خطر بیماری تب کریمه برای سلاخ‌ها و قصاب‌ها/ ضرورت توجه به مسایل بهداشتی

تاریخ انتشار: یکشنبه 12 تیر 1401 | 12:01 ب.ظ
خطر بیماری تب کریمه برای سلاخ‌ها و قصاب‌ها/ ضرورت توجه به مسایل بهداشتی رییس اتحادیه فروشندگان گوشت و مرغ اهواز گفت: در راستای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه از سلاخ‌ها و قصاب‌ها که بیشتر در معرض این بیماری هستند تقاضا می‌شود که به مسائل بهداشتی توجه ویژه‌ای داشته باشند. سید اصغر حسینی بهارانچی در گفت و گو با ایسنا در زمینه تقاضای مردم جهت خرید گوشت و […]

رییس اتحادیه فروشندگان گوشت و مرغ اهواز گفت: در راستای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه از سلاخ‌ها و قصاب‌ها که بیشتر در معرض این بیماری هستند تقاضا می‌شود که به مسائل بهداشتی توجه ویژه‌ای داشته باشند.

سید اصغر حسینی بهارانچی در گفت و گو با ایسنا در زمینه تقاضای مردم جهت خرید گوشت و مرغ در بازار اهواز بیان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ در بازار ۶۰ هزار تومان است، تقاضای مردم برای خرید کم است چون توان خرید مردم پایین آمده است.

وی افزود: فکر نکنید چون مرغ در مغازه‌ها هست به معنای این است که مرغ زیاد داریم و کمبودی نیست. مرغ کم است اما چون توان خرید مردم پایین است مرغ پشت ویترین‌ها باقی می‌ماند.

حسینی بهارانچی با بیان اینکه در سال جاری در خصوص قیمت گوشت در بازار مصوبه جدیدی صورت نگرفته است، تصریح کرد: بارها پیشنهاد دادیم که نرخ مصوبی در این زمینه وجود داشته باشد که نرخ مشخص باشد اما متاسفانه همکاری‌های لازم انجام نشد. در حال حاضر نیز قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی در بازار ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است.

وی در خصوص تقاضای مردم برای خرید گوشت قرمز در بازار بیان کرد: تقاضای مردم نسبت به خرید گوشت قرمز زیاد نیست اما می‌بینیم که بعضی از افراد سودجو به عنوان مدیرکل فلان جا اعلام می‌کنند که ما ۶ میلیون راس دام مازاد داریم در حالی که همچنین چیزی وجود ندارد و این افراد فقط قصد صادرات دام‌ها و کسب سود حاصل از این کار را دارند.  

حسینی بهارانچی در راستای کنترل قیمت‌های بازار و جلوگیری از گران فروشی اظهار کرد: بحث کم فروشی در مغازه‌های بازار دیده نشده است اما گرانفروشی هست. در راستای بازرسی‌ها نیز صحبت‌هایی شده و قرار است که بازرسی‌ها را دست اتحادیه‌ها و بازرسی اصناف باشد؛ در حال حاضر نیز بازرسی از اصناف را انجام می‌دهیم اما کاری نمی توانیم کنیم فقط می‌توانیم در صورت مشاهده تخلف، گزارش‌های خود را به سازمان‌های مربوطه ارایه دهیم تا با تخلفات مورد نظر برخورد شود.

وی در خصوص خرید گوشت از مراکز غیر مجاز و غیر بهداشتی گفت: برخی از مردم نسبت به خرید گوشت از مراکز غیرمجازی مانند مراکز موجود در معابر زرگان، چهارصد دستگاه یا اطراف شلنگ آباد به امید اینکه شاید ارزان‌تر از قیمت بازار است، اقدام می‌کنند در صورتی که خیلی گران‌تر از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها پای آن‌ها در می‌آید. در این زمینه از مردم تقاضا می‌شود نسبت به خرید گوشت از مراکز غیر بهداشتی و غیرمجاز خودداری کنند زیرا این مراکز علاوه بر غیرمجاز بودن، باعث شیوع بیماری می‌شوند.

حسینی بهارانچی گفت: از دید دامپزشکی نیز گوشت عرضه شده توسط مراکز غیر مجاز، ناسالم است و حتی اگر این گوشت‌ها سالم باشند، مشخص نیست که این گوشت ها سالم هستند یا خیر.

وی در خصوص خطر شیوع بیماری تب کریمه در اهواز بیان کرد: در خصوص بیماری تب کریمه که این بیماری معمولا در بین دام و انسان شیوع پیدا می‌کند، در حال حاضر هیچ موردی در اهواز دیده نشده است اما احتمال بروز آن در مکان‌هایی که مسائل بهداشتی در آن رعایت نمی‌شود، بیشتر است و مراکزی که در زمینه خرید و فروش محصولات گوشتی فعالیت می‌کنند بیشتر در معرض انتشار این بیماری هستند.  

حسینی بهارانچی در توصیه به سلاخ‌ها و قصابی‌ها در پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه گفت: در راستای پیشگیری از بروز بیماری تب کریمه از سلاخ‌ها و قصاب‌ها که بیشتر در معرض این بیماری هستند تقاضا می‌شود که به مسائل بهداشتی توجه ویژه‌ای داشته باشند و وسایل کار و میزهای خود را هر روز ضد عفونی کنند تا از بروز این بیماری جلوگیری شود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار