«تحوّل تولید ۲۵۰ میلیون نفری در کشاورزی» ــ ۶ | «تحول» با گروه‌خون «وزرای قبلی» سازگار نیست! + سند

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۳ ق٫ظ
«تحوّل تولید ۲۵۰ میلیون نفری در کشاورزی» ــ ۶ | «تحول» با گروه‌خون «وزرای قبلی» سازگار نیست! + سند «تحوّل تولید ۲۵۰ میلیون نفری در کشاورزی» ــ ۶ | «تحول» با گروه‌خون «وزرای قبلی» سازگار نیست! + سند   آمارهای رسمی به‌وضوح نشان می‌دهد رویکرد تحول‌خواهی در هیچ یک از چهار وزیر سابق حوزۀ کشاورزی، طی ۳۲ سال گذشته، وجود نداشته است.؛ کارگروه بررسی‌های ویژۀ اقتصادی؛ پروندۀ ویژۀ  «مزرعۀ پدری» ، بخش  ۱۳۲ با […]

«تحوّل تولید ۲۵۰ میلیون نفری در کشاورزی» ــ ۶ | «تحول» با گروه‌خون «وزرای قبلی» سازگار نیست! + سند

 
«تحوّل تولید 250 میلیون نفری در کشاورزی» ــ 6 | «تحول» با گروه‌خون «وزرای قبلی» سازگار نیست! + سند

آمارهای رسمی به‌وضوح نشان می‌دهد رویکرد تحول‌خواهی در هیچ یک از چهار وزیر سابق حوزۀ کشاورزی، طی ۳۲ سال گذشته، وجود نداشته است.؛ کارگروه بررسی‌های ویژۀ اقتصادی؛ پروندۀ ویژۀ  «مزرعۀ پدری» ، بخش  ۱۳۲

با ارائۀ ادلۀ متنوع و متقن طی سالیان اخیر همواره بر این گزاره پای فشرده که ظرفیت سرزمینی و انسانی میهن عزیز ما تکافوی تولید غذا برای حدود ۵۰۰ میلیون نفر را دارد.

از عمر برخی از گزارش‌های فوق‌آمده، بیش از ۴ سال می‌گذرد، اما در این مقطع، و جهت یاری دولت آینده، سلسله گزارش‌هایی آماده شد و تعدادی از آنها روی خط رفت که در فاز اول این تحول، انگارۀ «تأمین غذا برای ۲۵۰ میلیون نفر»، که مجموع نفوس ایران و کشورهای همسایه است،  را «شدنی» و «ضروری» ارزیابی می‌کند. یادداشت‌های پنجگانۀ محمدتقی امانپور، مدیر جهادی و دانشمند و تنها معاون وقت آموزش تحقیقات وزارت جهادسازندگی طی سال‌های حیات طیبۀ این وزارتخانه، در همین راستا طی روزهای گذشته روی خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفت.
برای دسترسی به این یادداشت‌ها، «مزرعۀ پدری» را ببینید

اکنون، در بحبوحۀ انتخاب و چینش مدیران و وزرای دولت آینده، تأکید بر یک نکتۀ اساسی حائز اهمیت می‌نماید: رویکرد تحول‌خواه، با روش و مشی هیچیک از وزرای سابق جهادکشاورزی سازگار نبوده است.

چه اینکه در زمان تمامی وزرای این حوزه، از ۱۳۶۸ تاکنون، با اندکی نوسان و کم و بیش، تقریباً روندی یکسان و کند و لَخت و ناکارآ بر این وزارتخانه سایه انداخته است. بر این مبنا، استفادۀ دوباره از مدیران و وزرای گذشته، که سوابقشان گویای عدم تحول‌گرایی بوده، تأکیدات مکرر و امیدبخش و دقیق آیت‌الله رئیسی، بر گفتمان «تحولی» در دولت آینده را به محاق خواهد برد. نمودارها و داده‌های زیر، به‌روشنی این گزاره را تأیید خواهد کرد.

روند تولید کل محصولات کشاورزی، در رشدی بسیار کند از سال ۱۳۸۲ تاکنون، از حدود ۸۲ به ۱۲۰ میلیون تن رسیده است. گو اینکه با احتساب تولید ۱۱۸ میلیون تنی سال گذشته، این میزان از سال ۱۳۹۵ تاکنون نه‌تنها رشد نداشته، که تا حدی کاهشی نیز بوده است.

پرونده "مزرعه پدری" ,

با توجه به رشد جمعیت کشور، از ۶۸ به ۸۴ میلیون نفر طی این سال‌ها، این میزان تولید حتی نیازمندی‌های داخلی را نیز تأمین نمی‌کند، به نحوی که وابستگی کشور به واردات اقلام این حوزه هر سال بیشتر شده است:

پرونده "مزرعه پدری" ,

طرفه اینکه در دولت‌های نهم و دهم، این روند بیشتر از دو دورۀ وزارت محمود حجتی و همینطور عیسی کلانتری زیر علامت سؤال قرار دارد. به میزان واردات محصولات عمدۀ زراعی در دو دولت نهم و دهم توجه بفرمایید:

پرونده "مزرعه پدری" ,

با نگاهی به تولید این محصولات، دلیل افزایش واردات مشخص می‌شود. دولت‌های نهم و دهم، در بهبود تولید این اقلام نیز موجه عمل نکرده‌اند:

پرونده "مزرعه پدری" , نه‌تنها در تولید اقلام زراعی، که در مدیریت تولید دام نیز شرایط کم و بیش به همین شکل بوده است:

پرونده "مزرعه پدری" ,

برای تقریب به ذهن، و دریافت مناسب از تبعات گوناگون حاصل از این روند عدم مزیت‌بخشی به حوزۀ کشاورزی، کوچ روستاییان کشور، به شهرها، مثال مناسبی است. این روند طی سال‌های ۱۳۶۸ تاکنون، روندی یکسان و خطی را نشان می‌دهد، و بر گزارۀ طرح شده، صحه می‌گذارد:

پرونده "مزرعه پدری" ,

 تأکید می‌شود، عدم وجود رویکرد تحول‌خواه ــ با نگاه نیل به تولید غذا برای ۲۵۰ میلیون نفر ــ در هر چهار وزیر گذشتۀ حوزۀ کشاورزی از سال ۱۳۶۸ وجود داشته، و این روحیه، برخلاف انتظار، در دولت‌های نهم و دهم، پررنگ‌تر هم بوده است. گفتمان تحول‌خواهی مستلزم حضور مدیران و رهبرانی است که با تمام وجود به ظرفیت‌های بی‌نظیر کشاورزی ایران اسلامی باور داشته باشند، و این باور، در سوابقشان متبلور باشد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پیش دبستانی و دبستان امام سجاد (ع)
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار