تخصیص ۹۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش دام و طیور

تاریخ انتشار: سه شنبه 8 شهریور 1401 | 11:14 ق.ظ
تخصیص ۹۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش دام و طیور سرپرست بانک کشاورزی گفت: تا امروز بالغ بر ۹۱ هزار نفر از تسهیلات مردمی سازی یارانه‌ها استفاده کرده اند و بالغ بر ۹۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت شده است.

سرپرست بانک کشاورزی گفت: تا امروز بالغ بر ۹۱ هزار نفر از تسهیلات مردمی سازی یارانه‌ها استفاده کرده اند و بالغ بر ۹۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت شده است.

آقای فریدون بهبهانی گفت: بانک کشاورزی سال را با مردمی‌سازی یارانه‌ها توسط دولت مردمی شروع کرده است و از آنجایی که سرمایه در گردش دامداران و مرغداران با قیمت بالاتری تامین می‌شد بانک کشاورزی مکلف شد سرمایه در گردش بخش دام را تعیین کند و به همین واسطه اعتبارات طرح مردمی سازی را از منابع داخلی بانک تامین کردیم.

بهبهانی افزود: در کنار این تسهیلات، تسهیلات برای خرید تضمینی گندم را هم پرداخت کرده ایم و ۱۵ هزار میلیارد تومان به شرکت بازرگانی دولتی برای پرداخت به گندمکاران پرداخت کرده ایم.

وی در رابطه با آمار خرید تضمینی گندم خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۷ میلیون و ۴۳ هزار تن گندم بالغ بر ۸۲۰ هزار میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده که تاکنون ۶۲۰ هزار میلیارد ریال پرداخت شده و مابقی در دست پرداخت است.

سرپرست بانک کشاورزی ادامه داد: در حوزه مکانیزاسیون بالغ بر ۳ هزار و ۳۴۴ میلیارد ریال تسهیلات، در کشت گلخانه‌ای با توجه به محدودیت منابع آب کشور ۱۵ هزار و ۷۵۹ میلیارد ریال تسهیلات، در حوزه شیلات ۶هزار و ۸۳۴ میلیارد ریال تسهیلات، در حوزه زراعت برای خرید بذور گندم از کشاورزان و تبدیل به بذور گواهی شده نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد ریال و در مجموع در بخش زراعت حدود ۷۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک کشاورزی پرداخت شده است.

وی در رابطه با تسهیلات برای صنایع وابسته به بخش کشاورزی گفت: در بخش صنایع وابسته بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد و در حوزه باغبانی حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که مجموعا از ابتدای سال تا کنون بالغ بر ۳۹۰ هزار نفر از تسهیلات بانک کشاورزی استفاده کرده اند و بیش از ۷۳۰ هزار میلیارد تومان است.

سرپرست بانک کشاورزی تصریح کرد: براساس بند خ ماده ۳۳ قانون بودجه، این مساعدت را برای کشاورزانی که به دلایل مختلف دچار خسارت (خشکسالی و سرمازدگی و سیل) شدند و ستاد بحران استان‌ها ان‌ها را به بانک کشاورزی معرفی کرده است سود و جریمه تسهیلاتی که دریافت کردند را بخشیدیم.

بهبهانی اضافه کرد: براساس این بند قانونی اصل بدهی به مدت سه سال تقسیط می‌شود از اسفندماه سال گذشته تاکنون نزدیک ۱۹۹ هزارنفر در سراسر کشور از این بند استفاده کردند.

به گفته وی، طی مدت مذکور ۲۷ هزارو ۷۰۰ میلیارد ریال جریمه و سود تسهیلات بخشوده شده است.

بهبهانی با اشاره به تملیک واحد‌های تولیدی بخش کشاورزی به ازای بدهی بانکی گفت: بانک کشاورزی اگر یک واحد تولیدی حداقل قبل از ۱۵ سال بدهی معوق به بانک کشاورزی داشته باشد واحدش تملیک نمی‌شود، تمامی واحد‌هایی که احیانا تولیدی بودند و تملیک شدند مواردی هستند که حداقل بالای ۱۵ سال بدهکار بانک بودند.

وی اضافه کرد: حتی در چنین مواردی نیز به طور حتم بانک چندین بار بدهی را تمدید و تقسیط می‌کند، اما اگر واحد راکد شده و بهره برداری نمی‌شود تملیک خواهد شد کما اینکه واحد‌های زیادی هستند که به بانک کشاورزی بدهکارند.

سرپرست بانک کشاورزی افزود:، اما اگر واحدی در حال تملیک شدن باشد و پرونده اجرایی داشته باشد اگر خود بدهکار به بانک کشاورزی مراجعه کند ما آمادگی داریم در سراسر کشور بدهی را تمدید و تقسیط کنیم.

وی در رابطه با ارائه تسهیلات ۱۰، ۱۲ و ۱۵ درصد دامدار کارت و شیلات کارت به تولیدکنندگان گفت: تسهیلات کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان به صورت دامدار کارت صادر می‌شود و بیش از این مبلغ در قالب سامانه بازارگاه تسهیلات را پرداخت می‌کنیم و شیلات کارت هنوز در دست اقدام است و صدور انجام نشده است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار