خرید کود‌های یارانه‌ای فقط از شبکه‌های رسمی

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۱ ق٫ظ
خرید کود‌های یارانه‌ای فقط از شبکه‌های رسمی کشاورزان کود‌های یارانه‌ای مورد نیاز خود را برای اطمینان از کیفیت، صرفاً از شبکه رسمی فروش تهیه کنند.

مشاور معاون امور زراعت با بیان این مطلب گفت: فرایند تامین، توزیع و مصرف کود‌های شیمیایی تدارک شده در چارچوب نظام کنترل و تضمین کیفیت و سامانه پایش و نظارت صورت می‌گیرد.

آقای شمس اله ملازاده افزود: با توجه به نقش چشمگیر کود‌های استاندارد در تامین امنیت غذایی و سلامت آحاد جامعه، همه کود‌های تدارک شده پس از انجام آزمایش‌های کنترل کیفی و اخذ استاندارد‌های لازم، توزیع می‌شود.

وی همچنین گفت: کود‌های غیراستاندارد شناسایی و از چرخه توزیع خارج می‌شوند.

ملازاده در مورد میزان مصرف کود‌های شیمیایی در بخش کشاورزی افزود: میزان مصرف کود‌های یارانه‌ای ازته، فسفاته و پتاسه در بخش کشاورزی طی سال‌های اخیر به استناد آمار و اطلاعات موجود کمتر از ۳ میلیون تن است.

وی ادامه داد: این درحالی است که میزان نیاز کودی کشور به کود‌های ازته، فسفاته و پتاسه طبق برآورد موسسه تحقیقات خاک و آب کشور به طور متوسط ۴.۵ میلیون تن در سال می‌باشد.

مشاور معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: هر سال میزان نیاز بخش کشاورزی به انواع کود‌های ازته، فسفاته و پتاسه توسط موسسه تحقیقات خاک و آب برآورد شده و به وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور زراعت اعلام و این معاونت نیز پس از انجام بررسی‌های لازم کود‌های یارانه‌ای مورد نیاز و مقادیر آن‌ها را برای تامین و تدارک به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ابلاغ می‌کند.

وی با اشاره به این که مقادیر کود‌های ازته، فسفاته و پتاسه مصرف شده کمتر از میزان توصیه شده توسط موسسه تحقیقات خاک و آب و متوسط جهانی است، اظهار داشت: این مقدار مصرف نیز با افزایش قیمت کود‌های فسفاته و پتاسه از ابتدای سال ۱۳۹۹ به علت تغییر نرخ ارز تخصیصی از رسمی به نیمایی، مجدداً کاهش یافته و با مقادیر توصیه شده فاصله بیشتری پیدا کرده است.

ملازاده تصریح کرد: مصرف این کودها، نقش و تاثیر بسیار زیادی در بالا بردن عملکرد کیفی و کمی محصولات کشاورزی و ارتقای سطح سلامت جامعه دارند و همواره به بهره برداران توصیه می‌شود کوددهی را به میزان نیاز گیاه مورد استفاده قرار دهند.

وی در مورد کود‌های ازته (اوره) نیز گفت: میزان مصرف کود ازته در بخش کشاورزی توصیه شده توسط موسسه تحقیقات خاک و آب کشور سالیانه بین ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون تن می‌باشد در حالی که به طور متوسط مصرف کود اوره در کشور طی یک دهه اخیر همواره کمتر از ۲ میلیون تن در سال بوده است.

مشاور معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی افزود: کود اوره در سال ۱۳۹۹ حدود ۴۰۰ هزار تن کمتر از مقادیر توصیه شده توسط موسسه تحقیقات خاک و آب مصرف شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار