اجرای اولین اسید کاری چاه‌های نفتی با اسید امولسیونی سه فازی در کشور

تاریخ انتشار: شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۸:۱۶ ب٫ظ
اجرای اولین اسید کاری چاه‌های نفتی با اسید امولسیونی سه فازی در کشور برای نخستین بار در کشور، اسیدکاری چاه‌های نفتی با اسید امولسیونی سه فازی و با همت کارشناسان واحد انگیزش اداره مهندسی بهره‌برداری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انجام شد. این عملیات بر روی چاه شماره-۳۲۵ مارون انجام شد  و در نتیجه آن، دبی چاه از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت. چاه-‌۳۲۵ مارون تکمیلی درلایه-۲ مخزن آسماری مارون است که با دبی۵۰۰ بشکه در روز بهره‌برداری می شد. باتوجه به افت […]

برای نخستین بار در کشور، اسیدکاری چاه‌های نفتی با اسید امولسیونی سه فازی و با همت کارشناسان واحد انگیزش اداره مهندسی بهره‌برداری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انجام شد.

این عملیات بر روی چاه شماره-۳۲۵ مارون انجام شد  و در نتیجه آن، دبی چاه از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ بشکه در روز افزایش یافت.

چاه-‌۳۲۵ مارون تکمیلی درلایه-۲ مخزن آسماری مارون است که با دبی۵۰۰ بشکه در روز بهره‌برداری می شد. باتوجه به افت فشار زیاد ته چاهی و با هدف بهبود وضعیت تولیدی چاه، اسیدکاری گسترده چاه با اسید سه فازی انجام شد و سپس احیاء با تزریق نیتروژن توسط دستگاه لوله مغزی سیار و در حضور MOT صورت گرفت.

درنتیجه انجام اسیدکاری گسترده در این چاه، فشار جریانی ته چاهی و سر چاهی افزایش و دبی چاه از ۵۰۰ بشکه در روز به۱۰۰۰ بشکه در روز رسیده است.

شایان ذکر است اسید امولسیونی سه فازی برای اولین بار در کشور، در این چاه مورد استفاده قرار گرفته که با نتایج موثر آن امکان حل مشکلات افت فشارهای موجود در چاه‌ها میسر خواهد شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
دانشگاه پیام نورمرکزاهواز
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار