افزایش EC آب ۴ شهر در پی تنش کارون

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۸ ق٫ظ
افزایش EC آب ۴ شهر در پی تنش کارون در روز‌های اخیر EC آب در شهر‌های خرمشهر، آبادان، شادگان و دشت آزادگان بالا رفته است به گونه‌ای که اکنون در برخی مناطق، مردم در حال مصرف آب شورهستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: خوزستان دارای ۷۶ شهر و ۳ هزار روستا است و آبرسانی به ۴.۶ میلیون نفر جمعیت این استان انجام می‌شود و در شبانه‌روز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب آب در استان خوزستان در حال توزیع است.

افزایش EC آب ۴ شهر در پی تنش کارون

محمدرضا کرمی‌نژاد با بیان این که EC اختصار  Electrical Conductivity   است و به معنای میزان هدایت الکتریکی آب است و به زبان ساده پارامتری برای سنجش میزان نمک محلول در آب است، افزود: ۹۱ تصفیه‌خانه، ۲۰۴ ایستگاه پمپاژ، ۳۰ هزار کیلومتر شبکه و ۴۳۶ حلقه چاه در خوزستان برای تامین آب شرب مردم داریم.

وی ادامه داد: پس از تنش کرخه، با تنش کارون مواجه شده‌ایم. مصرف روزانه آب اهواز ۷۵۰ هزار مترمکعب است که ۴۵۷ هزار مترمکعب آن از کرخه معادل ۶۱ درصد، ۲۲۳ هزار مترمکعب از کارون و ۷۰ هزار مترمکعب از چاه‌های شوشتر تامین می‌شود.

کرمی نزاد خاطر نشان کرد: در پی این وضعیت رودخانه کارون، در روز‌های اخیر EC آب در شهر‌های خرمشهر، آبادان، شادگان و دشت آزادگان بالا رفته است به گونه‌ای که اکنون در برخی مناطق، مردم در حال مصرف آب شور هستند. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان با بیان اینکه مشکلات جدی در آب و فاضلاب داریم، گفت: تعداد تصفیه‌خانه‌های استان سیستان و بلوچستان حداقل ۲۰ برابر تصفیه‌خانه‌های خوزستان است. وضعیت آب استانی که پنج رودخانه بزرگ دارد، بسیار بدتر از استانی است که یک قطره آب اجاره‌ای دارد.

وی خواستار تشکیل جلسه‌ای در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با حضور مسئولان مربوطه در خصوص حل مشکل آب و فاضلاب و آب‌های سطحی خوزستان شد و بیان کرد: احداث شبکه دفع آب سطحی نیز باید تعیین تکلیف شود.

کرمی‌نژاد ادامه داد: برای تکمیل شبکه فاضلاب اهواز به ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که با اجرای این پروژه، مجموع ظرفیت دفع فاضلاب اهواز به ۵۰۰ هزار مترمکعب می‌رسد و اگر بارانی مانند سال ۹۸ ببارد، باید منتظر تخلیه آب بمانیم.

وی گفت: اهواز ۹ تصفیه‌خانه آب دارد که از این تعداد تنها دو تصفیه‌خانه عملیاتی است و عمر یکی از این تصفیه‌خانه‌ها نیز مربوط به ۴۰ سال پیش است و دیگری نیز به ۵۰ سال پیش برمی‌گردد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان با بیان اینکه برای تامین و افزایش کیفیت آب روستا‌های محروم یک هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: در پی تنش آبی رودخانه کرخه، ۷۲۰ روستای خوزستان با مشکل مواجه شدند که به لطف ورود مسئولان و تخصیص ۸۹۰ میلیارد تومان اعتبار، مشکل این روستا‌ها حل شد، اما اکنون روستا‌های جدیدی با مشکل مواجه شده‌اند.

وی با تاکید بر لزوم تعیین ردیف عمرانی برای اصلاح خطوط ریزشی، افزود: وضغیت آب شهرستان کارون به شدت خراب و تنش‌زا است. برای حل مشکل تامین آب این شهر باید یک خط آبرسانی از طرح غدیر احداث شود در غیر این صورت این مساله مشکل‌ساز خواهد شد.

کرمی‌نژاد گفت: همچنین باید ۵۰ درصد از مصرف آب شرب آبادان، خرمشهر، بندر امام (ره) و بندر ماهشهر و شادگان از طریق آب شیرین‌کن تامین شود، زیرا EC آب در این شهر‌ها بالا است.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
صنعت ساختمان
جشنواره
تابناك وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار