نجات هورالعظیم نیازمند افزایش تامین حق آبه

تاریخ انتشار: سه شنبه 28 شهریور 1402 | 11:33 ق.ظ
نجات هورالعظیم نیازمند افزایش تامین حق آبه معاون محیط زیست خوزستان: وضعیت تالاب هورالعظیم عادی نیست و باید حقابه بیشتری به این تالاب اختصاص داده شود.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت:  ۶۷ درصد حقابه تالاب هورالعظیم در سه ماهه دی، بهمن و اسفند۱۴۰۱ دریافت شده است که این میزان حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعب می‌شود.

 

عادل مولا با بیان اینکه حقابه تالاب هورالعظیم بیش از یک میلیارد متر مکعب است توضیح داد: در مجموع در سال آبی جاری حدود ۹۳۱ میلیون متر مکعب از حقابه داده شده است و در چند ماه اخیر با توجه به رها شدن موجی آب و برداشت‌ها از بالادست، حقابه تالاب محقق نشده است.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره بالا بودن دما و تبخیر در سطح تالاب و تنش وارد شده به مخزن سه، چهار و پنج تالاب در تابستان امسال گفت: انتظار می‌رود آورد بیشتری برای تالاب در نظر گرفته شود تا مشکل آن رفع شود.

وی با اشاره به خشک بودن بخش عراقی تالاب هورالعظیم به عنوان عامل آتش‌سوزی در تالاب گفت: براساس گزارش‌های به دست آمده از کشور عراق و تصاویر ماهواره‌ای در تابستان امسال حدود ۴۵۰ هکتار از تالاب هورالعظیم در عراق به ویژه در حاشیه رودخانه‌های منتهی به تالاب که عمدتا نیزار‌های هستند دچار آتش سوزی شده‌اند که این آتش‌سوزی‌های در بخش عراقی به صورت نقطه‌ای است.

مولا با اشاره به تاثیر آلودگی و دود ناشی از این آتشسوزی در استان خوزستان گفت: جدای از تاثیر که آتش‌سوزی بر افزایش آلاینده‌ها در هوا دارد بر روی تالاب نیز اثرگذار است. آتش‌سوزی‌ها شاید به صورت مستقیم روی تالاب بخش ایرانی موثر نباشد، اما به طور غیر مستقیم زیستگاه را با تنش مواجه می‌کند که این تنش‌ها ممکن به تمام مناطق سرایت کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه امسال در بخش ایران تالاب هورالعظیم آتش‌سوزی وجود نداشت و امیدواریم تا شروع بارندگی‌ها، تالاب با مشکلاتی از این دست مواجه نشود.

تالاب هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب‌های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان و در انتهای حوضه آبی کرخه واقع شده است. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم آن در کشور عراق واقع است؛ آتش سوزی یکی از چالش‌های این تالاب در زمانی است که حقابه آن تامین نشود.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار