کشت قرارداری گندم در خوزستان اجرا می‌شود

تاریخ انتشار: شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۰ ق٫ظ
کشت قرارداری گندم در خوزستان اجرا می‌شود خدارحم امیری زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به کشت قراردادی گندم برای نخستین بار در استان گفت: با توجه به اینکه کود‌های پایه مانند پتاسه و فسفاته کود‌های گرانی هستند و کشاورزان قدرت خرید پایینی دارند بنابراین اگر طرح کشاورزی قراردادی امسال اجرا نمی‌شد کاهش عملکرد در محصول را شاهد بودیم. او […]

خدارحم امیری زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به کشت قراردادی گندم برای نخستین بار در استان گفت: با توجه به اینکه کود‌های پایه مانند پتاسه و فسفاته کود‌های گرانی هستند و کشاورزان قدرت خرید پایینی دارند بنابراین اگر طرح کشاورزی قراردادی امسال اجرا نمی‌شد کاهش عملکرد در محصول را شاهد بودیم.

او بیان داشت: رابطه منطقی بین نهاده‌های کشاورزی وجود ندارد و این طرح کمک شایانی به کشاورز خواهد کرد و با توجه به اینکه اراضی کشاورزی ما در طول سال زیر کشت محصولات مختلف قرار دارد و تناوب و آیش نیز به صورت کم در اراضی انجام می‌شود اجرای این طرح بسیار ضروری است.

امیری زاده ادامه داد: ما با حساسیت کامل، کشاورزی قراردادی و جهش تولید در دیم زار‌ها را دنبال خواهیم کرد.

تورج نوروزی معاون بهبود تولیدات گیاهی  سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: کشت گندم در مناطق سردسیر تقریبا به پایان رسیده است، ولی در مناطق جنوبی هنوز کشت این محصول استراتژیک آغاز نشده و قبل از آغاز کشت، حسب دستور وزیر کشت قراردادی گندم در استان ابلاغ شد.

او بیان داشت: این طرح در ترویج و توسعه و استفاده از کود‌های پایه در مزارع گندم بسیار موثر خواهد بود و شرایط خوبی برای تولید بخصوص در وضعیت خشکسالی فراهم خواهد نمود و بر قرارداد با کشاورزان بسیار تاکید گردیده که این موضوع مستلزم زمان و ایجاد ساختار مناسب، تامین نهاده و بیمه است.

نوروزی تصریح کرد: تنظیم قرارداد‌های اجرایی به منظور تامین کود با شرکت خدمات حمایتی و جهت بیمه محصولات با صندوق بیمه خواهد بود همچنین با مجریان غیر دولتی قراردادی و تولید کننده گندم نیز قرارداد بسته خواهدشد که به ساختار محکمی نیاز است.

جواد سلطان کاظمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: نسخه علاج بخش کشاورزی ما در کنار نهاده‌ها و آب، کشت قراردادی می‌باشد و وزیر نیز بر این مسئله تاکید شده است و برای حذف یارانه نهاده‌های تولید در بودجه ۱۴۰۱ تصمیم گیری شده برای پایداری تولید، افزایش بهره وری و جلوگیری از هدررفت آب این طرح راهکار خوبی است.

 او افزود: کشت قراردادی کلزا در استان که موفقیت آمیز بود و برای همه محصولات باید کشت قراردادی انجام شود، زیرا با اجرای این نوع کشت زنجیره تولید کامل خواهد شد و باید اقدامات عملی سریعتر برای کشت قراردادی گندم انجام شود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
صنعت ساختمان
جشنواره
تابناك وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار