هشدار دامپزشکی خوزستان به دامداران در خصوص تب کریمه کنگو

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۳ ق٫ظ
هشدار دامپزشکی خوزستان به دامداران در خصوص تب کریمه کنگو مدیرکل دامپزشکی خوزستان با بیان اینکه تب کریمه کنگو بیماری مشترک انسان و دام است گفت: دامداران در معرض خطر ابتلا به تب کریمه کنگو هستند.

دکتر مصطفی کنارکوهی بامداد دوشنبه در یک برنامه تلویزیونی از شبکه استانی خوزستان اظهار داشت: اقدامات آموزشی لازم در خصوص سمپاشی دام و اماکن به ویژه اماکن دارای سابقه بیماری به دامداران اعلام شده است.

وی در خصوص ابتلای ۲ مورد به تب کریمه کنگو در خوزستان و فوت یکی از این افراد افزود: طبق اعلام کتبی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، یک مورد ابتلا به این بیماری در شادگان شناسایی شده و شناسایی دومین مورد ابتلا به این بیماری به صورت کتبی به این اداره‌کل اطلاع داده نشده است.

مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: این بیماری در حیوان علائم خاصی ندارد اما می‌تواند انسان را تا مرز کشندگی پیش ببرد.

وی افزود: نشستن کنه‌ای خاص روی دام و تغذیه آن از خون می‌تواند عامل بیماری تب کریمه کنگو را منتقل کند همچنین اگر انسان مورد گزش قرار گرفته یا بدون رعایت شیوه نامه های بهداشتی از احشای دام استفاده کند، احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

کنارکوهی گفت: برای کنترل بیماری تب کریمه کنگو مردم باید گوشت مورد نیاز خود را از اماکن مورد تایید دامپزشکی تهیه کنند همچنین از خرید لاشه‌ها از اماکن غیرمجاز پرهیز کنند.

اسهال، افت پلاکت، خونریزی ارگان‌های حیاتی و نارسایی ریه از جمله دلایل مرگ در افراد مبتلا به ویروس تب کریمه کنگو است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار