بهره برداری از ۳ طرح ملی صیادی خوزستان در هفته دولت

تاریخ انتشار: یکشنبه 22 مرداد 1402 | 09:48 ق.ظ
بهره برداری از ۳ طرح ملی صیادی خوزستان در هفته دولت مدیرکل دفتر توسعه و مدیریت بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران ، بهره برداری از ۳ طرح ملی صیادی استان در هفته دولت خبر داد.

الیاس واحدی در جریان سفر به خوزستان و بازدید از طرح‌های توسعه بنادر ماهیگیری خوزستان گفت: ۳ طرح ملی شامل ساخت اسکله شناور و امکانات پس کرانه‌ای در خور ابوخضیرشادگان و  فاز ۲ بندر صیادی بحرکان و لایروبی بندر چوئبده آبادان در هفته دولت به بهره برداری می‌رسند.

وی درباره سیاست‌های جدید شیلات ایران در توسعه بنادر ماهیگیری استان خوزستان افزود: مقرر شده در اجرای ماده ۸۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، مدیریت بهره برداری بنادر شادگان و بحرکان در قالب فراخوان عمومی و در تشریفات قانونی با اولویت تشکل‌های صیادی منطقه به بخش غیر دولتی واگذار شود.

واحدی ادامه داد: این دو بندر جاذبه گردشگری بالایی دارند و خدمات به شناور‌های صیادی و سایر بهره برداران شیلاتی و گردشگران ارائه خواهند کرد.

مدیرکل دفتر توسعه و مدیریت بنادر ماهیگیری با بیان اینکه توسعه گردشگری شیلاتی از اولویت‌های سازمان شیلات ایران، است، اضافه کرد: به موازات آغاز بهره برداری از این ۳ طرح بندری شیلات، طرح ساخت بزرگترین اسکله صیادی کشور به طول حدود ۴۳۰ متر در آبادان شروع شده است که با توجه به ازدحام بالای شناور در مجموعه شیلاتی بندر آبادان ساخت آن ۳۶ ماه در نظر گرفته شده است و زمینه سازماندهی بهینه شناور‌ها را فراهم خواهد ساخت.

وی گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی بنادر خوزستان که اکثرا” در خور‌ها و رودخانه‌ها قرارگرفته اند، رسوب گذاری در بنادر استان به ویژه در خور‌ها بسیار بالاست، از این رو لایروبی این بنادر از ضرورت‌های توسعه بنادر است و در این راستا، سازمان شیلات ایران علاوه  بر بنادر آبادان و چوئبده، لایروبی ۴ بندر ماهیگیری نهرقصر، خورسمایلی، خورسجافی و بندر امام خمینی را نیز در دستور کار قرار داده است که پس از تامین اعتبار آغاز خواهند شد.

واحدی ادامه داد: در بین بنادر ماهیگیری خوزستان نهرقصر و آبادان با اختصاص حدود نیمی از تخلیه صید سالانه استان به خود، جایگاه ممتازی دارند. بندر نهرقصر در منطقه اروند کنار، بندر ماهیگیری مرکزی (HUB) استان خوزستان است که علاوه بر فعالیت صد‌ها فروند شناور صیادی، دارای مجموعه مناسبی از امکانات پشتیبانی صید و صیادی است و پس از لایروبی این بندر بزرگ که حجم آن بیش از ۵۰۰ هزار متر مکعب برآورد شده است، مشکلات ناشی از پهلوگیری ناوگان صیادی منطقه از بین خواهد رفت.

وی می‌گوید: بندر ماهیگیری آبادان نیز به دلیل واقع شدن در داخل شهر بندری آبادان که از حیث جمعیت دومین شهر بندری کشور است و نیز مجاورت با بازارماهی پر رونق استان، دارای پتانسیل بالای توسعه همه جانبه صید و صیادی است و با اجرای پروژه‌های احداث اسکله جدید که سومین پست اسکله در این بندر محسوب می‌شود، مشکل ازدحام شناور‌ها حل و ناوگان صیادی به نحو مناسبی سازماندهی خواهد شد.

به گفته این مسئول، علاوه بر این پروژه ها، در صورت تامین اعتبار؛ تشریفات قانونی مناقصه ساخت بندر ماهیگیری جدید در خرمشهر و فاز ۳ بندر بحرکان شامل ترمیم سطح اسکله و تکمیل برق رسانی و روشنایی کل اسکله در نیمه دوم امسال آغاز خواهد شد و اگر ساخت موج شکن در بحرکان که بسیار پر هزینه است در دستور کار قرار گیرد پس از تامین اعتبار کافی در قالب فاز ۴ این بندر و در سال‌های آتی اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: اسکله قدیمی خرمشهر مستهلک شده و موقعیت مکانی مناسبی هم ندارد  به همین خاطر پس از احداث بندر ماهیگیری جدید که در منطقه مینوشهر بین خرمشهر و آبادان جانمایی شده، فعالیت شناور‌های صیادی به بندر جدید منتقل خواهد شد.

واحدی افزود: بندر بحر‌کان نیز تنها بندر ماهیگیری خوزستان است که در ساحل دریا واقع شده است؛ واقع شدن نقاط جمعیتی و تمرکز فعالیت‌های دریایی در رودخانه ها، خور‌ها و نهر‌ها در خوزستان و نیز ساحل دریایی با شیب کم سبب شده است تا بنادر این استان دور از دریا باشند، ولی از حیث حساسیت‌های محیط زیستی و شیلاتی، انتقال تمرکز شناور‌ها از خور‌ها و انهار به دریا لازم است که با کامل شدن بندر بحرکان و امکان فعالیت لنج‌ها در آینده می‌تواند از بار ترافیک شناور و فعالیت‌های پشتیبانی رودخانه ها، خور‌ها و انهار بکاهد.

مدیرکل دفتر توسعه و مدیریت بنادر ماهیگیری در بخش دیگری از سخنانش گفت: استفاده از روش‌های بهینه مبتنی بر تولیدات داخلی و توجه به جذب سرمایه بخش‌های غیر دولتی در بنادر ماهیگیری از دیگر سیاست‌های جدید توسعه بنادر ماهیگیری است.

وی گفت: در این زمینه پروژه جدید بندر آبادان که از شمع‌های سانتریفیوژ بتنی تولید داخل استفاده می‌شود نمونه‌ای از این سیاست است که هم از نظر رسوبگذاری پایین و هم پیشگیری از استهلاک و خوردگی سازه، دارای مزیت است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار