اقدام در جهت توسعه فناوری با ۲۰ بسته قرارداد پژوهشی و تولید بار اول در مناطق نفت خیز جنوب

تاریخ انتشار: شنبه 3 دی 1401 | 11:31 ق.ظ
اقدام در جهت توسعه فناوری با ۲۰ بسته قرارداد پژوهشی و تولید بار اول در مناطق نفت خیز جنوب رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تشریح عملکرد یک ساله پژوهش و فناوری از حل چالش بلاتکلیفی قراردادهای پژوهشی تا اقدام در جهت توسعه فناوری با ۲۰ بسته قرارداد پژوهشی و تولید بار اول خبر داد.   به گزارش روابط عمومی مناطق نفت خیز جنوب، دکتر محمد گلستانباغ در ابتدا […]

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تشریح عملکرد یک ساله پژوهش و فناوری از حل چالش بلاتکلیفی قراردادهای پژوهشی تا اقدام در جهت توسعه فناوری با ۲۰ بسته قرارداد پژوهشی و تولید بار اول خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی مناطق نفت خیز جنوب، دکتر محمد گلستانباغ در ابتدا به چالش های پژوهشی اشاره کرد و گفت: اصلی ترین چالش در شروع مسئولیت، بلاتکلیفی و توقف تعداد قابل توجه ای عنوان پژوهشی برای حدود سه سال و به عبارتی سکون کامل فرآیندهای پژوهشی بود موضوعی که نارضایتی مدیریت های متقاضی درون سازمان در خصوص عدم تعیین تکلیف نیازهای پژوهشی اعلامی، عدم رضایت دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان صاحب پیشنهاد و از همه مهم تر بی انگیزگی بخش تحقیقات و کارگروه های تخصصی را به دلیل عدم تحرک و به نتیجه نرسیدن پروژه های مورد پیگیری در پی داشت.

 

وی افزود: بر این اساس به نظر مهم ترین اتفاق صورت گرفته در فعالیت های یک سال اخیر پژوهش، فعال شدن مجدد فرآیندهای تبدیل ایده تا پدیده و نیاز پژوهشی به پروژه های پژوهشی است. به هر تقدیر با ایجاد تغییرات ساختار، نفرات و از همه مهم  تر تلاش همکارانم در پژوهش و فنآوری و امور قراردادها در مدت بسیار کوتاهی فرآیندهای پژوهشی بروزآوری و اصلاح شد.

 

دکتر گلستانباغ ادامه داد: نتیجه این اقدامات سبب شد که علاوه بر تعیین تکلیف کلیه عناوین متوقف شده، در شش ماه ا خیر، شاهد ۱۸ فراخوان پژوهشی، ۱۱۸ پروپوزال فناوری دریافتی از سوی مراکز دانش بنیان و دانشگاه ها، ۳۷ نیاز پژوهشی اعلامی از سوی مدیریت های سازمان و حدود ۲۵ بسته قرارداد پژوهشی مهم در جهت استخدام فنآوری باشیم که تا این لحظه ۶ مورد قرارداد قطعی و مابقی در درست پیگیری است. به طور خلاصه در حال حاضر مجموع قراردادهای تحقیقاتی، تحصیلات تکمیلی و فرصت مطالعاتی جاری، منعقد شده و خاتمه یافته به ترتیب ۱۳۳، ۳۹ و ۴۰ قرارداد می باشد.

 

رئیس پژوهش و فناوری مناطق نفت خیز جنوب در ادامه بیان داشت: اقدام مهم دیگر که با هدف توسعه، اکتساب و انتقال فناوری و حل مسائل و چالش های سازمان از مسیر دانش بنیان ها صورت گرفت، انتقال فرآیند قراردادهای تولید باراول به پژوهش و فناوری بود. بر این اساس با تشکیل کارگروه تولید بار اول و  ساز و کار موجود در پژوهش و فناوری از مرحله احصا نیاز درون سازمان یا ارائه ایده توسط دانش بنیان ها، عناوین و موضوعات تولید بار اول تا حصول نتیجه و قرارداد با مدیریت های متقاضی و همچنین معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری پیگیری و دنبال می شود.

 

وی افزود: در حال حاضر در حوزه ی تولید بار اول علاوه بر ۵ قرارداد جاری با اعتبار ۶۳۲ میلیارد ریال، ۲۵ بسته پیشنهادی در درست اقدام با اعتبار دوسالانه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان در حال پیگیری است . اتفاق مهم در این بین تخصیص بیش از ۶۵ درصد اعتبارات پژوهشی و بار اول به شرکت های دانش بنیان می باشد که این مهم با تلاش همکاران پژوهش و فناوری در راستای عملیاتی نمودن عنوان سال تحقق یافته است.

 

دکتر گلستانباغ گفت: باید اشاره نمود که در کنار قراردادهای پژوهشی و تولید بار اول، اجرای پیوست فناوری قراردادهای بزرگ جاری اتفاق مهم و جذاب دیگری در جهت رسوخ فناوری به صنعت است که با جدیت در حال پیگیری است.

 

وی افرود: در حوزه ی ارتباط موثر با شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها، در یک سال اخیر ۵ تفاهم نامه همکاری به ترتیب با ستاد انرژی معاونت علمی فنآوری ریاست جمهوری، پارک ملی پردیس، پارک علم و فنآوری خوزستان، انجمن کارفرمایی شرکت های دانش بنیان صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوزستان منعقد و همکاری های جدی فی مابین شکل گرفته است.

 

رئیس پژوهش و فناوری مناطق نفت خیز جنوب، افتتاح دفاتر پژوهشی مناطق نفت خیز جنوب در دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه صنعت نفت را از دیگر اقدامات صورت گرفته اخیر برشمرد و توضیح داد: البته برای ماه های پیش رو نیز برنامه ریزی هایی در جهت گسترش ارتباطات مؤثر و برگزاری رویدادهای دانش بنیانی صورت گرفته که در موعد مقرر اشاره خواهد شد.

 

وی تاکید کرد که سیاست اجرای پایلوت های فنآورانه و تعریف پژوهش های خروجی محور با دستاوردهای کمی، ملموس و با ارزش افزوده مشخص در راستای اهداف اصلی سازمان مهمترین ویژگی و هدف فعالیت ها و قراردادهای پژوهشی در دوره کنونی و منطبق بر نقشه راه توسعه فناوری سازمان است.

 

دکتر گلستانباغ افزود: تلاش برای ایجاد بستری مناسب جهت مشارکت عادلانه مراکز علمی، تحقیقی و دانش بنیان در مسیر تحقق برنامه های پیش رو که در نهایت منجر به حل مسائل و رسوخ فنآوری به صنعت با شاخص هایی از قبیل کسب دانش فنی، بومی سازی، ارتقاء و استخدام فنآوری، تولید پایلوت های فنآورانه و تجاری سازی در بستر زیست بوم خواهد شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
نمایشگاه
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار