حضور بیش از ۲ میلیون زائران راهیان نور در مناطق عملیاتی جنوب کشور

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰ ق٫ظ
حضور بیش از ۲ میلیون زائران راهیان نور در مناطق عملیاتی جنوب کشور در بازه زمانی ۱۰ اسفند تا سیزدهم فروردین ماه بیش از ۲ میلیون نفر از مناطق عملیاتی جنوب کشور بازدید کردند که به گفته متولیان راهیان نور،‌ این حضور غافلگیرکننده بوده است.

 بسیاری از مردم، نوروز اولین سال قرن خود را در سرزمین‌های متبرک به خون بهترین بندگان خدا در مناطق عملیاتی جنوبی کشور سپری کردند. این در حالی است که از ماه پایانی سال ۱۳۹۸ وقفه‌ای ۲ ساله برای اعزام کاروان راهیان نور پیش آمد و اکنون بعد از ۲ سال با اجازه ستاد ملی مقابله با کرونا، این حضور مردمی مفهوم دیگری خواهد داشت. معنایی که حکایت از زنده بودن شور جهاد و مقاومت در میان جامعه بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال از آغاز دفاع مقدس دارد. شاید نامگذاری شعار امسال راهیان نور «ما مقاوم هستیم» هم موید این مطلب باشد. 

تا قبل از شیوع ویروس کرونا ۵۷ منطقه عملیاتی دفاع مقدس در هفت استان کشور از جمله ایلام، کرمانشاه، خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی، کردستان و بوشهر در سال شاهد حضور بیش از هفت میلیون نفر زائر بود. البته در ۲ سال گذشته با اینکه در ظاهر یادمان‌های دفاع مقدس تعطیل بودند،‌ اما در این مدت، حفظ، حراست و نگهداری زیرساخت‌ها در اردوگاه‌ها،‌ یادمان‌ها، توسعه زیرساخت‌های انسانی راهیان نور مرتبط با راویان،‌ مبلغان و خادمان شهدا و همچنین بازطراحی راهیان نور از سوی متولیان امر پیگیری شد.

با این وجود با شروع پیک سفر راهیان نور از ۱۵ اسفندماه سال گذشته (به صورت رسمی) تاکنون (سیزدهم فروردین ماه) حضور و استقبال مردم در قالب اعزام کاروانی و حتی خودروی شخصی بی‌نظیر و حتی کم‌نظیر نسبت به دوران قبل از کرونا بوده است. در گزارش پیش‌رو که بخشی از آن بازنشر می‌شود، به چرایی غافلگیری مسؤولان راهیان نور در نوروز ۱۴۰۱ اشاره می‌شود:

مسؤولانی که به راهیان نور رفتند

در این مدت، یادمان‌های دفاع مقدس شاهد حضور مسؤولان کشور از جمله آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور،‌ محمد مخبر دزفولی، معاون اول رئیس جمهور،‌ محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب  اسلامی،‌ سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سردار احمد خادم سیدالشهدا فرمانده قرارگاه جنوب غرب کربلا، علیرضا زاکانی شهردار تهران، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای شهر تهران، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده و فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش جمهوی اسلامی، سردار نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور،‌ سردار عباس مطهری دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور و بسیج بود.

زائران راهیان نور بیش‌تر به کدام مناطق رفتند؟

غلامعباس بهرامی‌نیا، مدیرکل راهداری و حمل و نقل خوزستان با بیان اینکه تردد در ورودی و خروجی‌های استان خوزستان بیش از ۱۵۰ درصد افزایش داشته است، ابراز داشت: افزایش بیش از ۷۵ درصدی ترافیک درون شبکه‌ای استان نسبت به سال گذشته را نیز شاهد بودیم.

وی با تأکید بر اینکه خوزستان از حیث بیشترین ورودی و خروجی در سطح کشور رتبه اول را دارا است، افزود: اغلب گردشگران به سمت شهرهای جنوبی استان همچون آبادان، ‌خرمشهر، هندیجان، هویزه و ماهشهر سفر می‌کنند.

خوزستان میزبان بیش از ۲ میلیون مسافر بوده است

محمد نبهانی، سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان بیان داشت: بیش از ۵۰ درصد مسافران نوروزی  حداقل سه روز را در استان ماندگار شدند و از جاذبه‌های گردشگری تفریحی، تاریخی و یادمان‌های دفاع مقدس بهره بردند.

وی گفت: تا هشتم فروردین‌ماه یک میلیون و ۹۰۰هزار گردشگر و میهمان نوروزی با ۵۶۰ هزار خودرو وارد این استان شدند که با احتساب مسافران ورودی ریلی و هوایی خوزستان تاکنون میزبان حدود ۲ میلیون مسافر بوده است.

۲۸ روز حضور مردم در راهیان نور از مرز یک میلیون نفر گذشته است

در این میان سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ضمن بازدید از ۱۰ یادمان دفاع مقدس در جنوب کشور درباره آماری از تعداد زائران راهیان نور بیان داشت: از ۱۰ اسفند تا امروز که حدود ۲۸ روز می‌شود (هفتم فروردین‌ماه)، قریب به یک میلیون نفر از یادمان‌های راهیان نور در خوزستان بازدید کرده‌اند. در این میان، تمام دوستان شامل راوی‌ها و خادمان شهدا می‌گویند که ما غافلگیر شدیم و انتظار نداشتیم با اندک فروکش کردن بیماری کرونا، از یادمان‌ها این‌گونه استقبال شود.

این گفته‌های سرلشکر باقری البته ناظر بر مراجعات مردمی تا هفتم فروردین ماه است و قطعاً تا پایان امروز (سیزدهم فروردین ماه)، این تعداد بالاتر هم خواهد رفت.

حضور زیاد مردم در کاروان راهیان نور ما را شوکه کرد

البته پیش از این سردار عباس مطهری، دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور و بسیج در گفت‌وگو با فارس از پیش‌بینی‌اش درباره حضور مردم در راهیان نور امسال گفته بود. وی در گفت‌وگویی دیگر با خبرنگار حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس این حضور را بسیار غافلگیرکننده دانست و ارائه آمار از تعداد بازدیدکنندگان سرزمین‌های نور را منوط به روزهای آینده و پایان سفرهای کاروان‌های راهیان نور تا ۱۵ فروردین ماه دانست.

مطهری درباره علل تأخیر درباره ارائه آمار تعداد زائران راهیان نور بیان داشت: امسال در بحث آمار به دلیل مسائل مختلف دچار کمی مشکل شدیم که به صورت کلی آمارگیری به سه صورت ورودی پارکینگ‌ها، اسکان‌های سپاه استانی و خود شهرستان‌ها انجام خواهد شد.

 حضور مردم برای لحظه تحویل سال در یادمان شهدای والفجر ۸ اروندکنار آبادان بیش از ۷۵ هزار نفر برآورد شده است. این در حالی است که با نزدیک شدن به لحظات تحویل سال به دلیل ازدحام جمعیت کار سرشماری متوقف شد و به گفته مسؤولان، این آمار، بیش از این مقدار است. با این وجود طبق برخی اطلاعات به دست آمده از سایر یادمان‌های دفاع مقدس متولیان امر شاهد حضور بی‌سابقه مردم در این مدت بوده‌اند.

 

منبع فارس


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار