رعایت الگوی کشت در حوضه آبریز کرخه، شرط دریافت کود و نهاده

تاریخ انتشار: دوشنبه 29 خرداد 1402 | 10:47 ق.ظ
رعایت الگوی کشت در حوضه آبریز کرخه، شرط دریافت کود و نهاده معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه با هدف حمایت از تولید و تولیدکننده و جلوگیری از خسارت احتمالی و تنش آبی، الگوی کشت برای کشاورزان حوضه آبریز کرخه تعریف شده است، گفت: اجرای درست الگوی کشت در این حوضه شرط دریافت خدمات، کود و نهاد خواهد بود. تورج نوروزی در […]

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه با هدف حمایت از تولید و تولیدکننده و جلوگیری از خسارت احتمالی و تنش آبی، الگوی کشت برای کشاورزان حوضه آبریز کرخه تعریف شده است، گفت: اجرای درست الگوی کشت در این حوضه شرط دریافت خدمات، کود و نهاد خواهد بود.

تورج نوروزی در سومین جلسه کارگروه مدیریت سازگاری با کم‌آبی حوضه کرخه که با حضور معاونان و مدیران ستادی و مدیران شهرستانی به صورت وبیناری برگزار شد، اظهار کرد: این جلسه با محوریت بررسی وضعیت کشت‌های مجاز و الگوی کشت تعریف شده حوضه آبریز کرخه و اقدامات انجام شده در راستای اطلاع‌رسانی و اقناع‌سازی کشاورزان برای اجرای الگوی کشت مصوب و پیشگیری از کشت شلتوک برگزار شد.

به گزارش ایسنا، وی ضمن اشاره به مصوبات این جلسه افزود: سطح کشت تعریف شده برای هر شهرستان باید توسط مدیران جهاد کشاورزی در قرارگاه شهرستانی مصوب شده و بر اساس آن کشاورزان برای عقد قرارداد و تامین آب به شرکت‌های بهره‌برداری یا مدیران امور آب سازمان آب و برق معرفی شوند.

نوروزی با بیان اینکه هدف از انجام این اقدامات حمایت از کشاورزانی است که الگوی کشت را رعایت کرده‌اند، گفت: کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند از حمایت‌هایی از جمله تحویل کود و نهاده‌ برخوردار خواهند شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: پس از عقد قرارداد آب، اطلاعات کشاورزان در سامانه پهنه‌بندی ثبت خواهد شد و کشاورزان عزیز می‌توانند بر اساس سطح کشت ثبت شده کود مورد نیاز خود را برای کشت‌های مجاز دریافت کنند.

وی بیمه دام و محصولات کشاورزی را به عنوان یکی از مهمترین اقدامات کشاورزان برای جبران خسارت احتمالی برشمرد و بیان کرد: از کشاورزان انتظار می‌رود تمام محصولات و دام خود را بیمه کرده تا در صورت وقوع خسارات احتمالی بتوانند از چتر حمایتی بیمه استفاده کنند.

نوروزی حضور همکاران تحقیقاتی و ترویجی را در عرصه اراضی و مزارع برای اطلاع رسانی و آموزش رعایت الگوی کشت بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: الگوی کشت تابستانه در راستای حمایت از تولید و جلوگیری از خسارات و تنش احتمالی برای کشاورزان حوضه آبریز کرخه تعریف شده و در صورت کشت خارج از برنامه و خصوصا کشت شلتوک کشاورزان پایین دست این حوزه با مشکل جدی برای تامین آب کشاورزی و استخرهای شنای گاومیش مواجه خواهند شد. ضمن اینکه از نظر زیست محیطی نیز باید مراقب تالاب باشیم.

وی گفت: از همه کشاورزان حوضه آبریز کرخه تقاضا می‌شود برای جلوگیری از وقوع مشکلات احتمالی با رعایت الگوی کشت تابستانه، کشت محصولاتی از جمله ذرت، کنجد، سبزی و صیفی، حبوبات و سورگوم را جایگزین کشت شلتوک کرده تا از وقوع بحران آب در این حوزه جلوگیری شود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار