تغییر ساعات و تعطیلی ادارات در خوزستان چه تاثیری در کاهش مصرف برق داشته؟

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۳ ق٫ظ
تغییر ساعات و تعطیلی ادارات در خوزستان چه تاثیری در کاهش مصرف برق داشته؟ سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور با بیان اینکه الگوی تغییرساعات و تعطیلی ادارات در خوزستان به سایر نقاط کشور نیز تسری پیدا کرده، گفت: کاهش ساعات اداری در خوزستان ۲۰۰ مگاوات کاهش بار به همراه داشته و تاثیر آن در کل کشور بین ۸۰۰ تا یک هزار مگاوات خواهد بود. به گزارش کشاورزی پرس […]

سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور با بیان اینکه الگوی تغییرساعات و تعطیلی ادارات در خوزستان به سایر نقاط کشور نیز تسری پیدا کرده، گفت: کاهش ساعات اداری در خوزستان ۲۰۰ مگاوات کاهش بار به همراه داشته و تاثیر آن در کل کشور بین ۸۰۰ تا یک هزار مگاوات خواهد بود.

به گزارش کشاورزی پرس کیومرث زمانی در این زمینه بیان کرد: استان خوزستان به دلیل اقلیم گرمسیری که دارد هرساله از اواخر بهار وارد پیک مصرف برق می شود و این مساله تا پایان تابستان ادامه دارد. لذا برای پایداری شبکه برق و کاهش بار مصرفی، به پیشنهاد مدیرعامل شرکت و موافقت استاندار وقت در سال ۹۵، ساعات شروع کار ادارات به اوایل صبح و پایان آن به حد فاصل ۱۲:۳۰ تا ۱۴:۰۰ -بسته به میزان کمبود برق- جابجا و این روند در سال جاری نیز با هماهنگی با استاندار از اول خرداد عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان می دهد تغییر ساعات اداری در استان خوزستان ۲۰۰ مگاوات کاهش بار به همراه داشته است، افزود: شبکه برق خوزستان بیش از ۸ هزار مگاوات بار مصرفی دارد که شش هزارمگاوات آن بار سرمایشی است و تغییر ساعات اداری کمک کرده که بیش از ۳ درصد این بار سرمایشی کاهش پیدا کند. این میزان تقریبا یک تا ۲ درصد کمتر از رشد بار سالانه می باشد.

سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور ادامه داد: به دلیل تاثیر گذار بودن این الگو در کاهش مصرف برق، با مصوبه هیات وزیران تغییر ساعات اداری در سال جاری برای کل کشور مصوب  و در هفته جاری ابلاغ شده که پیش بینی می شود با توجه به اینکه مصرف بار سرمایشی کشور ۴ تا ۵ برابر خوزستان است، اجرای دقیق کاهش ساعات اداری بین ۸۰۰ تا یکهزار مگاوات صرفه جویی در لحظه پیک به همراه داشته باشد و به پایداری شبکه برق کمک کند.

زمانی تصریح کرد: از جمله موارد دیگر در خوزستان تعطیلی روزهای پنج شنبه در خوزستان بوده که کاهش بار مصرفی ۲۵۰ مگاوات را به همراه داشته و این مورد نیز با مصوبه هیات وزیران به سایر نقاط کشور ابلاغ شده است.

وی تعطیلی کامل روزهای کاری در استان در صورت وقوع دماهای بالاتر از ۴۹ درجه را یکی دیگر از راهکارهای اجرا شده کاهش مصرف برق در استان دانست و اضافه کرد: برآوردها نشان می دهد چنانچه روز تعطیل شده در وسط هفته باشد، ۳۰۰ مگاوات، در صورتی که متصل به تعطیلات آخر هفته باشد (چهارشنبه یا شنبه) ۴۰۰ مگاوات و چنانچه به بیش از دو روز تعطیلی متصل باشد (مجموع تعطیلات متصل ۴ روز و بیشتر شود) حدود ۵۰۰ مگاوات کاهش بار به همراه داشته است.

سخنگوی صنعت برق جنوب غرب کشور افزود: در صورت ابلاغ این الگو به سراسر کشور در زمان افزایش متوسط دمای هوای استان ها، کاهش بار بین یکهزار تا دو هزار مگاوات در کشور  به همراه خواهد داشت که رقم تاثیرگذاری در پایداری شبکه برق است.

منبع کاوش اخبار


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پیش دبستانی و دبستان امام سجاد (ع)
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار