی، اهمیتی دوچندان می‌یابد.

متولی زاده تصریح کرد: با برق‌دار شدن چاه‌های کشاورزی، هزینه‌های کشاورزان کاهش مییابد و ۸۰ درصد هزینه‌های جاری آن‌ها نسبت به زمان استفاده از سیستم دیزلی کمتر میشود.

وی ادامه داد: همچنین با آمدن برق سر چاه، امکان آبیاری نوین فراهم میشود و بهره‌وری آبیاری افزایش مییابد.

به گفته متولی زاده، برای سوخت‌رسانی به چاه‌های کشاورزی دیزلی باید سالانه بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار نفتکش جاده پیما در جاده‌های کشور تردد کنند که حذف این حجم تردد نیز نقش مهمی در کاهش حوادث جاده‌ای ایفا خواهد کرد.

مبینی دهکردی مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت همچنین در همین خصوص گفت: در فاز اول این طرح، ۱۱ هزار چاه کشاورزی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر برقی خواهد شد.

به گفته مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، براساس این تفاهم‌نامه، کشاورزان بابت خرید و نصب پنل خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز شبکه، هزینه‌ای پرداخت نکرده و تنها برای خرید تجهیزات اختصاصی مانند ترانس هزینه خواهند کرد.

مبینی دهکردی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه براساس مصوبه سال شورای اقتصاد و قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور میان دو شرکت به امضا رسید، خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد ۱.۶ میلیارد دلار از محل صرفه‌جویی سوخت مایع چاه‌های کشاورزی برای برقی کردن چاه‌های کشاورزی با سوخت گازوئیل، اختصاص یافته است.

وی با اشاره به این که با اجرای این کار تنوع‌بخشی در منابع تولید برق بیش از گذشته پیگیری خواهد شد، افزود: با اجرای این طرح صنعت سلول‌های خورشیدی توسعه خواهد یافت و بسترهایی برای فعالیت این صنعت در مقیاس‌های بزرگتر فراهم خواهد شد.

مبینی دهکردی اضافه کرد: همچنین اجرای این طرح باعث پاک‌تر شدن محیط زیست شده و زنجیره ارزش ایجاد می‌کند. درعین حال شرکت‌های اسکو و بهره‌برداری را به‌کار خواهد گرفت که در نهایت رونق بیشتر اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در عین حال یادآور شد: با برقی کردن چاه‌های کشاورزی در قالب این تفاهم‌نامه، درزمستان که چاه‌های کشاورزی خاموش است، برق خورشیدی به شبکه تزریق و در زمستان نیز برق بخشی از مصرف کنندگان عمده از این طریق تامین خواهد شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پیش دبستانی و دبستان امام سجاد (ع)
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار