تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون کالا در بندر امام خمینی (ره)

تاریخ انتشار: سه شنبه 7 تیر 1401 | 10:43 ق.ظ
تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون کالا در بندر امام خمینی (ره) مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان از تخلیه و بارگیری نزدیک به ۱۱ میلیون تن انواع کالا از ابتدای امسال تاکنون در مجتمع بندری امام خمینی (ره) و صنایع همجوار خبر داد.

بهروز آقایی گفت: تخلیه کل کالا‌ها در سه ماهه نخست سال جاری در پهناورترین بندر تجاری کشور با ۲ درصد افزایش به بیش از ۵ میلیون رسیده است.

او به پهلوگیری ۵۸ فروند کشتی اقیانوس‌پیمای حامل کالای اساسی در بازه‌ی زمانی یاد شده، اشاره کرد و گفت: بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی در این مجتمع بزرگ بندری به طور شبانه‌روزی با بهره‌گیری از تجهیزات استراتژیک و پیشرفته تخلیه و انبارش شده است.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان همچنین با اشاره به هم‌افزایی‌های صورت گرفته به منظور تسریع در روند خروج کالای اساسی از این مجتمع بزرگ بندری که در پی تأکیدات مقامات اجرایی ارشد کشور در جریان بازدید از این بندر صورت پذیرفته، از رشد ۹ درصدی خروج کالای اساسی در مدت مذکور خبر داد.

این مقام مسئول می‌گوید: بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع کالای اساسی از انبار‌های وسیع بندر امام خمینی (ره) بارگیری و به نقاط مختلف کشور با بهره‌گیری از ناوگان جاده‌ای و ریلی به واسطه اتصال این بندر به شبکه مواصلاتی در پسکرانه‌ی خود ارسال شده است.

او  با اشاره به برخورداری بندر امام خمینی (ره) از انبار‌های وسیع انبارش و ذخیره کالا گفت: این بندر ظرفیت انبار (ظرفیت درجا) سه و نیم میلیون تن کالای اساسی و غلات را دارد و علاوه بر این نیز امکان ذخیره ۴۵۰ هزار تن روغن خوراکی را دارد.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان، با بهره برداری از سیلوی جدید بندر امام خمینی (ره)، ظرفیت نگهداری غلات در این بندر به ۳۵۰ هزار تن افزایش یافت.

این مقام مسئول گفت: باتوجه به حجم ورود کالا‌های مورد نیاز کشور به بندر امام، به مردم توصیه می‌شود در زمین تامین کالا‌های اساسی، نگرانی نداشته باشند.

بهروز آقایی همچنین در بخش دیگری از این گفتگو به وجود ظرفیت‌های گردشگری دریایی در استان اشاره کرد و گفت: خوزستان دومین استان کشور است که بیشترین طول سواحل کشور را به خود اختصاص داده است که همین موضوع جذابیت‌های مطلوبی را در حوزه مسافرت‌های دریایی و گردشگری دریایی به وجود آورده است.

او ادامه داد: در غرب بندر امام خمینی (ره) شهرستان‌های آبادان و خرمشهر قرار دارد که بنادر آن‌ها از جذابیت مطلوبی برای مسافرت‌های بین المللی برخوردار هستند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: در این بنادر نیز خطوط دریایی با محوریت تبادل مسافر بین کشور‌های همسایه فعالیت دارند.

این مقام مسئول به جذابیت‌های گردشگری مطلوب در شرق بندر امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: در اهداف پیشبینی شده برای توسعه فعالیت این بندر، ایجاد اسکله‌های مسافری بیشتر در محدوده این بندر است.

آقای آقایی همچنین بر اهمیت مسئولیت‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: این اداره کل در انجام مسئولیت‌های اجتماعی، سه موضوع اساسی را در دستور کار قرار داده است که به بخش ایجاد زیرساخت‌های مطلوب برای منطقه، توجه به موضوعات بهداشت و درمان و همچنین اشتغال است.

او  از جمله پروژه‌های فعال در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی این اداره کل به  احداث جاده کمربندی بندر امام خمینی (ره) اشاره کرد که همزمان با تکمیل بخش‌هایی از آن، تأمین روشنایی این مسیر نیز در دستور کار قرار گرفته است.

حدود ۷۰ درصد حجم کالا‌های اساسی مورد نیاز کشور از طریق بندر امام خمینی (ره) وارد می‌شود.

این بندر در جنوب خوزستان و شمال غربی خلیج فارس ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۵۰ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی را دارد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار