شکوه «ونیز» خوزستان با دم مسیحایی شکرستان ایران

تاریخ انتشار: چهارشنبه 6 اردیبهشت 1402 | 14:23 ب.ظ
شکوه «ونیز» خوزستان با دم مسیحایی شکرستان ایران صراخیه، از زیباترین روستاهای ایران است که در دل تالاب شادگان قرار گرفته و به «ونیز» ایران شهرت دارد. گردش قایق‌ها در کنار خانه‌هایی تزئین شده با سعوف نخل‌ها، جلوه‌ای تماشایی به روستا بخشیده و آن را با طبیعتی منحصربه‌فرد، با مردمانی گرم به گرمای آفتاب جنوب، دُردانه گردشگران کرده است.

بازدید از روستای «صراخیه» شادگان، یکی از برنامه‌های روز دوم سفر رییس‌جمهوری به استان خوزستان است. طبق آنچه در خبرها آمده، سیّد ابراهیم رئیسی با حضور در جمع اهالی این منطقه، از نمایشگاه دستاوردهای بومی بازدید خواهد کرد.

صراخیه، از زیباترین روستاهای ایران است که در دل تالاب شادگان قرار گرفته و به «ونیز» ایران شهرت دارد. گردش قایق‌ها در کنار خانه‌هایی تزئین شده با سعوف نخل‌ها،  جلوه‌ای تماشایی به روستا بخشیده و آن را با طبیعتی منحصربه‌فرد، با مردمانی گرم به گرمای آفتاب جنوب، دُردانه گردشگران کرده است.

این طبیعت وصف‌ناپذیر، پس از گذر از سه راهی «دارخوین» چشم‌ها را به خود خیره می‌کند؛ خُنکای نسیم از میان نیزارهای تالاب و مردانی صبور، ایستاده بر بلم‌های محلی، با تورهایی در دست به انتظار صید ماهی، نگاه هر گردشگری را جلب می‌کند تا ساعاتی میهمان سفره پربرکت این مردمان شوند. 

تالاب شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت در جنوب خوزستان واقع شده و نقش ویژه‌ای در اقتصاد، گردشگری و ایجاد اشتغال منطقه دارد و بزرگترین کلونی فلامینگوهای جهان در این تالاب است.

این تالاب زیستگاه بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و چندین گونه خزنده است.

اهمیت این تالاب به گونه‌ای است که در سال‌های خشک و بی‌آب، همه دست به دست هم می‌دهند تا رزق و روزی از آن گرفته نشود. از سالیان گذشته، نیشکر یک پای این رونق‌بخشی به تالاب شادگان بوده و در سال گذشته نیز، بر مبنای مصوبه استانداری و محیط‌زیست، با پمپاژ ۳۰ مترمکعب در ثانیه آب از رودخانه کارون از طریق کانال‌های نیشکر، گامی برای احیای این تالاب بین‌المللی برداشت و جانِ تازه‌ای در آن دمید.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار