آغاز خرید تضمینی خرمای استعمران پس از ۱۷ سال در خوزستان/ بیش از ۵۰ تن خارک و رطب روانه بازار شده است

تاریخ انتشار: یکشنبه 28 شهریور 1400 | 15:38 ب.ظ
آغاز خرید تضمینی خرمای استعمران پس از ۱۷ سال در خوزستان/ بیش از ۵۰ تن خارک و رطب روانه بازار شده است تورج نوروزی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: از نیمه اول مرداد ماه تاکنون بیش از ۵۰ هزار تن خارک و رطب از نخیلات استان برداشت و روانه بازار شده است. او با بیان این مطلب که از ۲۰ شهریور تاکنون عملیات برداشت خرمای استعمران در نخلستان های خوزستان آغاز شده است، افزود: عملیات برداشت در بیش از ۱۴ […]

تورج نوروزی، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: از نیمه اول مرداد ماه تاکنون بیش از ۵۰ هزار تن خارک و رطب از نخیلات استان برداشت و روانه بازار شده است.

او با بیان این مطلب که از ۲۰ شهریور تاکنون عملیات برداشت خرمای استعمران در نخلستان های خوزستان آغاز شده است، افزود: عملیات برداشت در بیش از ۱۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از نخیلات استان انجام و تاکنون بیش از ۲۶ هزار و ۲۰۰ تن محصول از نخلداران استان در قالب ۷۹۵ تن خرید تضمینی و ۲۵ هزار و ۴۰۰ تن خرید کارگاه‌های خصوصی خریداری شده است.

نوروزی در ادامه با اشاره به پیش بینی برداشت ۲۳۵ هزار تن محصول از نخیلات خوزستان اظهار داشت: از کل خرمای تولیدی استان حدود ۱۴۶ هزار تن خرمای استعمران، ۲۵ هزار تن برحی و ۶۴ هزار تن ارقام دیگر نظیر زاهدی، گنطار، خضراوی، خاصی، بریم و کبکاب برداشت گردد که از این میزان ۸۵ هزار تن خرمای صادراتی استعمران به خارج از کشور و ۲۶ هزار تن نیز برای فرآوری صنعتی داخل استان استفاده می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به خرید تضمینی خرمای استعمران پس از ۱۷ سال اشاره و تصریح کرد: پس از پیگیری های انجام شده قیمت خرید تضمینی امسال نسبت به پارسال ۳ برابر افزایش یافت و از ۲۹ هزار ریال به ۹۲ هزار ریال طی امسال رسید که از این مبلغ ۱۰ هزار ریال مربوط به هزینه های تبعی است.

این مقام مسئول ادامه اد: با آغاز خرید تضمینی و بروز مشکل در تأمین جعبه های چوبی استاندارد خرید خرما، مقرر شد برای جلوگیری از ضرر و زیان نخلداران با مجوز کمیسیون خرید استان، تحویل خرما با سبدهای پلاستیکی نیز انجام شود.

نوروزی بیان داشت: در حال حاضر ۷ مرکز در شهرستان های آبادان، خرمشهر، شادگان، ماهشهر، کارون و اهواز کار خرید تضمینی خرما را بر عهده دارند و در صورت نیاز ۸ مرکز دیگر نیز به مراکز خرید اضافه خواهد شد.

او گفت:  خرید توافقی از سوی بخش خصوصی نیز در ۷۰ کارگاه در حال انجام است و هیچ محدودیتی برای فروش محصول با قیمت بالاتر وجود ندارد و در صورت وجود مشتری با قیمت های بالاتر از قیمت توافقی یا تضمینی، نخلداران می توانند نسبت به فروش محصول خود اقدام نمایند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار