نخستین ثبت سنجابک درختی در خوزستان

تاریخ انتشار: یکشنبه 26 شهریور 1402 | 11:32 ق.ظ
نخستین ثبت سنجابک درختی در خوزستان سنجابک درختی خوزستان در شهرستان اندیکا مشاهده و ثبت شد

مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان اندیکا گفت:  در مورخ ۲۱ شهریور ماه سالجاری نخستین سنجابک درختی خوزستان در ارتفاعات تاراز  شهرستان اندیکا توسط محیط بانان منطقه حفاظت شده شیمبار فریدون خسروی و محمود حمادی مشاهده و تصویر برداری گردید.

احمد طهماسبی افزود:  این فرد سنجابک درختی که وارد چادر زنبودار شده بود توسط یک زنبوردار به محیط بانان تحویل داده شد که پس از شناسایی توسط محیط بانان و با همکاری کرامت حافظی فعال محیط زیست و عضو گروه ثبت پستانداران وپرندگان  ایران ثبت گردید.

 سنجابک درختی با نام علمی  Dryomys nitedula از رده پستانداران، راسته جوندگان و خانواده سنجابک‌ها است. این جونده ۷۷ ُامین گونه ثبت شده پستانداران استان خوزستان است. سنجابک‌ها کمتر دست آموز می‌شوند و معمولاً به محض تماس دست انسان با آن‌ها به وسیله دندان‌های پیشین تیزشان گاز می‌گیرند.

گونه سنجابک درختی  شب فعال  است، ولی در فصل جفت‌گیری و در مناطقی که پوشش گیاهی متراکم است در طول روز هم دیده می‌شود. بسیار چابک است و می‌تواند به طول ۲ متر از درختی به درخت دیگر را بپرد. معمولا به صورت انفرادی زندگی می‌کند. خواب زمستانی دارد و در موقع خواب زمستانی خود را به حالت گرد شبیه توپ در می‌آورد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار