ممنوعیت شنا در دریاچه سد مارون و کانال‌های آب

تاریخ انتشار: دوشنبه 29 خرداد 1402 | 09:05 ق.ظ
ممنوعیت شنا در دریاچه سد مارون و کانال‌های آب مدیر روابط عمومی شرکت بهره‌برداری سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری مارون: شنا در دریاچه پشت سد مخزنی مارون، سد‌های تنظیمی و انحرافی و همچنین کانال‌های آبی زیر پوشش این شرکت ممنوع است.

علیرضا نیکزاد گفت: با فرارسیدن فصل گرما و دمای بالای هوا و تعطیلی مدارس، برخی شهروندان بدون توجه به علائم هشدار دهنده و اطلاعیه‌های مستمر شرکت بهره‌برداری سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری مارون باهدف شناکردن و تفریح، وارد تاسیسات آبی و کانال‌های شبکه‌های آبیاری شده که این اقدامات علاوه بر نقض قوانین موجب بروز خطرات جانی و صدمات جبران ناپذیری می‌شود.

وی با بیان اینکه تاسیسات آبی سد‌ها و کانال‌های آبیاری برای تامین آب آشامیدنی و کشاورزی ساخته شده‌اند و نباید در آن‌ها شنا کرد، افزود: کانال‌های آبیاری به منظور انتقال آب به مزارع کشاورزی طراحی و ساخته شده اند و بدنه کانال‌ها دارای شیب زیادی است که موارد لازم برای ایمنی شناگران در آن‌ها وجود ندارد و خطر غرق شدن را افزایش می‌دهد.

نیکزاد ادامه داد: در سال‌های اخیر کار‌هایی از جمله؛ نصب نیوجرسی در جاده اصلی ورودی بهبهان روبروی روستای منصور بیگی، عملیات فنس کشی در روستا‌های منصوریه و ده صفر، قطع جاده دسترسی به مخزن دریاچه سد مارون از سمت شهرستان دهدشت با هماهنگی مراجع رسمی و همچنین حفاظ‌گذاری مناطق مسکونی همجوار با کانال‌های آبیاری در شهرک وحدت، روستای قلعه سید مقیم، روستا‌های اسلام آباد، بهبهان و جایزان، دیوارنویسی شعار‌های ایمنی هشدار دهنده در مناطق مسکونی مجاور با شبکه‌های آبیاری با موضوع ممنوعیت شنا کردن در کانال‌های آبیاری و عملیات فنس کشی در ۲ نقطه حادثه خیز شبکه جایزان انجام شده است.

مدیر روابط عمومی شرکت بهره‌برداری سد، نیروگاه و شبکه‌های آبیاری مارون می‌گوید: در روستای هفت تپه به طول ۶۲۰ متر، عملیات رنگ آمیزی تابلو‌های هشدار دهنده و بازدارنده با حجم ۹۵۶ مترمربع (تمیزکاری، رفع پوسیدگی و اجرای دو مرحله رنگ آلکیدی، رنگ ترافیکی پایه رزین اکریلیک ترموپلاست مخصوص کار‌های بتنی) در سطح شبکه‌های آبیاری بهبهان، جایزان، فجر و بنه باشت، تهیه و نصب نیوجرسی و تابلو‌های بتنی هشداردهنده و بازدارنده همراه با عملیات رنگ آمیزی و شعارنویسی این تابلو‌ها در حاشیه دریاچه سد آریوبرزن از سمت روستای پشکر انجام شده است.

وی اضافه کرد: نصب این تابلو‌ها و نیوجرسی‌ها در مجموع در سال‌های اخیر سهم به سزایی در کاهش بروز خطر‌هایی همچون سقوط در کانال‌های آبیاری و غرق شدگی در پی داشته است.

نیکزاد گفت: در رابطه با اقداماتی که به منظور جلوگیری از بروز حوادث احتمالی صورت گرفته می‌توان به ارسال اطلاعیه درخصوص رعایت موارد ایمنی شبکه‌های آبیاری و ممنوعیت شنا در آن به شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و شورای اسلامی مناطق مجاور با شبکه‌های آبیاری اشاره کرد که خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی مسئولان محلی آن مناطق رو برو شده ایم.

وی افزود: براساس قانون ورود به حریم تاسیسات آبی و شنا کردن در دریاچه سد‌ها و کانال‌های آب ممنوع است، با توجه به وقوع حوادث متعدد غرق شدگی در سال‌های اخیر در فصل تابستان، لازم است که هموطنان بیشتر مواظب فرزندان خود باشند و آن‌ها را از شنا کردن در منابع و سازه‌های آبی منع کنند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار