تامین ۳۸ درصدی ذرت کشوردر خوزستان

تاریخ انتشار: شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۰ ق٫ظ
تامین ۳۸ درصدی ذرت کشوردر خوزستان مدیر شرکت توسعه کشت ذرت نمایندگی خوزستان گفت:ستان خوزستان حدود ۳۸ درصد ذرت دانه‌ای کشور معادل ۲ میلیون تن ذرت علوفه‌ای را در سال تولید می‌کند و نقش مهمی در تأمین علوفه و خوراک دام و طیور دارد. محمود قاسمی‌نژاد افزود: برداشت ذرت علوفه‌ای از اواخر مهرماه از سطح حدود ۴۶ هزار هکتار در استان […]

مدیر شرکت توسعه کشت ذرت نمایندگی خوزستان گفت:ستان خوزستان حدود ۳۸ درصد ذرت دانه‌ای کشور معادل ۲ میلیون تن ذرت علوفه‌ای را در سال تولید می‌کند و نقش مهمی در تأمین علوفه و خوراک دام و طیور دارد.

محمود قاسمی‌نژاد افزود: برداشت ذرت علوفه‌ای از اواخر مهرماه از سطح حدود ۴۶ هزار هکتار در استان خوزستان آغاز شده و اواخر آبان ماه نیز برداشت ذرت دانه‌ای آغاز می‌شود.

وی به شرایط خشکسالی در سال زراعی گذشته اشاره کرد و گفت: تقاضای دامداری‌های صنعتی بزرگ و کوچک برای سیلاژ ذرت بسیار بیشتر از سال‌های قبل است و پیش بینی می‌شود عمده ذرت استان به صورت علوفه‌ای برداشت و به صورت سیلاژ به مصرف دام برسد.

 مدیر شرکت توسعه کشت ذرت نمایندگی خوزستان گفت :طبق توصیه سازمان خواربار جهانی (FAO) بطور متوسط ۳۰-۲۵ گرم پروتئین حیوانی برای هر نفر در روز نیاز است.

محمود قاسمی‌نژاد افزود: باتوجه به اینکه تولیدات داخلی کافی نیست برای تأمین کمبود پروتئین حیوانی در داخل کشور افزایش تولید گوشت به ویژه گوشت طیور ضروری است.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد هزینه‌های پرورش دام را خوراک دام تشکیل می‌دهد، ادامه داد: برای تهیه خوراک دام به ویژه طیور از مواد غذایی مختلف استفاده می‌شود که بیشترین آن ذرت است.

محمود قاسمی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر قسمت عمده دانه کشور از خارج وارد می‌شود و ذرت بیشترین رقم واردات را تشکیل می‌دهد، افزود: ذرت از نظر انرژی و قابلیت هضم و میزان عملکرد در واحد سطح در بین غلات در درجه اول اهمیت و به سلطان غلات معروف است.

قاسمی نژاد خاطر نشان کرد: این محصول راهبردی حدود ۱۰ درصد پروتئین دارد که تقریباً ۱۵ درصد از کل پروتئین تولید محصولات زراعی مربوط به محصول ذرت است.

قاسمی‌نژاد گفت: با توجه به تقاضای ذرت علوفه‌ای پیش بینی می‌شود حدود ۲ میلیون تن ذرت علوفه‌ای از مزارع استان خوزستان برداشت شود که علاوه بر مصرف دامداری‌های استان در دامداری‌های استان‌های چهار محال و بختیاری، اصفهان، تهران، البرز، قزوین و مشهد مصرف می‌شود.

استان خوزستان یک میلیون و ۲۵۰هزار هکتار زمین کشاورزی زیرکشت دارد که با تامین پایدار آب امکان توسعه کشت تا ۲ میلیون هکتار وجود دارد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
صنعت ساختمان
جشنواره
تابناك وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار