هپاتیت عامل مرگ سالانه حدود ۱.۵ میلیون نفر در جهان

تاریخ انتشار: یکشنبه 8 مرداد 1402 | 10:13 ق.ظ
هپاتیت عامل مرگ سالانه حدود ۱.۵ میلیون نفر در جهان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز: هپاتیت بیماری بدون علامت و قاتل خاموش است که سالانه باعث مرگ ۱.۵ میلیون نفر می‌شود.

دکتر پژمان بختیاری نیا با اشاره به روز جهانی هپاتیت و شعار روز جهانی هپاتیت در سال ۲۰۲۳ با عنوان “یک کبد برای تمام زندگی” گفت: هپاتیت‌های ویروسی B و C،  عفونت‌های ویروسی هستند که کبد را  مورد حمله قرار می‌دهند و می‌توانند موجب التهاب سلول‌های کبدی و آسیب به کبد شوند و در درجه‌های مختلف، کبد را ضعیف کنند و از انجام دادن عملکرد‌ها و وظایفش باز دارند.

وی با بیان اینکه به دلیل این مساله، عملکرد کبد شامل؛ سم‌زدایی خون، ذخیره ویتامین‌ها و تولید هورمون‌ها مختل می‌شود، افزود: حدود ۵۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان مبتلا به یکی از انواع هپاتیت‌های B و C هستند و هر سال حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به علت ابتلا به هپاتیت جان خود را از دست می‌دهند.

دکتر بختیاری نیا با بیان اینکه روند مرگ و میر ناشی از هپاتیت بر خلاف ۳ بیماری مهم HIV، سل و مالاریا، در ۱۵ سال قبل رشد صعودی داشته است، ادامه داد: باتوجه به این وضعیت، سازمان بهداشت جهانی هپاتیت‌های ویروسی را یک مساله بهداشتی جهانی اعلام و ۲۸ جولای را روز جهانی هپاتیت نامگذاری کرده و حذف هپاتیت‌های ویروسی، به عنوان یک تهدید بزرگ سلامت عمومی را تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به برنامه جهانی حذف هپاتیت تا سال ۲۰۳۰، گفت: برنامه جهانی حذف هپاتیت تا سال ۲۰۳۰ بر ۳ محور انجام واکسیناسیون، تشویق مردم و تمهید امکانات برای انجام آزمایش و دسترسی بیماران برای درمان مناسب طراحی است.

وی می‌گوید: حذف هپاتیت‌های B و C به عنوان یک تهدید برای سلامت عمومی تا سال ۱۴۰۸ (۲۰۳۰ میلادی) همگام با برنامه سازمان جهانی بهداشت، در برنامه ملی ایران قرار گرفته است.

دکتر بختیاری نیا با بیان اینکه واکسیناسیون هپاتیت B فرصت خوبی برای پیشگیری از این بیماری فراهم کرده است، افزود: این بیماری به وسیله واکسن ایمن با اثربخشی ۹۵ درصدی که در حال حاضر قابل دستیابی است، قابل پیشگیری است، اما هپاتیت C به وسیله واکسن قابل پیشگیری نیست، با این حال با مصرف دارو، بیش از ۹۵ درصد مبتلایان به هپاتیت C می‌توانند در ۳ تا ۶ ماه به صورت کامل درمان شوند.

وی ادامه داد: هپاتیت‌های ویروسی B و C از جمله بیماری‌های عفونی هستند که به صورت مزمن و حاد وجود دارند و می‌توانند منجر به سیروز کبد، سرطان کبد و مرگ شوند، این ۲ ویروس برای مدت‌های طولانی به عنوان قاتل خاموش مطرح می‌شدند، زیرا بسیاری از بیماران مبتلا به هپاتیت بدون علامت هستند.

آشنایی با علائم بیماری هپاتیت

وی خستگی مفرط، تب، زردی، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ و احساس ناراحتی در شکم را علائم عمومی هپاتیت برشمرد و گفت: تماس با خون آلوده، خالکوبی، تاتو، تماس شغلی یا غیر شغلی با سرنگ آلوده، تیغ ریش‌تراشی، قیچی و مسواک آلوده، تماس جنسی محافظت‌نشده و انتقال از مادر به فرزند از راه‌های انتقال هپاتیت هستند، اما این بیماری از طریق عطسه، سرفه، دست دادن، شنا کردن، ظروف مشترک، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی منتقل نمی‌شود.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان می‌گوید: اگر فردی از گروه‌های پرخطر مانند افراد دارای سابقه اعتیاد تزریقی، زندانیان یا آرایشگران و پرسنل درمانی در معرض خطر هپاتیت باشد، می‌تواند با انجام آزمایش از وضعیت سلامت خود مطلع و با مراجعه به مرکز مشاوره هپاتیت از مشاوره رایگان بهرمند شود.

وی افزود: یادمان باشد افزایش آگاهی، واکسیناسیون و رعایت شیوه زندگی سالم از مهمترین عوامل پیشگیری‌کننده و کنترل‌کننده هپاتیت در جامعه هستند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار