لزوم هرس درختان کنوکارپوس قبل از بارش‌های پاییزی در خوزستان

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۱ ق٫ظ
لزوم هرس درختان کنوکارپوس قبل از بارش‌های پاییزی در خوزستان فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید بر لزوم هرس درختان کنوکارپوس قبل از آغاز بارندگی‌های پاییزی گفت: از سال‌های قبل و همزمان با وقوع بارش باران در این فصل، مشکلات فراوانی در زمینه بیماری‌های تنفسی برای هم‌استانی‌ها ایجاد می‌شود. او بیان داشت: مطالعات جهانی نشان داده آسم به دنبال بارندگی ناشی […]

فرهاد ابول نژادیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید بر لزوم هرس درختان کنوکارپوس قبل از آغاز بارندگی‌های پاییزی گفت: از سال‌های قبل و همزمان با وقوع بارش باران در این فصل، مشکلات فراوانی در زمینه بیماری‌های تنفسی برای هم‌استانی‌ها ایجاد می‌شود.

او بیان داشت: مطالعات جهانی نشان داده آسم به دنبال بارندگی ناشی از آلرژی، به عوامل بیولوژیک یعنی گیاهان، اسپور گیاهان یا قارچ‌ها) وابسته بوده و این همان پدیده‌ای است که در نخستین باران‌های پاییزی در برخی نقاط استان رخ می‌دهد.

ابول نژادیان با بیا ن اینکه گیاه کنوکارپوس، یکی از عوامل اصلی مشکلات تنفسی در نخستین بارش‌های پاییزی است، اظهار کرد: بنابراین باید پیش از آغاز باران‌های پاییزی، همه درختان کنوکارپوس مستعد گرده‌افشانی، هرس شوند.

این مقام مسئول با قدردانی از شهرداری اهواز جهت هرس خوب درختان طی پارسال، ادامه داد: شهرداری‌ها و ارگان‌هایی که دارای محوطه‌های وسیع با پوشش گیاهی کنوکارپوس هستند باید نسبت به هرس این درختان اقدام کنند، البته این درختان قطع نخواهند شد و صرفا برای جلوگیری از گرده‌افشانی، هرس می‌شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه در پاییز با ۳ مشکل کرونا، آنفلوآنزا و حساسیت تنفسی روبرو هستیم، تصریح کرد: امسال با توجه به احتمال همزمانی پیک مجدد کرونا و باران‌های پاییزی که موجب ایجاد مشکلات تنفسی برای مردم می‌شود، هرس این درختان از اهمیت بیشتری برخوردار است.

او گفت: عوارض این ۳ پدیده، کم و بیش شبیه به یکدیگر هستند و بسیاری از افرادی که درگیر مشکلاتی به جز کرونا می‌شوند، ممکن است به عنوان افراد مبتلا به کرونا تلقی شوند که روند درمان را سخت می‌کند و سیستم درمان با این مساله درگیر خواهد بود، بنابراین باید هر چه عواملی که می‌توانند روی آنفلوآنزا و حساسیت‌های تنفسی تأثیرگذار باشند را کاهش دهیم به نفع ما است.

ابول‌نژادیان با تاکید بر اینکه احتمالا پیک بعدی کرونا در آبان ماه و همزمان با نخستین بارندگی پاییزی در خوزستان رخ دهد و سیستم درمانی تاب و توان پذیرش بیماران تنفسی در پی نخستین بارندگی پاییزی را ندارد، اظهار داشت: کسانی که سال‌های قبل به دنبال اولین بارندگی پاییزی خس خس سینه، تنگی نفس و علائم تنفسی داشته‌اند باید قبل از آغاز بارندگی، حساسیت خود را درمان کنند.

رئیس دانشگاه علو پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: امیدواریم با هرس خوب درختان کنوکارپوس، کمترین آسیب به مردم وارد شود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
دانشگاه پیام نورمرکزاهواز
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار