افزایش موارد ابتلا به عفونت‌های تنفسی به معنای شیوع بیماری نیست

تاریخ انتشار: دوشنبه 20 شهریور 1402 | 09:01 ق.ظ
افزایش موارد ابتلا به عفونت‌های تنفسی به معنای شیوع بیماری نیست رئیس مرکز بهداشت خوزستان: هیچگونه افزایش معناداری در بروز عفونت‌های تنفسی در استان رخ نداده که به عنوان شیوع بیماری در نظر گرفته شود.
دکتر پژمان بختیاری نیا با بیان اینکه هیچگونه افزایش معناداری در بروز عفونت‌های تنفسی در خوزستان رخ نداده است، گفت: ممکن است افزایش تعداد موارد مراجعه کنندگان و بروز بیماری تنفسی در برخی از روز‌های اخیر و در مقاطعی خاص رخ داده باشد، اما به معنی شیوع بیماری نیست، البته انتظار رخداد این مساله وجود دارد.
 
وی با اشاره به اینکه اقلیم خوزستان به گونه‌ای است که با نزدیک شدن به فصل پاییز ۲ دسته عفونت شامل؛ روده‌ای به ویژه بیماری التور و عفونت‌های تنفسی از جمله؛ سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا بروز می‌کند، افزود: بنابراین این موضوع غیرعادی نیست.
 
بختیاری نیا با بیان اینکه هرسال با آغاز فصل پاییز به ویژه با آغاز سال تحصیلی و ازدحام جمعیت در مراکز تجمعی از جمله مدارس و دانشگاهها، عفونت‌های روده‌ای و تنفسی افزایش می‌یابد، اضافه کرد: اضطرار بیماری کووید ۱۹ به پایان رسیده، اما همچنان افراد بالای ۶۰ سال، مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای از جمله؛ قلبی، عروقی، تنفسی، دیابت و فشار خون و زنان باردار در مکان‌های با ازدحام جمعیت از ماسک استفاده کرده و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.
 
رئیس مرکز بهداشت خوزستان می‌گوید: اگر یک سال از تزریق آخرین دُز واکسن کرونا گذشته باشد بهتر است دُز یادآور تزریق شود.
 
بختیاری نیا درخصوص تزریق واکسن آنفلوآنزا گفت: هر فردی با هر رده سنی به ویژه افراد سالمند، کودکان و زنان باردار در صورت تجویز پزشک می‌تواند نسبت به تزریق واکسن اقدام کند و حتما واکسن با تاریخ جدید از داروخانه‌ها تهیه شود.
 
وی می‌گوید: پارسال سهمیه محدودی برای زنان باردار در اختیار مرکز بهداشت استان قرار گرفت و امسال نیز در صورت توزیع سهمیه برای یک گروه هدف خاص، فراخوان اعلام می‌شود.
 
دکتر بختیاری نیا افزود: بازه زمانی مناسب برای تزریق واکسن آنفلوآنزا شهریورماه و اوایل مهرماه توصیه می‌شود و بهتر است برای دانش آموزان قبل از شروع سال تحصیلی اقدام شود.
 
بختیاری نیا تاکید کرد: در صورت ابتلای یک فرد به بیماری‌های تنفسی، استفاده از ماسک، شست و شوی دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و مراجعه به پزشک در کمترین زمان ممکن برای درمان لازم است، حتی در صورت بروز یک سرماخوردگی ساده استراحت کردن در منزل برای تسریع در روند بهبودی و جلوگیری از سرایت به دیگران اهمیت دارد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار