قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی میدان مشترک پارس‌جنوبی امضا شد

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۹ ق٫ظ
قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی میدان مشترک پارس‌جنوبی امضا شد قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی میدان مشترک پارس‌جنوبی در چارچوب قراردادهای جدید بالادستی امضا شد. قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی در چارچوب قراردادهای جدید بالادستی بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه، ۲۴ اسفندماه) با حضور جواد اوجی، وزیر نفت و محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در سالن شهید بهشتی ساختمان […]

قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی میدان مشترک پارس‌جنوبی در چارچوب قراردادهای جدید بالادستی امضا شد.

قرارداد توسعه فاز دوم لایه نفتی پارس جنوبی در چارچوب قراردادهای جدید بالادستی بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه، ۲۴ اسفندماه) با حضور جواد اوجی، وزیر نفت و محسن خجسته مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در سالن شهید بهشتی ساختمان مرکزی وزارت نفت امضا شد.

 به منظور توسعه فاز دوم این میدان، مذاکرات فنی، مالی و قراردادی پیش از این آغاز شده بود و در چند ماه اخیر برنامه‌ریزی با جدیت دنبال، پیگیری و در نهایت قرارداد آن نهایی شد.

 قرارداد توسعه این میدان به مدت ۲۰ سال و در چارچوب قرارداد جدید بالادستی مذاکره و نهایی شده است، طرف قرارداد موظف است تمامی منابع مالی لازم به‌منظور اجرای طرح شامل هزینه‌های مستقیم سرمایه‌ای، هزینه‌های غیرمستقیم و هزینه‌های بهره‌برداری را تأمین کند.

 بر این اساس شرح کار طرح شامل به‌روزرسانی و تغییرات اصلاحی شناور فرآورش و سکوی موجود، تعمیرات اساسی چاه‌های موجود، چاه‌های جدید شامل چاه‌های تولیدی و تزریق آب و ارزیابی، احداث سیستم تخلیه و بارگیری نفت و تقویت سیستم تزریق آب می‌شود.

 در اجرای این قرارداد بنا است ضمن به‌روزرسانی مدل‌های مخزنی با استفاده از آنالیز داده‌های جدید، چاه‌های جدید با استفاده از فناوری و ابزار حفاری افقی برای تزریق آب و تولید، حفاری شود. همچنین سیستم تخلیه و بارگیری جدیدی به‌جای سیستم موجود در موقعیت قرار خواهد گرفت.

 لایه‌ نفتی میدان مشترک پارس جنوبی با میزان نفت درجای حدود ۹۰۰ میلیون بشکه، در خلیج‌فارس و در فاصله حدود ۹۰ کیلومتری از ساحل ایران و در مرز مشترک با کشور قطر واقع شده و ادامه جانبی میدان الشاهین قطر است. لایه نفتی اثبات شده پارس جنوبی شامل سازندهای سروک، کژدمی، داریان بالایی (اصلی‌ترین پتانسیل مخزنی) و داریان پایینی است.

 فاز نخست توسعه این میدان در اواخر سال ۱۳۹۵ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در این فاز یک سکوی سرچاهی و یک شناور فرآورشی (FPSO) اجرایی و تعداد هفت حلقه چاه نیز حفاری شد که منجر به تولید میدان با دبی حدود ۲۵ هزار بشکه در روز شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار