معاون سازمان تعاون روستایی: رئیس یک اتحادیه مرغداری با اتهام تخلفات مالی برکنار شد

تاریخ انتشار: شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۳ ق٫ظ
معاون سازمان تعاون روستایی: رئیس یک اتحادیه مرغداری با اتهام تخلفات مالی برکنار شد معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به برکناری رئیس هیئت مدیره یک تشکل مرغداری با اتهام تخلفات مالی گفت: مدیرعامل این اتحادیه نیز با کمک کلانتری از محل کار قبلی خود در اتحادیه بیرون رانده شد.

محمد رضا شاه پسند معاونت توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفتگو با خبرنگار  در واکنش به دلایل دخالت و عزل و نصب در تشکل های بخش کشاورزی توسط این سازمان، اظهار داشت: ما دخالتی در امور تشکل های بخش کشاورزی نداریم اما مسئولیت نظارت ایجاب می کند که ورود داشته باشیم.

وی افزود: در اساسنامه سازمان تعاون روستایی در ماده ۱۴۶ آمده است، این سازمان در صورت ملاحظه تخلف در اداره امور شرکت ها ، امور تعاونی ها و هیئت مدیره آنها و در صورتی که آنها قادر به انجام وظایف خودنباشند، می تواند هیئت مدیره شرکت یا تعاونی را منحل کند و جانشین را در درجه اول از بین اعضا یا از طریق افراد صاحب صلاحیت انتخاب کند.

معاونت توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظام های بهره برداری سازمان تعاون روستایی ایران ادامه داد: کشاورزانی که در روستاهای مختلف در حال فعالیت هستند و به صورت تعاونی می خواهند در اتحایه ملی عضو شوند نباید جلوی عضویت آنها گرفته شود اما در اتحادیه مرغداران میهن شاهد این تخلف بودیم.

وی اظهار داشت: ما وظیفه داریم که در این ارتباط ورود کنیم که این اتفاق برای اتحادیه مرغ میهن نیز روی داده است و ما چندین شکایت از استان های یزد و البرز داشته ایم.

وی تصریح کرد: در ماده ۵  سازمان تعاون روستایی آمده است که هیچ گونه محدودیت برای عضویت اتحادیه های استانی نباید ایجاد شود مگر به دلیل عدم امکانات و ظرفیت یا کفایت اتحادیه های متقاضی و شرکت ها با پرداخت حق عضویت و خرید سهام باید بتوانند به عضویت اتحادیه های ملی در آیند.

شاه پسند گفت: از طرفی سازمان تعاون روستایی واحد حسابرسی دارد که بر اساس  گزارش این واحد، اتحادیه مرغ میهن تخلفاتی وجود داشت که ما نیز به عنوان ناظر باید با این تخفات برخورد کنیم.

وی اظهار داشت: ما مجمع قانونی و فوق العاده ای برگزار کردیم که بر اساس نتیجه جلسه، ۱۴ استان از ۱۷ استان اعلام کردند که ما هیئت مدیره  مرغداران میهن را نمی خواهیم و تنها سه رای موافق وجود داشت و منجر به صدور حکم رفتن هیئت مدیره این تشکل شد که تمام مستندات آن نیز موجود است.

معاون سازمان تعاون روستایی ادامه داد: این هیئت مدیره حتی مدیرعاملی انتخاب کرد که هیچ وجاهت قانونی ندارد و ما صلاحیت حرفه ای آن را تایید نکردیم اما

تا آخرین روزی که کلانتری به اتحادیه مرغدارن میهن آمد حاضر به ترک مسئولیت خود نبود.

وی تصریح کرد: در اتحادیه مرکزی مرغداران میهن تخلفات مالی وجود داشته است که ریز آن در واحد حسابرسی ما وجود دارد.

شاه پسند گفت: از هیئت مدیره قبلی این اتحادیه نیز به دلیل خدماتی که ارائه کرده تقدیر به عمل آمد اما فکر نکنند که بعد از رفتن دیگر به فعالیت های گذشته آنها رسیدگی نخواهد شد، بلکه واحد حقوقی اتحادیه مکلف شده است که به فعالیت هیئت مدیره قبلی رسیدگی کند تا حق وحقوق اتحادیه و اعضا بر گردد.

وی اظهار داشت: خطاهایی که با برنامه ریزی انجام شده باشد قابل گذشت نیست و حتما به امور آنها رسیدگی می شود.

معاون سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با بیان اینکه در اتحادیه دامداران نیز تخلفاتی وجود داشت اما خیلی گسترده نبود ادامه داد: کمیته ای در سازمان روستایی برای بررسی فعالیت این اتحادیه تشکیل شد و رای داد که بهتر است مدیرعامل این اتحادیه در سمت خود حضور نداشته باشد اما وی تمکین نکرد و ما نیز فردی به عنوان جانشین معرفی کردیم.

وی اظهار داشت: مستندات تخلفات مالی مدیرعامل سابق اتحادیه دامداران و سوء استفاده از جایگاه او موجود است؛ اما رقم تخلفات مالی خیلی زیاد نیست.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
پیش دبستانی و دبستان امام سجاد (ع)
تابناك وب
تابناك وب
ایران خودرو
ثبت نام تحصیلی
فراخوان شهرداری
محل كد آمار