گزارش

محفل گرم گردشگری در رویش اولین جشنواره نیشکر

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۳ ب٫ظ
محفل گرم گردشگری در رویش اولین جشنواره نیشکر یک ماهی می‌شود که شرّ کرونا به همت مدافعان سلامت و رعایت مردم، از سر خوزستانی‌ها کم شده و آمار مبتلایان، شیبی نزولی یافتهو اندکی دررفت و آمدها و دید و بازدیدها گشایش حاصل شده‌است. در این دو سال، رسانه‌های خوزستان نیز همچون مدافعان سلامت، در صف اول اطلاع‌رسانی بودند و در این راه سنگ […]

یک ماهی می‌شود که شرّ کرونا به همت مدافعان سلامت و رعایت مردم، از سر خوزستانی‌ها کم شده و آمار مبتلایان، شیبی نزولی یافتهو اندکی دررفت و آمدها و دید و بازدیدها گشایش حاصل شده‌است.

در این دو سال، رسانه‌های خوزستان نیز همچون مدافعان سلامت، در صف اول اطلاع‌رسانی بودند و در این راه سنگ تمام گذاشتند. خبرنگاران و عکاسان زیادی در رهگذر این جهادِ خبررسانی، مبتلا شدند اما قدم‌ها و قلم‌هایشان استوار و ماندگار ماند.

حالا پس از آبی شدن نقشه خوزستان، برگزاری جشنواره ملی نیشکر به همراه جشنواره شهد رسانه، جمع خبرنگاران و عکاسان را پساز ماه‌ها جمع کرد و هوای دلربای پاییزی در طبیعتِ بازِ مزارع شکرشکن فارابی، به محفل رسانه‌ای‌شان، گرمایی دوباره بخشید.

همه آمده بودند تا بزرگترین رویداد فرهنگی و گردشگری کشاورزی استان را به نظاره بنشینند؛ رویدادی که با ثبت ملی برداشت نیشکررقم خورده و سرآغاز راهی خواهد شد که رسانه‌ها به‌مثابه بسترسازان توسعه، می‌توانند نقش حیاتی در چشم‌انداز شیرین خوزستان ایفاکنند.

آخرین چهارشنبهٔ آبان ماه

روی موجِ مثبت؛ شاید بهترین توصیف آخرین چهارشنبهٔ آبان ماه باشد؛ روزی که «آوای سکوت» فریاد شیرین جشنواره ملی نیشکر شد و«دستان گویا» با نوای دلنشین «شکر ز خاک برآریم» حکایت‌گر پیوند نیشکر با میراثی شدند که قرار است حال خوزستان را درگردشگری خوش کند.

چند قدمی دورتر از سالن همایش، بوی عطرآگین «عود»، هر نگاه جستجوگری را به سوی میدانی می‌کشاند که دسترنج‌شان در غرفه‌هایکنار هم چیده شده بود.

ابوعلی با چای ترش در غرفه گردشگری کارون

ابوعلی مردی از سرزمین چای قرمز، همنشین نخلستان‌های کارون، با حضورش حال و هوای غرفه‌ها را رنگی تازه بخشیده‌است. حکایتابوعلی در «علوه» عالم‌گیر شده و طعم چایش به مذاق مردمان آن سوی مرزها هم خوش آمده‌است. هنر حصیر بافی در کارون جلوه‌گرهنر دستانی بود که در غرفه گردشگری شهرستان کارون به نمایش درآمد.

مای لگاح نوشیدنی شگفت‌انگیز شادگان

«عرق طارونه» بوفهٔ شادگان، چشم‌های زیادی به خود خیره کرده بود. یک نوشیدنی خوشمزه با تمام خواص خرما که از نخل گرفته می‌شودو به شادگانی‌ها «مای لگاح» می‌گویند. روی بنر بیرونی غرفه این شهرستان، خاصیت‌های شگفت‌انگیز دارویی و گیاهی عرق طارونه رانوشته بودند. اگر برای یکبار این نوشیدنی را بچشید طعمش تا مدت‌ها زیر زبان‌تان ماندگار می‌شود.

غرفه‌ای با عروسک‌های غول‌پیکر 

غرفه خرمشهر با عروسک‌های غول‌پیکرش جالب و دیدنی بود. خانمی با لباس محلی در این غرفه از «تلخک» و «پهلوان کچل» و «حاجیفیروز» سخن می‌گفت. گروه خود را اولین گروه خیمه شب‌بازی خوزستان می‌دانست و با نوک انگشتانش، عروسک‌های دست‌سازِ آویزانشده به نخ‌های باریک را نشان هر بازدیدکننده‌ای می‌داد.

از کیف‌های چرمی دست سازِ تا گلیم‌بافی خرمشهر

کیف‌های چرمی دست سازِ غرفه گردشگری اهواز و حصیربافی شوشتر و گلیم بافی خرمشهر از دیگر جاذبه‌های ارائه شده در نمایشگاهتوانمندی‌های گردشگری و صنایع دستی پیرامونی نیشکر بود. صنعت توسعه نیشکر نیز ظرفیت‌های گردشگری خوداز هتل نیشکر گرفتهتا نمایش محصولات متنوعبه نمایش گذاشته بود.

نمایشگاهی از تصاویر برداشت نیشکر

تنوع در بخش‌های مختلف، ویژگی بارز این جشنواره بود. جشنواره‌ای که در کنار «شکرستان» ثبت ملی برداشت نیشکر، نمایشگاهعکس، جشنواره رسانه‌ای و غرفه‌های گردشگری مناطق پیرامونی جذابیتش را دو چندان کرده بود. تصاویر منتخب چهارده عکاسخوزستانی از برداشت نیشکر در سرسرای نمایشگاه قرار گرفته بود؛ خلق لحظاتی از دروگرهای نیشکر، مزارع سرسبز، کارگرانی در دلنیشکر.

نمایش هنر توربافی شادگان

جمع فرمانداران و مدیران میراث فرهنگی مناطق پیرامونی طرح‌های نیشکر هم در این جشنواره جمع بود. هر فرمانداری سعی می‌کردمدت زمان بیشتری کنار غرفه گردشگری شهرستانش باشد. حسن ناصر رئیس میراث فرهنگی شادگان روی فرشی دستباف کناربافندگان تور نشسته بود و از هنر توربافی و ساخت قایق در این خطّه حرف می‌زد.

سرآغازی برای تکرار خاطرات خوب

آخرین چهارشنبهٔ آبان ماه جشنواره «شکرستان ۱۴۰۰» با حضور مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، همراهی مدیرکلمیراث فرهنگی و گردشگری خوزستان، معاون سیاسی اجتماعی استانداری و حضور پرشور اهالی رسانه و گردشگران در پاییز دلربایخوزستان، خاطره انگیز شد. گردشگری نیشکر سرآغازی برای تکرار خاطرات خوب در خوزستان خواهد شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
صنعت ساختمان
جشنواره
تابناك وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار