پلمب و قطع سهمیه نانوایانی که بهداشت کرونا را رعایت نکنند/ برآورد خرید تضمینی ۱۱ میلیون تن گندم

تاریخ انتشار: شنبه 4 آوریل 2020 | 17:02 ب.ظ
پلمب و قطع سهمیه نانوایانی که بهداشت کرونا را رعایت نکنند/ برآورد خرید تضمینی ۱۱ میلیون تن گندم مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: نانوایی هایی که امکان رعایت مسائل بهداشتی مرتبط با کرونا را  ندارند یا به عمد این مسائل را رعایت نمی‌کنند واحد آنها پلمب و سهمیه آردشان  قعطع می شود و به سهمیه نان صنعتی اختصاص می یابد.

یزدان سیف مدیرعامل شرکت بزرگانی دولتی ایران امروز در نشست خبری که به صورت ویدیو کنفراس برگزار شد اظهار کرد: همکاران ما در دوران کرونا نیز فعال بوده اند و به مردم خدمت رسانی کرده اند که این امر متاسفانه موجب  ابتلای ۱۰ نفر از همکاران ما در زنجیره تامین کالاهای اساسی به این بیماری شده است.

وی با ارائه آماری در باره وضعیت خرید تضمینی گندم در سال گذشته افزود: در پروژه خرید تضمینی گندم سال قبل ۷ میلیون و ۸۶۱ هزار تن  گندم به صورت تضمینی خریداری شد و پول کشاورزان در سال ۹۸ به طور کامل تسویه شده است.

وی افزود: مدت بازپرداخت پول کشاورزان در سال گذشته به طور میانکین ۱۲ روز بود که این مدت نسبت به سال قبل خود که ۲۹ روز بود بهبود یافته است و حتی  پول برخی از کشاورزان به صورت نقد پرداخت شد.

مدیرعامل شرکت بزرگانی دولتی ایران ادامه داد: بر اساس پیگیری های انجام شده  الک خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری نیز از الک ۲٫۲  به استاندارد مورد تایید کدس تغییر کرد.

برآورد خرید تضمینی ۱۱ میلیون تن گندم برای سال جاری

وی با بیان اینکه بالغ بر ۱۲۰۰ مرکز خرید تضمینی گندم برای سال ۹۹ خواهیم داشت تصریح کرد: در آخرین جلسه هیئت دولت میزان خرید تضمینی گندم با افزایش ۴۷ درصدی با سال قبل به ۲۵۰۰ تغییر کرد.

سیف گفت: برآورد خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری ۱۱ میلیون تن شده است و شرایط جوی نوید وضعیت خوب تولید گندم برای سال زراعی جاری دارد و امیداریم که برداشت خوبی در مناطق مختلف کشور داشته باشیم.

وی اظهار داشت:  ۲۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد  تومان یارانه گندم و نان برای سال جاری در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: برای خرید تضمینی کلزا در سال زراعی جاری نیز که برای کاهش واردات روغن و دارنه های روغنی ضروری است، پیش بینی خرید ۵۸۰ هزار تن می شود که این رقم در سال گذشته ۴۳۱ هزارار تن بوده است.

وی اظهار داشت که برای سال جاری نیز تمهیدات امر در ارتباط  با خرید تضمیمی کلزا اندیشده شده و ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان منابع برای خرید تضمینی نیز در نظر گرفته شده است.

سیف یاد آور شد که ۳۲۶ مرکز خرید کلزا در کشور داریم که ۱۱۰ مورد از آنها اکنون فعال است.

بهبود کیفت نان در کشور

این مقام مسئول گفت:  بر اساس نمونه گیری های انجام شده از نانوایی های کشور  دامنه کیفیت نان خوب با رقم  ارزیابی شده  که نسبت به سال قبل بهبود یافته است و ما امیدواریم به ۱۰۰ افزایش یابد.

وی در ارتباط با مشکلات حمل و نقل زمینی کالاهای اساسی گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده پرداخت پول کرایه ها رانندگان به صورت آنلاین به حساب آنها واریز می شود تا مشکل تاخیر در پرداخت آنها مرتفع شود و موجب شفافیت در این امر شود.

کسری کالاهای اساسی مورد نیاز کشو از طریق واردات تامین شد

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: برای تنظیم بازار کالاهای اساسی نیز اقدامات خوبی برای واردات انجام شده  و کسری مورد نیاز کشور تامین شده است و بازار در آرامش به سر می برد.

وی افزود: بیش از ۱۰ و نیم میلیون تن مشتقات گندم  در سال گذشته در بازار توزیع شده که ۱۰۰ در صد  گندم آن  از محل تولید داخل تامین شده است.

ذخایر کالاهای اساسی مناسب است

سیف گفت: در سال گذشته برای کنترل بازار ۲۳۰ هزار تن برنج در ایام پر مصرف توزیع شده است که ۵۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه رشد داشته است.

وی افزود:در حوزه روغن نیز ۵۴۰ هزار تن روغن توزیع شده است که نسبت به سال قبل ۸۵ درصد افزایش توزیع داشته ایم و توانستیم به درستی مصرف مردم را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: ذخایر کالاهای اساسی کشور با وجود رجز خوانی های دشمنان در وضعیت خوبی است و سربلند هستیم و کالاهاس اساس به اندازه در انبار های بخش خصوصی  و دولتی وجود دارد و قابل عرضه در بازار است.

تجهیز ۳۰۰ هزار متر مربع انبار در چابهار برای نگهداری کالاهای اساسی

وی ادامه داد: در سال گذشته بندر چابهار ۱۰۰ هزار متر مربع انبار برای کالاهای اساسی تجهیز شده است و ۲۰۰ هزار متر مربع دیگر نیز ر ۶ ماه ابتدای امساس فعال می شود؛در سال گذشته ۴۵۰ هزار تن کالای اساسی توسط شرکت بازگانی دولتی ایران  از این بندر وارد شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولت ایران گفت: مخازن روغن جدیدی نیز با همراهی بخش خصوصی بنادر کشور برای سال جاری در حال ایجاد است.

شرایط واردات کالاهای اساسی در زمان کرونا

وی اظهار داشت :در این روز ها که کرونا جامعه رو تهدید می کند به صورت شبانه روزی همکاران ما در نقاط مختلف کشور و در زنجیره های تامین کالاهای اساسی در سیلو ها، نانوایی ها و مراکز مختلف این شرکت در حال فعالیت هستند.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال که بسیاری از کشور ها صادرات کالاها را ممنوع کرده اند کالاهای مورد نیاز کشورمان  را به چه صورتی از محل واردات تامین می کنید گفت: تولید در دنیا قابلیت توقف ندارد و ممکن است تنها در بازه های کوتاه مدت صادرات ممنوع شود، تا پروتکل های مناسب نگاشته و امنیت لازم برای تجارت تامین شود.

در کوتاه مدت و میان مدت مشکلی برای تامین کالای اساسی نداریم

وی اظهار داشت: برای کوتاه و میان مدت هیچ مشکلی برای تامین نیاز کالاهای اساسی خود نخواهیم داشت و قابل تصور نیست که این  زنجیره تجارت کالاهای اساسی دراز مدت قطع شود؛ اکنون در حال بارگیری کالاهای مختلف اساسی از سه کشور هستیم اما امیداریم از شر این ویروس نجات یابیم.

استفاده از آرد سفید برای تولید نان سنگک ممنوع شد

وی در واکنش به استفاده از آرد های غیر اختصاصی (آرد سفید) برای تولید نان سنگک گفت:تا سال گذشته امکان استفاده از آرد های متفاوت برای روشن شد نان سنگک وجود داشت اما در سال جدید در سامانه امکان خرید سایر آردهای غیرتخصصی را برای نانوایان محدود کرده است  و برای هر نانوایی امکان خرید آرد با  درصد مشخصی سبوس گیری وجود دارد.

وی در ارتباط با مشکلات واردات برنج گفت:  واردات توسط بخ خصوصی ۶۱۰ هزار تن برنج توسط بخش خصوصی در سه ماه اخیر وارد شده است و باید برنج به اندازه کافی در کشور موجود باشد و دلیلی برای افزایش قیمت نیست؛ بانک مرکزی ارز مورد نیاز را تامین کرده است.

اقدامات تنظیم بازار ماه مبارک رمضان

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تنظیم بازار ماه مبارک رمضان گفت: در ماه رمضان از یک هفته قبل، توزیع۳۰ هزار تن برنج به قیمت مصوب توسط شرکت بازرگانی انجام خواهد میشود و امیداریم شاهد افزایش قیمت در این بازه زمانی نباشیم.

وی افزود:برای شکر مورد نیاز خانوار در این مراسم نیز مقادیر لازم در نظر گرفته شده است  و با آغاز ما رمضان با قیمت مصوب در اختیار مردم قرار می گیرد؛در حوزه روغن نیز اقدامات لازم انجام شده است و ۳۰ هزار تن از این محصول توزیع میشود.در هر کالای در صورتی که مصارف خانوار بیشتر باشد میزان توزیع افزایش خواهد یافت.

پلمب و قطع سهیمه  نانوایی هایی که بهداشت کرونا را رعایت نکنند

وی در واکنش به خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره عدم رعایت موارد بهداشتی مرتبط با کرونا توسط برخی از نانوایی ها  اظهار داشت: حاکمیت به سلامت مردم  حساس است به همین منظور  پروتکل هایی با همکاری استانداری ها در این ارتباط تدوین  و به نانوایی های کشور ارائه شده است.

سیف افزود: بر اساس گزارش رسده تنها در لرستان ۱۱ واحد به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی مرتبط با کرونا پلمب شده اند.

ابلاغ پروتکل های جدید بهداشتی به نانوایی ها

پروتکل های بهداشتی  اختصاصی تری برای رعایت مسائل بهداشتی در زمان کرونا  با همکارهی دانشگاه های علون پزشکی در حال تدوین است که به زودی توسط استانداری ها در اختیار ناوایی ها قرار می گیرد.

وی اظها داشت: نانوایانی که امکان رعایت مسائل بهداشتی مرتبط با کرونا را  ندارند یا به عمد این مسال رعایت نمی کنند واحد پلمب و سهمیه آرد آنها  قعطع و به سهمیه نان صنعتی اختصاص می یابد؛ حتما سلامت مردم مورد اهمیت است.

اولین خرید تضمینی گندم سال ۹۹ امروز انجام شد

وی اظهار داشت :امروز اولین محموله  خرید تضمینی گندم به سیلوی دشستان بوشهر به وزن ۷ تن تحویل داده  شد.

افزایش قیمت نان خود سرانه است و با متخلفان برخورد می شود

وی در ارتباط با افزایش قیمت خود سرانه قیمت نان توسط برخی از نانوایی ها گفت:تا به امروز تصمیم برای افزایش قیمت نان نداشته ایم و تنها در سال گذشته امکان افزایش ۱۰ درصدی داده و در بیشتر استان ها اعمال شد.

وی گفت: تنها در سال گذشته تنها در  استان مازنداران شاهد  افزایش قیمت نان نبودیم که  آن را امسال اعمال کردند اما بر اساس تذکرات صورت گرفته از سوی دولت، آن افزایش قیمت برداشته شد؛ در صورتی که تخلفی در این باره صورت گیرد دستگاه های ذی ربط باید برخورد کنند.

بخش عمده نیاز کشور به واردات کالاهای اساسی قبل از کرونا انجام شده است

وی در پاسخ به این سوال  که احتمال خطر قحطی در جهان در صورت تداوم ویروس کرونا  وجود دارد و این امر چه تاثیری بر ایران داردگفت: از اوایل شیوع ویروس کرونا خرید های خوبی برای نیاز های وارداتی داشته ایم و بخش عمده این خرید ها انجام شده و در نتیجه اکنون شاهد وفور کالا در ایران هستیم.

عدم تغییر نرخ ارز کالاهای اساسی

وی در پاسخ به اینکه نرخ ارز کالاهای اساسی در سال جاری چقدر خواهد بود گفت: نرخ ارز کالاهای اساسی در سال ۹۹ تامین خواهد شد و نرخ جدیدی در این ارتباط اعلام نشده اما  قاعدتا تغییر نخواهد داشت زیرا اگر تغییری داشت به ما اعلام می شد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
اهواز
محل كد آمار