ایران در محاصره ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و خاک

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۸ ق٫ظ
ایران در محاصره ۲۷۰ میلیون هکتار کانون گرد و خاک دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور گفت: ۸ کانون بزرگ گرد و خاک به وسعت حدود ۲۷۰ میلیون هکتار در کشور‌های همسایه و غیرهمسایه حاشیه خلیج فارس وجود دارد.

علی‌محمد طهماسبی گفت: از یکسال و نیم پیش نسبت به تهیه یک برنامه عمل منطقه‌ای و همچنین ۲ برنامه عمل زیرمنطقه‌ای برای مدیریت کانون‌های گرد وخاک در خارج از مرز‌های کشور اقدام شد و از طریق کشور‌های همسایه با وزارت امور خارجه به اشتراک گذاشتیم.

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور می گوید: با توجه به اینکه بیشترین پدیده‌های گرد و خاک در کشور‌های عراق و سوریه رخ می‌دهند و استان خوزستان و برخی نواحی غربی کشور از آن‌ها تاثیر می‌پذیرند، کارگروه تخصصی ملی با رویکرد نحوه همکاری با این کشور‌ها برگزار شد.

به گفته طهماسبی از ۸ کانون بزرگ گرد و خاک به وسعت حدود ۲۷۰ میلیون هکتار در اطراف ایران، ۵ کانون در کشور‌های همسایه و غیرهمسایه حاشیه خلیج فارس قرار دارند که در گام اول با توجه به روابط دیپلماتیک خوبی که با برخی از این کشور‌ها داریم، مقرر شد با یک دستور کار سه جانبه شامل کشور‌های ایران، عراق و سوریه کار‌های مقابله با این پدیده را آغاز کنیم.

دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوای کشور به آسیب شناسی اقداماتی که بیش از یک دهه انجام داد بود، اشاره کرد و گفت: در این زمینه ۲ مسئله مورد توجه قرار گرفت و به این نتیجه رسیدیم که وجود سازمان‌های بین المللی متولی و همچنین وجود یک ساختار مالی مشخص سبب شده مسائل برون مرزی را با چالش مواجه و از رسیدن به نتیجه مطلوب جلوگیری کند.

این مقام مسئول اضافه کرد: براساس این کارگروه مقرر شد کنوانسیون‌های زیست محیطی به ویژه کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تنوع زیستی برای رفع مشکل گرد و خاک همکاری کنند.

طهماسبی افزود: مذاکره‌ای با نماینده مقیم سازمان ملل در ایران انجام و مقرر شد آن‌ها به عنوان چتر، نقش بین المللی خود را در زمینه مقابله با پدیده گرد و غبار ایفا کنند، ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران در ۳ سال متوالی این موضوع را به سازمان ملل پیشنهاد کرده و مورد تصویب مجمع عمومی نیز قرار گرفته است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار