تایید نهایی ۳ مورد رخداد بیماری هاری در اهواز

تاریخ انتشار: شنبه 18 شهریور 1402 | 10:48 ق.ظ
تایید نهایی ۳ مورد رخداد بیماری هاری در اهواز از ۳ مورد گربه بلاصاحب مشکوک به هاری در مرکز خوزستان توسط کارشناسان اداره دامپزشکی نمونه برداری صورت گرفته که هر ۳ نمونه توسط آزمایشگاه مرجع دامپزشکی کشور مثبت اعلام شد.

رییس اداره دامپزشکی اهواز اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا کنون از ۳ مورد گربه بلاصاحب مشکوک به هاری در مرکز استان توسط کارشناسان اداره دامپزشکی نمونه برداری صورت گرفته که هر ۳ نمونه توسط آزمایشگاه مرجع دامپزشکی کشور مثبت اعلام شد.

سید مرتضی قریشی افزود: هاری یک بیماری حاد ویروسی سیستم اعصاب مرکزی با میزان کشندگی بسیار بالا و صد درصد است که از طریق گزش حیوان هار به خصوص سگ‌سانان و گربه‌سانان به انسان منتقل می‌شود و سالانه ۴۰ تا ۷۰ هزار مرگ ناشی ابتلا به هاری در دنیا رخ می‌دهد.

وی در خصوص این بیماری و علائم آن در گربه‌ها گفت: ویروس این بیماری به طور خاص بر سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می‌گذارد و ممکن است به دو حالت فلجی و یا پرخاشگری بروز کند و بعد از این‌که گربه در معرض ویروس هاری قرار گرفت، ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

قریشی اظهار داشت: هنگامی که علائم هاری در گربه ظاهر می‌شود، مرگ معمولاً در عرض یک هفته اتفاق می‌افتد و هیچ درمانی برای هاری در حیوانات وجود ندارد.

وی از شهروندان خواست از تغذیه حیوانات بلاصاحب خودداری کرده و در صورت گزیدگی یا تخریش توسط حیوانات بلافاصله محل زخم را با آب و صابون شست و شو نموده و سریعاً به مراکز بهداشتی و درمانی برای دریافت واکسن هاری به مرکز بهداشت مراجعه کنند.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
آکادمی
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
نفت
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار