۸۰۰ میلیارد ریال غرامت به کشاورزان و دامدارن خسارت دیده از خشکسالی در خوزستان پرداخت شد

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۸ ق٫ظ
۸۰۰ میلیارد ریال غرامت به کشاورزان و دامدارن خسارت دیده از خشکسالی در خوزستان پرداخت شد رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این مطلب که میزان خسارت وارده به دامداران و کشاورزان خسارت دیده از ابتدای خشکسالی ۹۰۰ میلیارد ریال بوده است گفت: تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان و دامداران خسارت دیده پرداخت شده است. به گزارش کشاورزی پرس، خدارحم امیری زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در […]

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این مطلب که میزان خسارت وارده به دامداران و کشاورزان خسارت دیده از ابتدای خشکسالی ۹۰۰ میلیارد ریال بوده است گفت: تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان غرامت به کشاورزان و دامداران خسارت دیده پرداخت شده است.

به گزارش کشاورزی پرس، خدارحم امیری زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشست تخصصی آموزشی و ترویجی راهکارهای عملیاتی برای کمک به افزایش تاب آوری بهره برداران در مقابل خشکسالی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد گفت: تا تاریخ ۳۱ تیرماه سال جاری ۳۲۰ هزار هکتار از کشت های دچار خسارت ناشی از خشکسالی شده که ۳۰۰ هزار تن افت تولید معادل یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال را به دنبال داشته است.

وی افزود: در ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی استان نیز کشت تابستانه ای صورت نگرفت که ۹۰۰ هزار تن افت محصول با ارزش ۹۰ هزار میلیارد ریال را در پی داشته است.

امیری زاده  میزان خسارت به مزارع نیشکری را تاکنون ۲۰ درصد معادل ۱۸ هزار میلیارد ریال عنوان و تصریح کرد: تا تاریخ مذکور ۳۱۸ رأس دام سنگین و ۵۰۰ رأس دام سبک معادل ۷۰ هزار میلیارد ریال دچار خسارت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان  کل خسارات وارده به بخش کشاورزی استان را ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان عنوان و اظهار کرد: استان خوزستان با دارا بودن یک صد هزار رأس گاومیش رتبه نخست پرورش گاومیش در کشور را دارد و سه شهرستان حمیدیه، دشت آزادگان و هویزه با دارا بودن ۳۰ هزار رأس گاومیش کانون پرورش این دام در استان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: تنش آبی در سه شهرستان مذکور خسارات بیشتری را در زمینه دامی بدنبال داشت که بلافاصله ۹ دستگاه بیل مکانیکی بوم بلند جهت احداث استخر شنا در تالاب ها و بستر رودخانه ها در این مناطق مستقر شد و ۲۷ حوضچه در این شهرستان ها برای شنای گاومیش ها احداث گردید که بنا به نیاز بیشتر به ۳۵ حوضچه افزایش پیدا کرد.

امیری زاده تشکیل کارگروه مقابله با خشکسالی و بازدیدهای مکرر میدانی را از جمله اقداماتی دانست که به سرعت توسط سازمان صورت گرفت.

وی،  میزان خسارت وارده به دامداران و کشاورزان از ابتدای خشکسالی را ۹۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان غرامت پرداخت شده است.

امیری زاده تدوین الگوی کشت تابستانه متناسب با حجم آب و محصولات کم آب بر رایج در منطقه را از دیگر اقدامات صورت گرفته دانست و افزود: بر اساس این الگو، کشت برنج در منطقه ممنوع شد و کشت محصولاتی همچون ذرت علوفه ای، حبوبات، سبزیجات، کنجد، سورگوم و … در استان انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ۷۰ هزار هکتار از مزارع استان برنج کشت شده که نسبت به دو سال پیش حدود ۶۰ درصد کاهش داشته تصریح نمود: با هماهنگی صورت گرفته با کارخانجات خوراک دام یک هزار و ۵۰۰ تن کنستانتره رایگان برای دام های مناطق دچار خسارت خشکسالی از جمله شهرستان های حمیدیه، دشت آزادگان و هویزه تدارک دیده شد همچنین ۱۰ هزار تن علوفه رایگان به دامداران استان از جمله ۳ شهر مذکور اختصاص پیدا کرد که همچنان در حال توزیع می باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: ۱۰ هزار و ۲۰۰ تن جو، ۳۴۴ تن سویا و ۵ هزار  و ۷۹۷ تن ذرت توسط تعاونی های دامداران در شهرستان ها در حال توزیع است و با هماهنگی های صورت گرفته با شرکت پشتیبانی امور دام کشور قرار است ۵ هزار تن جو، ۵ هزار تن سویا و همچنین سبوس به استان اختصاص داده شود.

خدارحم امیری زاده افزود: با هماهنگی های صورت گرفته با شرکت توسعه نیشکر ۱۰ هزار تن پیتوباگاس رایگان و ۷ هزار تن سرشاخه های سبز نیشکر به دامداران استان اختصاص می یابد .

وی به ۲۸۱ میلیارد تومان خسارت سیل سال ۹۸ در استان نیز اشاره و اضافه کرد: تاکنون ۲۳۰ میلیارد تومان به خسارت دیدگان پرداخت شده است.

امیری زاده  به بازدید و برآورد روزانه خسارت دامداران توسط اکیپ کارشناسی متشکل از نماینده فرمانداری، نماینده سازمان  و نماینده دامپزشکی نیز اشاره و اضافه کرد: تاکنون واکسیناسیون ۲۳۰ هزار رأس دام سبک و ۱۱ هزار رأس دام سنگین همچنین سم پاشی ۲۵ هزار رأس دام و توزیع یک هزار کیلو مکمل غذایی توسط دامپزشکی در استان انجام شده است .

وی ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته توسط وزارت متبوع و مدیریت بحران ۳۰۰ میلیارد تومان جهت امهال تسهیلات به مدت ۳ سال، همچنین ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره برای کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی در نظر گرفته شده است.

امیری زاده در پایان تصریح کرد: ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبارات لایروبی به منظور لایروبی انهار و زهکش‌ها تخصیص یافته است.

منبع نبض شهر


آخرين اخبار
پر بحث ترين
دانشگاه پیام نورمرکزاهواز
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار