تردد ایمن ۳۴۱ فروند شناور در آبراه راهبردی خورموسی

تاریخ انتشار: یکشنبه 18 تیر 1402 | 10:45 ق.ظ
تردد ایمن ۳۴۱ فروند شناور در آبراه راهبردی خورموسی معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان: بیش از ۴ هزار ساعت خدمات دریایی ایمن به ۳۴۱ فروند شناور در آبراه راهبردی خورموسی در ۳ ماه نخست امسال ارائه شد.

سجاد سبزی‌وند گفت: ارائه خدمات دریایی شامل؛ هدایت و پهلودهی به انواع کشتی‌ها به ویژه کشتی‌های حامل مواد شیمیایی و گازی متردد به اسکله‌های تأسیسات پتروشیمی همجوار از سوی بخش عملیات دریایی مجتمع بندری امام خمینی نشان از اهمیت و نقش به‌سزای این مجتمع به منظور توسعه اقتصاد دریایی و تولید ناخالص داخلی دارد.

وی افزود: باتلاش شبانه‌روزی بخش عملیات دریایی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی، ۳۴۱ فروند انواع شناور در آبراه خورموسی با ایمنی کامل و بدون حادثه تردد کردند که ۳۳ درصد از این تعداد حامل کالا‌های خطرناک بودند.

سبزی‌وند ادامه داد: ارائه خدمات ترافیک دریایی شناور‌ها (VTS) از مهم‌ترین بخش‌های عملیات دریایی است که نقش بسزایی در مدیریت ترافیک دریایی، حفظ ایمنی تأسیسات، تجهیزات بندری و محیط زیست دریایی دارد.

معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به پایش شبانه‌روزی حوزه استحفاظی دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی به منظور ارتقاء ضریب ایمنی دریانوردی در این محدوده، اضافه کرد: در این مدت ۲۵ مورد امداد و نجات برای شناور‌های متردد انجام شد.

این مقام مسئول می‌گوید: علاوه بر نقش حیاتی مجتمع بندری امام خمینی در واردات و تأمین کالا‌های اساسی کشور، مجاورت با بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با ۲۱ واحد فعال تولیدی و ۲۶ میلیون تن ظرفیت سالانه، تردد کشتی‌های حامل کالا‌های خطرناک در آبراه دسترسی به این بندر حاکی از نقش و موقعیت راهبردی این مجتمع بندری در مسیر دستیبابی به اهداف توسعه تجاری و دریامحور است.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۵ هزار فقره انواع گواهی‌نامه دریانوردی در ۳ ماه نخست امسال صادر شده است، گفت: از ۴ هزار و ۱۳ فقره گواهی‌نامه اصلی تعیین سمت در شناور، ۹۷۰ فقره مربوط به گواهی‌نامه‌های جانبی آموزش ایمنی زیر نظر این اداره کل صادر شده است.

سبزی‌وند با اشاره به برگزاری ادواری آزمون‌های سراسری دریانوردی برای متقاضیان اداره امور دریانوردان اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: در مجموع از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۳۶۹ نفر/آزمون زیر نظر کارشناسان این اداره کل برگزار شده است.  


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار