مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد

مبارزه با علف های هرز در سطح ۴ میلیون هکتار از مزارع کشور

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۰ ق٫ظ
مبارزه با علف های هرز در سطح ۴ میلیون هکتار از مزارع کشور سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تاکنون در سطح بیش از چهار میلیون هکتار از مزارع کشور با علف های هرز مبارزه شده است.

 مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بیش از ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار از مبارزه با علف های هرز در سال زراعی جاری، در مزارع گندم بوده است.

اکبر آهنگران بیشترین سطح مبارزه با علف های هرز را در مزارع گندم استان خوزستان با بیش از ۶۰۰ هزار هکتار، کرمانشاه حدود ۳۰۰ هزار هکتار و فارس بیش از ۲۴۰ هزار هکتار عنوان کرد.

وی در مورد مزارع کلزا نیز اظهار داشت: در مزارع کلزا تاکنون بیش از ۲۸۰ هزار هکتار در مجموع سه مرحله پیش رویشی، نازک برگ ها و پهن برگ ها با علف های هرز مبارزه شده است.

آهنگران سطح مبارزه با علف های هرز در مزارع چغندر قند را در مجموع سه مرحله پیش رویشی، نازک برگ ها و پهن برگ ها ۵۰ هزار هکتار عنوان کرد.

وی با بیان این که کنترل علف های هرز در شالیزار ها نیز آغاز شده است، گفت: در سال زراعی ۹۹-۹۸ با توجه به این که سال پر بارانی داشتیم، کشت برنج در اغلب استان ها همچون خوزستان، لرستان و گلستان انجام شد و از این رو کل سطح مبارزه با علف های هرز در مزارع برنج در کشت اول و کشت رتون به ۸۰۰ هزار هکتار رسید.

آهنگران خاطر نشان کرد که در سال زراعی گذشته بیش از ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مبارزه با علف های هرز در مزارع صورت گرفته است.
وی به آمار سازمان خواربار کشاورزی (FAO) در مورد تاثیرات عوامل خسارت‌زای گیاهی اشاره کرد و اذعان داشت: بر اساس آمار این سازمان آفات، بیماری ها و علف های هرز در صورتی که کنترل نشوند، می توانند به طور متوسط ۳۵ تا ۴۰ درصد خسارت به محصولات کشاورزی وارد کنند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پیش دبستانی و دبستان امام سجاد (ع)
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار