فعال بودن مرز چذابه برای تردد زائران

تاریخ انتشار: شنبه 3 تیر 1402 | 09:06 ق.ظ
فعال بودن مرز چذابه برای تردد زائران پیش‌بینی می‌شود امسال مانند سال گذشته بالغ بر ۲۰ هزار نفر از زائران برای شرکت در مراسم عرفه از مرز چذابه عبور کنند.

فرماندار دشت‌آزادگان ، با بیان اینکه از چند سال اخیر مردم کشور ما علاوه بر مراسم اربعین برای شرکت در مراسم بزرگ عرفه نیز به زیارت عتبات مشرف می‌شوند، اظهار کرد: از روز گذشته حرکت زائران ایرانی به ویژه خوزستانی‌ها از پایانه مرزی چذابه به سوی عتبات هم به صورت انفرادی و هم به صورت کاروانی آغاز شده است.

وی با اشاره به فعال بودن مرز چذابه برای تردد زائران و انجام فعالیت‌های تجاری، افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال مانند سال گذشته بالغ بر ۲۰ هزار نفر از زائران برای شرکت در مراسم عرفه از مرز چذابه عبور کنند.

فرماندار دشت آزادگان در تشریح فعالیت‌های ستاد اربعین به منظور فراهم کردن شرایط لازم برای زائران اربعین حسینی، گفت: ستاد اربعین هفده کمیته دارد که مهمترین کمیته آن کمیته زیرساخت، اسکان و تغذیه است که قبل از ایام اربعین پروژه‌های مربوط خود را باید تحویل دهد.

مسیر‌های منتهی به چذابه

سیلاوی بیان کرد: با احصای آسیب‌های سال گذشته و با توجه به تعریف پروژه‌های مورد نیاز که در اولویت انجام هستند، تقریبا از ابتدی امسال این پروژه‌ها آغاز به کار کردند، در همین راستا لوله‌های آب در زیر پل کوت سید نعیم انجام و مسیر آماده آسفالت است.

وی عنوان کرد: جاده کمربندی سوسنگرد به جز قطعه ۲۰۰ متری که زیرسازی آن هم شروع شده است روشنایی زیرسازی و آسفالت این جاده کاملاً به اتمام رسیده و در مدار قرار گرفت.

سیلاوی افزود: شمع‌های پل جاده کمربندی به زمین کوبیده شده و عرشه آن آماده است که در صورت تامین اعتبار باقی مانده، عرشه را نصب و ظرف روز‌های آینده به بهره برداری می‌رسد و بحث جاده‌های دو طرف را نیز انجام می‌دهیم.

وی گفت: زیر سازی و آسفالت مسیر سوسنگرد به بستان نیز شروع و از هفت قطعه مورد نظر این جاده، قطعه اول تامین اعتبار شده است، البته سه و نیم کیلومتر از هفت کیلومتر این قطعه آسفالت شده و مابقی در روز‌های آینده آسفالت آن آغاز می‌شود.

سیلاوی افزود: قسمت‌های دیگر این جاده با توجه به اینکه نیاز به اعتبارات کلانی دارد امسال تصمیم بر آن شد که ابتدا مناطق حادثه خیز این جاده را برطرف کنیم و قسمت آب گذر آن را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه پل سابله یکی از گره‌های ترافیکی ما در مسیر سوسنگر به چذابه است، گفت: تکمیل این پل مورد تاکید وزیر کشور و استاندار خوزستان در بازدید‌های متعددی که از آن داشته بوده است.

سیلاوی افزود: عرشه و رمپ پل آماده و جاده دو طرفه پل توسط پیمانکار در حال خاک ریزی و مقرر شد یک ماه قبل از اربعین به بهره‌برداری برسد.

وی بیان کرد: جاده کمربندی بستان که به جاده پل تا پل معروف است نیز در سال گذشته از ۴۰ کیلومتری که باید تعریض شود ۳۰ کیلومتر آن تعریض شد و باقی مانده آن را نیز پیمانکار شروع کرده است که امسال کاملاً به بهره برداری می‌رسد.

سیلاوی در رابطه با ساماندهی پارکینگ‌های پایانه مرزی چذابه، گفت: زمین پارکینگ‌ها نیز در حال خاک‌ریزی و کوبیدن است تا بتوانیم به مرحله بیس برسانیم و در برنامه بعدی بحث آسفالت آن را انجام می‌دهیم.

وی در رابطه جاده عبدالخان-بستان، عنوان کرد: این مسیر به عنوان جاده دوم دسترسی به چذابه است که در سال گذشته حدود ۲۴ کیلومتر آن را روکش آسفالت کردیم و باقی مانده آن امسال شانه سازی آن شروع شده و قبل از اربعین روکش آسفالت جاده که از ابتدای عبدالخان تا سه راهی بستان است انجام خواهد شد.

سیلاوی افزود: با توجه به قول مساعد وزرای کشور و راه و شهرسازی مجوز ماده ۳۴ (توجیه داشتن پروژه و قابل اجرا شدن آن) نیز برای این جاده گرفته شد و مقرر شد سازمان برنامه و بودجه اعتبارات مورد نیاز آن را تامین کند.

۱۲۰ موکب آماده بهره‌برداری است

وی در رابطه با میزان آمادگی مواکب برای خدمات دهی به زائران اربعین حسینی، عنوان کرد: هدف ما بهره‌برداری از تعداد ۳۵۰ موکب در پایانه مرزی چذابه بود، اما توانمندی موکب‌داران کمتر از این ظرفیت بود و در حال حاضر تعداد ۶۳ موکب آماده بهره‌برداری است.

سیلاوی با تاکید بر اینکه تا قبل از اربعین از ۱۲۰ موکب بهره‌برداری می‌شود، افزود: سالن‌ها، فضای استقرار، لوازم مورد نیاز به ویژه سرمایشی و… به صورت کامل در مواکب پیش‌بینی و مهیا شده است.

وی گفت: بیش از ۱۶۰ سرویس بهداشتی و ۶۰ چشمه حمام در مرز چذابه برای خواهران و برادران در نظر گرفته شده و مابقی سرویس‌های بهداشتی به صورت سیار نصب خواهند شد.

سیلاوی از استان‌های یزد، اصفهان و خراسان رضوی را به عنوان استان‌های معین یاد کرد، و افزود: با توجه به اینکه این استان‌ها در مرز چذابه زمین گرفتند، یزد در حد سوله سازی در حال فعالیت است و قول مساعد داد تا قبل از اربعین از این سوله بهره‌برداری کند.

وی بیان کرد: توسعه فضای سبز، آسفالت محل تردد زائران، سایه‌بان، نصب مه‌پاش دائم، آبخوری، احداث مراکز بهداشت سیار و… در دستور کار ستاد اربعین قرار گرفته تا مراسم اربعین بدون مشکلی را پشت سر بگذرانیم.

سیلاوی با اشاره به احداث سایه‌بان به طول ۷۰۰ متر از مرز ایران تا شیب عراق، گفت: سالنی با زیربنای یک هزارو ۲۰۰ متر که تعداد ۶۰ غرفه در آن پیش‌بینی شده و جهت انجام امور گذرنامه ایرانیان در شیب عراق است، عملیات اجرایی آن از ۲۰ روز گذشته آغاز و با توجه به سرعت کار، پیمانکار وعده داده قبل از اربعین از آن بهره‌برداری کند.

وی عنوان کرد: حدود ۲۴ چشمه ثابت در شیب عراق در حال احداث هستند و روز شنبه جانمایی آن‌ها انجام و در صورت کمبود چشمه‌های سرویس‌های بهداشتی دو ماموت ۲۴ تایی یعنی ۴۸ چشمه دیگر اضافه خواهند شد.

سیلاوی افزود: به منظور سامانده جلوگیری از پراکندگی مواکب دو موکب بزرگ به نام ها‌ی الحسینیه و العباسیه در شیب عراق جهت پذیرایی، استراحت، و… زائران ایرانی در شیب عراق احداث شد.

وی در رابطه با لزوم حل مشکلات حمل و نقل زائران در مرز عراق، عنوان کرد: دو هفته گذشته با مسوولان عراقی توافق کردیم تعداد ۱۵۰ اتوبوس از سوی کشور ما در شیب مستقر تا به محض مشاهده تراکم جمعیت بتوانیم زائران ایرانی را از شیب تا العماره منتقل کنیم.

سیلاوی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا دو کشور عراق و ایرانی برای مسیر ۷۵ کیلومتری از شیب تا العماره که نزد عراقی‌ها به جاده مرگ معروف است، تمهیداتی اندیشیده است؟، گفت: پس از اربعین ۱۴۰۰ جهت ساماندهی این جاده جلساتی را با مسوولان عراقی برگزار کردیم تا صورت مشترک اقدام به زیر سازی و آسفالت جاده کنیم.

وی افزود: در حال حاضر علاوه بر نقاط حادثه خیز کلیه این جاده به طول ۷۵ کیلومتر از شیب تا العماره تعریض و استاندار شده و زیر بار ترافیک رفته است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار