اتمام موفقیت آمیز پروژه پژوهشی تزریق دی‌اکسیدکربن در مخزن آسماری میدان رامین با هدف افزایش ضریب بازیافت نفت

تاریخ انتشار: شنبه 7 آبان 1401 | 10:47 ق.ظ
اتمام موفقیت آمیز پروژه پژوهشی تزریق دی‌اکسیدکربن در مخزن آسماری میدان رامین با هدف افزایش ضریب بازیافت نفت با نظارت و راهبری پژوهش و فناوری و مطالعات مهندسی مخازن مناطق نفت خیز جنوب فاز نخست پروژه با موفقیت اتمام و  برنامه­ ریزی برای انجام مطالعات تکمیلی سطح الارضی و تحت الارضی با مراکز تحقیقاتی و شرکت­ های دانش ­بنیان داخلی توسط پژوهش و فناوری کلید خورد.   رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی […]

با نظارت و راهبری پژوهش و فناوری و مطالعات مهندسی مخازن مناطق نفت خیز جنوب فاز نخست پروژه با موفقیت اتمام و  برنامه­ ریزی برای انجام مطالعات تکمیلی سطح الارضی و تحت الارضی با مراکز تحقیقاتی و شرکت­ های دانش ­بنیان داخلی توسط پژوهش و فناوری کلید خورد.

 

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اعلام این خبر توضیح داد: با نظارت و راهبری پژوهش و فناوری و اداره مطالعات مهندسی مخازن شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و با مشارکت دانشگاه تهران و شرکت پتروویژن پاسارگاد، پروژه پژوهشی “مطالعات آزمایشگاهی تزریق دی‌اکسیدکربن در مخزن آسماری میدان رامین با هدف افزایش ضریب بازیافت نفت” با موفقیت پایان و انجام مطالعات تکمیلی سطح الارضی و تحت الارضی با مراکز تحقیقاتی و شرکت­ های دانش ­بنیان داخلی توسط پژوهش و فناوری در حال پیگیری می­باشد.

 

دکتر محمد گلستان‌باغ افزود: بر اساس تجربیات حاصل از نتایج پروژه‌های انجام شده در دنیا و مطالعات انجام شده در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، تزریق گاز غیرهیدروکربوری دی‌اکسیدکربن به علت حداقل فشار امتزاج پایین، پتانسیل بالایی را به منظور افزایش ضریب بازیافت نفت از مخازن این شرکت نشان می‌دهد. از طرف دیگر نیاز کشور به گاز طبیعی و لزوم جایگزینی با گازهای دیگر، وجود منابع گاز دی ­اکسیدکربن در منطقه و توجه به عوامل زیست محیطی از دیگر مزایای تزریق گاز CO۲ در مخازن نفتی ایران می باشد.

 

وی با تاکید بر موفقیت آمیز بودن نتایج آزمایشگاهی این پروژه، اضافه نمود: در این پروژه اثر تزریق گازهای دی اکسیدکربن و گاز خروجی نیروگاه رامین که در مجاورت میدان نفتی رامین قرار دارد، بر مخزن آسماری این میدان مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج آزمایشگاهی نشان می­ دهد تزریق دی اکسیدکربن موجب افزایش ضریب بازیافت قابل توجهی در مخزن آسماری میدان رامین خواهد شد.

 

گلستان‌باغ افزود: در این پروژه آزمایشات جامعی جهت بررسی اثر تزریق گازهای غیر هیدروکربنی بر سنگ و سیال میدان رامین انجام شده است. تمامی مراحل این پروژه با اتکا به توان داخلی انجام شده است و برخی تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده نیز محصول شرکت­های دانش­بنیان داخل کشور می­باشد.

 

شایان ذکر است، برنامه ­ریزی برای انجام مطالعات تکمیلی سطح الارضی و تحت الارضی که از الزامات پیاده ­سازی این روش ازدیاد برداشت می­باشد، با مراکز تحقیقاتی و شرکت ­های دانش ­بنیان داخلی توسط پژوهش و فناوری در حال پیگیری می­ باشد


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پردیس پاسارگاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار