رسانه نهاد اجتماعی مسئولیت پذیر و مسئولیت ساز در جامعه

تاریخ انتشار: سه شنبه 17 مرداد 1402 | 10:59 ق.ظ
رسانه نهاد اجتماعی مسئولیت پذیر و مسئولیت ساز در جامعه رئیس کل دادگستری خوزستان: ساز و کار رسانه صرفا اطلاع رسانی نیست، بلکه نهاد اجتماعی مسئولیت پذیر و مسئولیت ساز در جامعه است.

دکتر علی دهقانی باحضور در تحریریه خبر صدا و سیما استان خوزستان به مناسبت ۱۷ مردادماه، روز خبرنگار با تبریک این روز به فعالان عرصه خبرنگاری گفت: خبرنگاران و فعالان عرصه خبر و رسانه به صورت شبانه روزی تلاش می‌کنند اخبار را با سرعت، دقت و صحت به سمع و نظر مردم برسانند.

وی افزود: ساز و کار رسانه صرفا اطلاع رسانی نیست، بلکه یک نهاد اجتماعی مسئولیت پذیر و مسئولیت ساز در جامعه محسوب می‌شود، نقش و تکلیفی که خبرنگاران در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و… نقش بسیار موثر و تاثیرگذاری است.

دکتر دهقانی نظارت غیر مستقیم بر عملکرد و کارکرد‌ها سازمان‌های و نهاد‌هایی که در قابل مردم مسئولیت اجتماعی دارند را از دیگر نقش‌های خبرنگاران در حوزه مسئولیت اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: رسانه و خبرنگاران وظایف سازمان‌ها و نهاد‌ها را برای مردم روشنگری می‌کنند.

رئیس کل دادگستری خوزستان اضافه کرد: خبرنگاران و فعالان عرصه خبر و رسانه وظایف و تکالیف سازمان‌ها را تبیین می‌کنند و آن‌ها را در برابر مردم قرار می‌دهند تا نسبت به وظایف و تکالیفی که بر عهده دارند پاسخگو باشند و در صورت انحراف، آن‌ها را به تصویر می‌کشند و بیان می‌کنند.

این مقام قضایی این نقش رسانه را به عنوان خط مقدم تبیین و اطلاع رسانی عنوان کرد و گفت: در مسئولیت اجتماعی هر نهادی نقش و وظیفه‌ای در همه عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارد و باید برای رشد و توسعه جامعه تلاش کند.

دکتر دهقانی می‌گوید: این پل ارتباط میان نهاد‌های مسئولیت پذیر و مسئول و پاسخگو در قبال مردم و جامعه، رسانه است و هرچه که خبرنگاران در بیان این کارکردها، بیشتر تلاش کنند، بدون شک در رشد جامعه موثر است.

وی تاکید کرد: رسانه ملی یک نهاد مسئولیت ساز است و بیان می‌کند که مسئولان باید در قبال مطالبه‌های مردم پاسخ دهند و این مطالبه گری را به سمت صحیح خود هدایت می‌کند.

تبیین آسیب‌های اجتماعی در عرصه قضا توسط خبرنگاران

دکتر دهقانی تبیین آسیب‌های اجتماعی که منشاء بسیاری از مشکلات، آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی هستند را نقش دیگر خبرنگاران در عرصه قضا برشمرد و افزود: علاوه بر رسالتی که خبرنگار و رسانه برای انجام وظیفه و تکالیف دارد، در حوزه پیشگیری نیز نقش موثری ایفا می‌کند.

وی می‌گوید: رسانه با بیان چالش‌ها و راهکار‌های هنجارپذیر کردن آن‌ها، در تثبیت قوانین و مقررات، قانون مداری و قانون پذیری به دستگاه قضا کمک می‌کند، به عبارت دیگر نقش خبرنگار و رسانه در بحث ماقبل بزهکاری و بیان آثار و خسارت‌هایی که جرم به جامعه وارد می‌کند و عواقبی که جرم برای افراد دارد، موثر است و به خودی خود می‌تواند افرادی را که افکار مجرمانه دارند را منصرف کنند.

دکتر دهقانی گفت: نظارت بر حوزه آسیب پذیری از دیگر نقش‌های رسانه است، وقتی گفته می‌شود پیشگیری از جرم، رسانه‌ها و خبرنگاران با تولید محتوای مناسب از وقوع جرم پیشگیری می‌کند.

وی افزود: رسانه صرفا یک ساز و کار اطلاع رسانی نیست، یک کار تخصصی بسیار گسترده است، خبرنگاری که می‌خواهد درباره مسائل حقوقی و قضایی اطلاع رسانی کند و آگاهی مردم را بالا ببرد، علاوه بر مشاوره تخصصی، باید آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشد، بیان موضوعات مربوط در بحث قضا و حقوقی، نیازمند آگاهی داشتن خبرنگار است.

دکتر دهقانی ادامه داد: خبرنگاری که می‌خواهد مسئولیت تخصصی یک دستگاه را بیان کند، کاری تخصصی است، بدون شک تبدلیل آن‌ها به اطلاعات ساده و قابل فهم برای عموم افراد جامعه، نیازمند کاری فنی است و باید اطلاعات خبرنگار کافی و وافی باشد.

رئیس کل دادگستری خوزستان با تقدیر از حضور خبرنگاران در شرایط سخت آب و هوایی بندر امام خمینی برای افزایش اطلاعات و آگاهی مردم درخصوص انتقال ۲۱۰ هزار تن نهاده‌های دامی در معرض آسیب و موجود در انبار‌ها، اضافه کرد: تصمیمی که گرفته شد، بزرگ بود تا از خسارت به بیت المال جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه تسریع و تسهیل این امر با همکاری نهاد‌های مربوط امکانپذیر است، گفت: خبری که باید تهیه شود و باتوجه به محدودیتی‌هایی که وجود دارد، باید به گونه اطلاع رسانی شود که امیدآفرینی داشته باشد.

دکتر علی دهقانی با بیان اینکه تسریع در عملیات اجرایی محموله کولر‌های قاچاق باید برای جامعه تبیین شود، افزود: خبرنگاران در عرصه حساسی در حال فعالیت هستند که محدود به زمان خاصی از شبانه روز نیست.

وی ادامه داد: اخبار دروغ باعث التهاب در جامعه می‌شود و این رسانه است که با اطلاع رسانی و انتشار اخبار صحیح باعث حفظ امنیت روانی جامعه می‌شود.

صدا و سیمای خوزستان راوی اول وقایع

داریوش دبیقی، مدیر کل صدا و سیمای خوزستان گفت: استان خوزستان با ۲۹ شهرستان شرایطی راهبردی دارد و خبرنگاران باتلاش‌های شبانه روزی، خبر‌ها را به نحو مطلوبی پوشش می‌دهند.

وی افزود: در ۲ سال اخیر خوزستان فراز و نشیب‌های زیادی از جمله؛ شیوع بیماری کرونا، بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، اغتشاش‌ها و حوادث در نقاط مختلف استان و ۲ مرحله ناآرامی در شهرستان ایذه را تجربه کرده است و صدا و سیمای خوزستان راوی اول بود و توانستیم اتفاق‌ها را واقعی و به نحو مطلوب انعکاس دهیم.

دبیقی ادامه داد: در این شرایط فرآیند خبری را به خوبی مدیریت کردیم و به رسانه‌های معاند اجازه سوء استفاده از شرایط و ناآرامی‌ها را ندادیم.

مدیر کل صدا و سیمای خوزستان اضافه کرد: علاوه بر تلاش برای انعکاس زیبایی‌ها و ظرفیت‌های استان، مسائلی که نیاز به پیگیری و مطالبه گری دارند را پوشش می‌دهیم.

وی با تقدیر از پشتیبانی‌های دادگستری در پیگیری مشکلات و چالش‌های استان، گفت: عملکرد موفق صدا و سیما و رسانه نتیجه پشتیبانی دادگستری و دستگاه قضا است و اگر چنین نباشد، امکان پیگیری و به نتیجه رساندن برخی مشکلات وجود ندارد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار