تیغ جراحی بزرگ اقتصادی روی گلوی وزارت جهاد کشاورزی؛ ساداتی‌نژاد در مسیر استیضاح

تاریخ انتشار: دوشنبه 6 تیر 1401 | 09:43 ق.ظ
تیغ جراحی بزرگ اقتصادی روی گلوی وزارت جهاد کشاورزی؛ ساداتی‌نژاد در مسیر استیضاح درحالیکه نام ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی نیز جزو لیست درخواستی نمایندگان مجلس برای استیضاح است، برخی کارشناسان می گویند: نیاز به وزیری جسور و پرجرات داریم که حریف سوءاستفاده کنندگان این بخش باشد.
 

 در شرایطی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خبر از ارسال درخواست نمایندگان به هیات رئیسه برای استیضاح چهار وزیر داده است که نام «جواد ساداتی نژاد» در بین این وزرا دیده می شود. این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس معتقدند: بحث استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به علت عدم مدیریت صحیح مطرح است و اگر تاکنون صبر کرده اند در انتظار نتیجه حذف ارز ترجیحی بوده اند. این در شرایطی است که برخی معتقدند با استیضاح کردن و یا استعفای وزیر تغییر چندانی در وضعیت بازار و شرایط گرانی و تورم موجود ایجاد نخواهد شد چرا که وضعیت فعلی ریشه در مشکلاتی اساسی دیرینه دارد.

نام شرکتی که وجود خارجی ندارد چگونه وارد سامانه بازارگاه که مدیریت آن دست وزارت جهاد است شده و ۵۰۰ هزار تن جنسی که وجود ندارد را فروخته است!؟

قرار گرفتن نام شرکتی صوری در لیست بازارگاه؛ خطای آشکار وزیر و وزارت جهاد کشاورزی است
ناصر نبی پور فعال صنعت مرغداری کشور به می گوید: چندان فرق نمی کند که وزیر استیضاح بشود یا خیر. به هر حال چند کار اشتباه و زشت در وزارتخانه رخ داده که لاینحل مانده است؛ از جمله اینکه شرکت آریا تجارت سهیل که وجود خارجی ندارد و جنسی هم نداشته است نهاده به مرغداران فروخته و پول آن را نیز از مرغداران گرفته است!

نبی پور می افزاید: حدود دو ماه است که پول مرغداران را گرفته اما جنسی تحویل نداده است. مساله این است که نام شرکتی که وجود خارجی ندارد چگونه وارد سامانه بازارگاه که مدیریت آن دست وزارت جهاد است شده است؟

وی با تاکید بر اینکه وقتی جنسی موجود نباشد نباید در بازارگاه ثبت شود، می افزاید: اما حال بعد از ۴۰ روز مشخص شده است به هیچ وجه خریدی توسط این شرکت انجام نشده است! و این کار و خطای وزارت جهاد بوده است.

نبی پور می گوید: این شرکت ۷۰۰ میلیون دلار گرفته و ۵۰۰ هزار تن جنسی که وجود ندارد را فروخته است. حال اگر جنس مورد نظر ذرت باشد و با ارز ۲هزار تومانی هم اگر آن را محاسبه کنیم بالای هزار میلیارد تومان پول از مردم گرفته است.

این فعال صنعت طیور در پاسخ به این سوال که بر اساس تجربیات گذشته، آیا استیضاح وزیر در بهبود شرایط فعلی موثر است یا خیر، می گوید: خیر می توان گفت کاری فرمالیته است؛ به هر حال وقتی کار دست کاردان نباشد آخر و عاقبت اش همین است؛ یعنی وقتی به یکباره ارز را بر می دارند اما چاره ای برای آن نیندیشیده اند همین اتفاقات می افتد.

وی در پایان می گوید: ما روزهای سختی در پیش داریم و مطمئنا در بخش مرغ و تخم مرغ روزهای وحشتناکی در انتظار ماست؛ به این معنا که اگرچه تولید کاملا متوقف نمی شود اما شدیدا کاهش می یابد. به طوری که بر اساس آخرین آماری که اتحادیه میهن داده است در خردادماه حدود ۸میلیون مرغ تخمگذار راهی کشتارگاه ها شده است چون تولید تخم مرغ به صرفه نیست.

وزرا حریف سوء استفاده کنندگانی که مرتبط با حوزه شان وجود دارند نمی شوند و لذا نیاز به وزیری پرجرات و جسور است که به مسائل ورود کند

وزرا حریف سو استفاده کنندگان حاضر در حوزه های خود نیستند
آلبرت بُغزیان، اقتصاددان نیز در این خصوص به خبرنگار بازار می گوید: درست است وزرای مرتبط باید تخصص و تجربه مرتبط با سِمَت خود را داشته باشند اما وزیر به اصطلاح جاده صاف کن است و راه را برای معاونین خود برای اجرای تصمیمات باز می کند. لذا برای اجرای درست تصمیمات وزیر می تواند از مشاورین متخصص تر از خود در زمینه معاونت ها استفاده کند.

بغزیان افزود: با این تفاسیر اینکه گفته شود وزیر خود نالایق است چندان حرف درستی نیست به خصوص اینکه از نمایندگان مجلس رای اعتماد گرفته است. مگر اینکه واقعا اشتباه انتخاب کرده اند و شرایط را در نظر نگرفته باشند که به عنوان مثال وزیر صمت یا وزیر جهاد کشاورزی چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

وی با بیان اینکه باید دید وزیر نمی تواند کار کند یا نمی گذارند کار کند، افزود: این دو با یکدیگر فرق دارد و به نظر بنده وزرا حریف سوء استفاده کنندگانی که مرتبط با حوزه شان وجود دارند نمی شوند و این یک قاطعیت و جسارت می خواهد. در واقع وزیری پر جرات می خواهیم که ورود پیدا کند.

در خصوص لزوم خرید تضمینی گوشت مازاد و تامین نهاده های دامی به وزیر جهاد تذکر داده ایم
محمد علی نقدعلی، نیز در خصوص اصلی ترین موضوعات و تذکرات داده شده به وزیر جهاد کشاورزی در جلسه روز گذشته به خبرنگار بازار می گوید: در حوزه کشاورزی در خصوص لزوم خرید تضمینی گوشت مازاد تولیدی و لزوم تامین نهاده های دامی که تولیدکنندگان با چالش مواجه هستند به وزیر جهاد کشاورزی تذکراتی داده شده است.

نقدعلی همچنین در خصوص عملکرد وزیر جهاد کشاورزی در مدتی که تصدیدگری امور را در دست دارد نیز می گوید: فعلا باید صبوری کرد تا نتیجه اقدامات ایشان مشخص شود و لذا فعلا اظهار نظری در این خصوص ندارم. از کم کاری های وزیر جهاد کشاورزی می توان به نبودن برنامه برای صنعت دام داخل اشاره کرد که خود می تواند دلیلی برای استیضاح وزیر باشد

نداشتن برنامه برای صنعت بزرگ دام از جمله کم کاری های وزیر جهاد است
منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام زنده کشور نیز در خصوص کم کاری های وزیر جهاد کشاورزی به خبرنگار بازار می گوید: در حوزه کاری ما کل پروسه با مشکل مواجه است اینکه مشکل دامداری کشور هنوز پابرجا است، مازاد دام وجود دارد، درست در زمانی که کم آبی، گران شدن نهاده ها دامن صنعت دام کشور را گرفته و از از سوی دیگر ممنوعیت بر صادرات دام زنده هنوز باقی است خود مساله ساز است.

پوریان می افزاید: از کم کاری های وزیر جهاد کشاورزی می توان به نبودن برنامه برای صنعت دام داخل اشاره کرد و خود می تواند دلایلی برای استیضاح وزیر باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا استیضاح وزیر می تواند گره گشا باشد می گوید: به هر حال فردی که بتواند مشکلات را حل کند نیاز است لذا باید فردی پاسخگو و کسی که بتواند این صنعت بزرگ را درست در شرایط حاد جهانی حمایت کند ضروری است.

پوریان ادامه می دهد: به هر حال قطعا وزیر جهاد کشاورزی استیضاح می شود اما در نهایت باید به موضوعات مهم مطرح شده زود عمل کنند و در واقع با گذاشتن جلسات فوری و ارائه پیشنهاد مشکلی حل نمی شود. به خصوص اینکه مشکلات با زمان گره خورده است؛ به این معنا که در استانهای جنوبی عملا آب نیست و عملا دام ضعیف است و علوفه گران است و از سوی دیگر مرتع وجود ندارد.


آخرين اخبار
پر بحث ترين
فولاد
شهرزیبارا شهروند زیبا می سازد
شهرداری
تابناک وب
ثبت نام تحصیلی
تابناك وب
محل كد آمار