امسال قطعی آب در کشور نداشتیم/ خشکسالی دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است

تاریخ انتشار: یکشنبه 26 تیر 1401 | 11:32 ق.ظ
امسال قطعی آب در کشور نداشتیم/ خشکسالی دو سال اخیر بی‌سابقه بوده است سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه امسال مجموع اقدام‌های وزارت نیرو در بخش آب سبب شده تاکنون هیچ قطعی آبی در کشور نداشته باشیم، گفت: اکنون تنها ۴۹ درصد حجم مخازن سدهای کشور آب دارد که نسبت به پارسال کاهش ۴ درصدی داشته است.

«فیروز قاسم‌زاده» روز یکشنبه در نشست خبری افزود: سال گذشته در برخی نقاط کشور مثل کرج، اصفهان، تهران و شیراز شاهد بروز قطعی‌های آب بودیم که امسال با تدابیری که وزیر نیرو اتخاذ کرد تاکنون با چنین مواردی روبرو نشده‌ایم.

وی ادامه داد: کشورمان در چند سال اخیر در حال تجربه‌کردن سال‌های خشکی است که نسبت به دوره درازمدت پنجاه و چندساله با کاهش بارش‌ها روبرو شده است.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: در این سال‌ها وضعیت به‌گونه‌ای بود که یک‌سوم سال‌ها خشکسالی، یک‌سوم ترسالی و یک‌سوم هم نرمال بود، اما این روند در دوساله اخیر دستخوش تغییر شده و دوره خشکسالی ۴۷ درصد سال‌ها شده است.

قاسم‌زاده گفت: با آنکه در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ با ترسالی روبرو شدیم، اما در دوساله اخیر شدت خشکسالی بیشتر شده به‌گونه‌ای که خشکسالی این دو سال اخیر بی‌سابقه در کشور شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته با کاهش ۳۷ درصدی بارش‌ها روبرو بودیم که امسال این میزان تاکنون به ۲۷ درصد رسیده است و از یک سال کم آب وارد سال کم آب دیگری شده‌ایم و این موضوع سبب شده بخشی از ذخایر آبی کشور به مصرف برسد.

بارش‌های ناچیز در تابستان امسال

سخنگوی صنعت آب بیان کرد: اکنون تنها ۴۹ درصد حجم مخازن سدهای کشور آب دارند و با کاهش ۴ درصدی نسبت به پارسال روبرو هستیم.

قاسم‌زاده خاطرنشان کرد: بارش‌ها در تابستان بسیار ناچیز بوده و امیدی هم به بهترشدن وضعیت بارشی نمی‌رود و از طرف دیگر بارش‌های پاییزی با تأخیر زمانی اتفاق خواهند افتاد بنابراین باید با همین ذخایر موجود بتوانیم کشور را از بحران عبور دهیم.

وی بر ضرورت توجه جدی تر به مسئله صرفه‌جویی و مدیریت مصرف تأکید کرد و گفت: باید به‌گونه‌ای عمل شود که بهره‌وری آب در همه بخش‌ها موردتوجه جدی قرار گیرد.

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: بخش مشترکان خانگی بافرهنگ سازی خوبی که انجام شد به مدیریت مصرف توجه خوبی نشان داده‌اند و مصارف خود را تا حد زیادی مدیریت کرده‌اند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار